Çözüldü R9 3900X - RTX 3090 sistemde FPS düşüşü oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

alleozdemir

Hectopat
RAM
G.Skill Trident Z Neo 3600MHz CL16 16x2 (32 GB) RAM
SSD veya HDD modeli
Seagate Firecuda 2TB GEN4 5000/5000mb
Ekran kartı
Evga FTW3 RTX 3090
Anakart
Asus X-570E AM4
İşlemci
AMD Ryzen 9 3900X
Arkadaşlar sistemi belirteyim öncelikle:

• AMD Ryzen 9 3900X (base clock)
  • ASUS X570-E anakart.
  • ASUS TUF 80+ 750W psupply.
  • G.Skill Trident Z Neo 3600MHz CL16 16x2 (32 GB) RAM ( D. OC. P clock)
  • EVGA FTW3 RTX3090.
  • Seagate FireCuda 2TB gen4 7000 MB M.2
  • SilverStone PF360mm 6 fanlı sıvı soğutma.
  • 1TB M.2, 2X 1TB hard disk daha var.
  • Samsung space monitör 27" 2K 144Hz.
  • Samsung Curved monitör 32" 60Hz.

Sistemim bu şekilde olmasına rağmen bazen boştayken ekranda hiçbir şey açık olmamasına rağmen takılmalar donmalar yaşıyorum. Oyunda siyah ekran gitmeleri donmalar düşük FPS'ler.
Ekran kartı kaynaklı değil elimde 3070 de var onda da aynı.
BIOS ayarlarım D. OC. P hariç standart.
Windows 11 lisanslı kullanıyorum.
Virüs taraması yaptım lisanslı yazılımla bir şey çıkmadı.
NVIDIA ve sürücülerim güncel.

Oyunlarda düşük FPS alıyorum RTX 3090 karta göre. Örneğin. 2K Ultra ayarlardan bahsedecek olursak aldığım FPS'ler:
CS:GO: 300-400
Valorant: 200-350
Forza Horizon 5: 110-130
M: B Bannerlord: 95.
1080P'ye veyahut düşük ayarlara alsam da FPS de artış olmuyor.

Sizce sorunu nasıl bulabilirim?
BIOS ayarları mı yapmam gerekli?
Güç kaynağı mı yetersiz?
Yoksa Ryzen garantisi bitti diye bozulabilecek bir işlemci miydi?

Eğer ki başaramazsam önerdiğiniz, sistemi adan Z ye tekrar toplayıp kontrol edebilecek bir kurum servis var mı?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• 20220613_195143.jpg
    20220613_195143.jpg
    133,5 KB · Görüntüleme: 218
Çözüm
Yeni kullanmaya başladım. Testlerimi de onlu onsuz denedim yine aynıydı. Sorun onda değil yani eminim. Şimdi yine BIOS'u default deneyeceğim sıfır Windows şu anda. Sormayın aşırı yoruldum. Tam çözülmüştü keşke RGB sevdamla baş edip yeniden kurmasaydım Windows'u. Anlamadığım her şey aynıyken neden sorun çıkardı bu sefer Windows.
Sanırım senin benim dışımda ki yaptırdığım şeylerin dışında yaptığın bir değişikliği gözden kaçırmış olabilirsin. Bence zaten bu sorun düzelene kadar BIOS tamamen default kalması mantıklı. Hani en azından sorunsuz şekilde görürsek sonra BIOS üzerinden işlemler yapabilirsin. Tabii BIOS üzerinden ayarları aynı anda yapma, çünkü en azından birer birer yaparsan sonrasında yaşanan sorundan bi önce ki değişikliğin ne olduğun hatırlarsın. Diğer türlü birden fazla yöntem deneyince işler iyice birbirine karışır, emin olamazsın. Yani şöyle mantık kuralım. Mesela bu donanımları farklı bir bilgisayarda denerken hepsini bir anda denemek yerine, teker teker denemek daha mantıklı.
Bence normal gibi FPS düşmesi olması. Çünkü işlemci 2k için ekran kartını %100 besleyemiyor. Özellikle belirttiğin oyunlara geliceksek zaten hiçbir şekilde üzerini bekleme; CS:GO ve Valorant işlemci tabanlı oyunlardır. Yani bu ekran kartına 2k çözünürlükte o işlemci pek normal durmuyor.

Not: Pardon genelde ekran kartını besliyor 2k çözünürlükte, fakat bazı oyunlarda ekran kartı kullanımı düşebiliyormuş. Bu arada CS:GO ve Valorant için tahminimce işlemcinin tekli çekirdek performansı yetmiyor gibi.

Bence normal gibi FPS düşmesi olması. Çünkü işlemci 2k için ekran kartını %100 besleyemiyor. Özellikle belirttiğin oyunlara geliceksek zaten hiçbir şekilde üzerini bekleme; CS:GO ve Valorant işlemci tabanlı oyunlardır. Yani bu ekran kartına 2k çözünürlükte o işlemci pek normal durmuyor.

Not: Pardon genelde ekran kartını besliyor 2k çözünürlükte, fakat bazı oyunlarda ekran kartı kullanımı düşebiliyormuş. Bu arada CS:GO ve Valorant için tahminimce işlemcinin tekli çekirdek performansı yetmiyor gibi.

Hocam siz ne yaptınız? :)
3900x mi besleyemeyecek? 🎭

3900x mi besleyemeyecek? 🎭
Düzelttim sonra 2k için. Fakat bazı oyunlarda hafifte olsa GPU % kullanım kaybı oluyor. Tabii bence önemsiz bu kadar düşük bir kayıp. Fakat CS:GO ve Valorant için değerler normal gibi. Hatta tahminimce bu çözünürlüğü düşürüp yükü işlemciye bindirince FPS dalgalanması oluyordur, ve FPS değeride 2k çözünürlüğe daha düşüktür muhtemelen.

FPS'im darboğazdan dolayı düşük diyelim. Windows boştayken PC'mde kasmalar yaşıyorum. Mesajın tamamını okuyabilir misiniz?

3900X mi besleyemeyecek? 🎭

BIOS ayarlarım standart olduğu için mi beslemiyor acaba? İnternette herkes 3900X i 4.2 4.65 hızlarında kullanıyor.

FPS'im darboğazdan dolayı düşük diyelim. Windows boştayken PC'mde kasmalar yaşıyorum. Mesajın tamamını okuyabilir misiniz?

BIOS ayarlarım standart olduğu için mi beslemiyor acaba? İnternette herkes 3900X i 4.2 4.65 hızlarında kullanıyor.

3900x CPU frekans boost defualt hız : 4.6Ghz. Fakat bu her oyunda bu seviyelere boost olacak diye bir şey demek değildir. CS:GO gibi yüksek FPS oyunlar değilde, farklı oyunlarda test etme şansın var mı ? Yani hem CPU hemde GPU zorlayacak bir optimasyona sahip oyun. Bu arada Windows boştayken PC'de kasmalar yaşadığınızı söylemişsiniz. Kesinlikle LatencyMon programını öneriyorum. LatencyMon programını indirin ve kurun. Daha sonra uygulamayı çalıştırın. En azından 5-10 dakika sürsün açık kalması. Bu esnada PC çok zorlayacak işlemler yapmayın. Fakat ufak işlemler yapmanızı tavsiye ederim. Twitch sitesinde bir yayın açıp izleyin, tek sekme üzerinden. Daha sonra LatencyMon programını durdurup rapor alın .txt halinde. Buraya kopyalayın yardımcı olmaya çalışacağım.

Bu arada birazdan uyuyabilirim her an. İstediğim şeyi paylaşırsanız en geç yarın geri dönüş yaparım.

3900X CPU frekans Boost defualt hız: 4.6GHz. Fakat bu her oyunda bu seviyelere Boost olacak diye bir şey demek değildir. CS:GO gibi yüksek FPS oyunlar değil de, farklı oyunlarda test etme şansın var mı? Yani hem CPU hem de GPU zorlayacak bir optimasyona sahip oyun. Bu arada Windows boştayken PC'de kasmalar yaşadığınızı söylemişsiniz. Kesinlikle latencymon programını öneriyorum. Latencymon programını indirin ve kurun. Daha sonra uygulamayı çalıştırın. En azından 5-10 dakika sürsün açık kalması. Bu esnada PC çok zorlayacak işlemler yapmayın. Fakat ufak işlemler yapmanızı tavsiye ederim. Twitch sitesinde bir yayın açıp izleyin, tek sekme üzerinden. Daha sonra latencymon programını durdurup rapor alın .txt halinde. Buraya kopyalayın yardımcı olmaya çalışacağım.

Bu arada birazdan uyuyabilirim her an. İstediğim şeyi paylaşırsanız en geç yarın geri dönüş yaparım.

Şu anda yazlığımdayım, bugün 21-22 gibi atabilirim sizin için de sorun olmazsa. Teşekkür ederim ilginiz için.

3900X CPU frekans Boost defualt hız: 4.6GHz. Fakat bu her oyunda bu seviyelere Boost olacak diye bir şey demek değildir. CS:GO gibi yüksek FPS oyunlar değil de, farklı oyunlarda test etme şansın var mı? Yani hem CPU hem de GPU zorlayacak bir optimasyona sahip oyun. Bu arada Windows boştayken PC'de kasmalar yaşadığınızı söylemişsiniz. Kesinlikle latencymon programını öneriyorum. Latencymon programını indirin ve kurun. Daha sonra uygulamayı çalıştırın. En azından 5-10 dakika sürsün açık kalması. Bu esnada PC çok zorlayacak işlemler yapmayın. Fakat ufak işlemler yapmanızı tavsiye ederim. Twitch sitesinde bir yayın açıp izleyin, tek sekme üzerinden. Daha sonra latencymon programını durdurup rapor alın .txt halinde. Buraya kopyalayın yardımcı olmaya çalışacağım.

Hem GPU hem CPU zorlayacak oyunum Cyberpunk var, Assassin's Creed Valhalla var, Horizon 5 var 2K ekstrem ayarlarda oynuyorum RTX açık 130 FPS, mesela Horizon 5'te de şu yaşanıyor. GPU yüzde 99 CPU yüzde 40 ama yine de takılmalar oluyor arada bir. Menü geçişlerinde donmalar yaşıyor falan. Bugün akşam bahsettiğim oyunlar sorunsuz açılırsa size değerleri SS atarım.

Biosta Ramin ayarlarında Güçle alakalı bir seçenek vardı. Power birşey onu kapatmayı deneyebilirsiniz. Ram tam performansta çalışıyordu hiç uyku moduna vs geçmiyordu

Hocam o fikri kafanızdan çıkartın. 3900x in besleyemeyeceği bir GPU yok şuan dünyada. Onu demek istedim ben de... :)

2 sene 3900x kullandım. Hem de neredeyse hep güç tasarrufu modunda 1.6 GHz - 3.5 GHz arasında kendisi ihtiyaca göre ayarladı. 3.8GHz bile görmedim. Geçin 4GHz leri... Bir kere yaşadığınız sorunu yaşamadım.

Tasarruf modunda bile 1440p oyunculuğu destekliyor ve besliyor. Öyle bir canavar. O yüzden aklınızdan çıksın darboğaz

Sizin sorununuz daha detaylı bir inceleme gerekiyor.

Yerinizde olsam şöyle bir yol izlerdim;

RAM'leri default ayarlara alıp denemek,
RAM'leri slot slot çıkarıp denemek,
RAM'leri farklı yerlere takarak denemek,
---
Son BIOS sürücüsünü güncelleme.
---
Sisteme format atıp en güncel sürücüleri kurma.
---
Ekran kartını, RAM leri ve İşlemciyi sökmek ve yeniden takmak (mantıksız dursa da bazen çözüm olabiliyor.)

BIOS'ta RAM'in ayarlarında güçle alakalı bir seçenek vardı. Power bir şey onu kapatmayı deneyebilirsiniz. RAM tam performansta çalışıyordu hiç uyku moduna vs geçmiyordu.

Merhaba, acaba detaylı bulabilir misiniz? BIOS hakkında bilgiye sahip değilim. Sadece RAM'leri D.OC.P ayarına çekmeyi öğrendim RAM'lerim CL16 3600 çalışması için.

Hocam o fikri kafanızdan çıkartın. 3900X in besleyemeyeceği bir GPU yok şu an dünyada. Onu demek istedim ben de... :)

2 sene 3900X kullandım. Hem de neredeyse hep güç tasarrufu modunda 1.6 GHz - 3.5 GHz arasında kendisi ihtiyaca göre ayarladı. 3.8GHz bile görmedim. Geçin 4GHz'leri... Bir kere yaşadığınız sorunu yaşamadım.

Tasarruf modunda bile 1440p oyunculuğu destekliyor ve besliyor. Öyle bir canavar. O yüzden aklınızdan çıksın darboğaz.

---
---
---
Ekran kartını, RAM'leri ve işlemciyi sökmek ve yeniden takmak (mantıksız dursa da bazen çözüm olabiliyor.)

Merhaba, RAM'leri anakartımdaki A1 B1, a2* b2* olarak takabiliyorum. Dediğinizi denedim A1 ve B1'e takınca açılıyor F9 kodu veriyor ve ani kapanıyor 3 kere yapıyor sonra bios sıfırlıyor. F9 da RAM arıza koduymuş baktığım kadarıyla. Ama a2* b2* a takınca sorun çıkmıyor açılıyor. Bu testi RAM'lerimin yerini değiştirerek de denedim.

BIOS sürücüm güncel diye biliyorum yine de bakarım.

Sistemimi yeni Windows 11 yaptım temiz kurulumla, lisansın orijinal. En güncel sürücüleri de Driver Booster yardımı ile kurdum.

Dediğiniz gibi sök tak işlemini yaptım zaten RAM'leri söktüm, ekran kartını değiştirdim belki 3090'dan dolayıdır diye 3070 taktım ama aynı. Bir işlemcimi sökmedim. Onuda 2 ay önce sökmüştüm zaten macunu yeni, sıvı soğutma sökmesi zahmetli oluyor.

Acaba RAM'lerim mi bozuldu diye arkadaşımdan 16 GB Corsair 3000 RAM'ler alıp mı denesem?

Ve RAM'lerim bozulduysa RAM'lerin ömür boyu garantisi var değil mi? Yoksa çok üzüleceğim.

İnanın o kadar darlandım ki şu donmalardan 12900k ya geçmeyi düşünüyorum çözüm bulamazsam. Ama sarmasıyla almasıyla uğraşmak var.

Hocam o fikri kafanızdan çıkartın. 3900X in besleyemeyeceği bir GPU yok şu an dünyada. Onu demek istedim ben de... :)

2 sene 3900X kullandım. Hem de neredeyse hep güç tasarrufu modunda 1.6 GHz - 3.5 GHz arasında kendisi ihtiyaca göre ayarladı. 3.8GHz bile görmedim. Geçin 4GHz'leri... Bir kere yaşadığınız sorunu yaşamadım.

Tasarruf modunda bile 1440p oyunculuğu destekliyor ve besliyor. Öyle bir canavar. O yüzden aklınızdan çıksın darboğaz.

---
---
---
Ekran kartını, RAM'leri ve işlemciyi sökmek ve yeniden takmak (mantıksız dursa da bazen çözüm olabiliyor.)

Ve sizce güç kaynağım yeterli mi? Güç kaynağımı da yeniledim yaklaşık 6 aylık henüz. İlk zamanlar sorun yoktu.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı