Çözüldü R9 3900X - RTX 3090 sistemde FPS düşüşü oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

alleozdemir

Hectopat
RAM
G.Skill Trident Z Neo 3600MHz CL16 16x2 (32 GB) RAM
SSD veya HDD modeli
Seagate Firecuda 2TB GEN4 5000/5000mb
Ekran kartı
Evga FTW3 RTX 3090
Anakart
Asus X-570E AM4
İşlemci
AMD Ryzen 9 3900X
Arkadaşlar sistemi belirteyim öncelikle:

• AMD Ryzen 9 3900X (base clock)
  • ASUS X570-E anakart.
  • ASUS TUF 80+ 750W psupply.
  • G.Skill Trident Z Neo 3600MHz CL16 16x2 (32 GB) RAM ( D. OC. P clock)
  • EVGA FTW3 RTX3090.
  • Seagate FireCuda 2TB gen4 7000 MB M.2
  • SilverStone PF360mm 6 fanlı sıvı soğutma.
  • 1TB M.2, 2X 1TB hard disk daha var.
  • Samsung space monitör 27" 2K 144Hz.
  • Samsung Curved monitör 32" 60Hz.

Sistemim bu şekilde olmasına rağmen bazen boştayken ekranda hiçbir şey açık olmamasına rağmen takılmalar donmalar yaşıyorum. Oyunda siyah ekran gitmeleri donmalar düşük FPS'ler.
Ekran kartı kaynaklı değil elimde 3070 de var onda da aynı.
BIOS ayarlarım D. OC. P hariç standart.
Windows 11 lisanslı kullanıyorum.
Virüs taraması yaptım lisanslı yazılımla bir şey çıkmadı.
NVIDIA ve sürücülerim güncel.

Oyunlarda düşük FPS alıyorum RTX 3090 karta göre. Örneğin. 2K Ultra ayarlardan bahsedecek olursak aldığım FPS'ler:
CS:GO: 300-400
Valorant: 200-350
Forza Horizon 5: 110-130
M: B Bannerlord: 95.
1080P'ye veyahut düşük ayarlara alsam da FPS de artış olmuyor.

Sizce sorunu nasıl bulabilirim?
BIOS ayarları mı yapmam gerekli?
Güç kaynağı mı yetersiz?
Yoksa Ryzen garantisi bitti diye bozulabilecek bir işlemci miydi?

Eğer ki başaramazsam önerdiğiniz, sistemi adan Z ye tekrar toplayıp kontrol edebilecek bir kurum servis var mı?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• 20220613_195143.jpg
    20220613_195143.jpg
    133,5 KB · Görüntüleme: 217
Çözüm
Yeni kullanmaya başladım. Testlerimi de onlu onsuz denedim yine aynıydı. Sorun onda değil yani eminim. Şimdi yine BIOS'u default deneyeceğim sıfır Windows şu anda. Sormayın aşırı yoruldum. Tam çözülmüştü keşke RGB sevdamla baş edip yeniden kurmasaydım Windows'u. Anlamadığım her şey aynıyken neden sorun çıkardı bu sefer Windows.
Sanırım senin benim dışımda ki yaptırdığım şeylerin dışında yaptığın bir değişikliği gözden kaçırmış olabilirsin. Bence zaten bu sorun düzelene kadar BIOS tamamen default kalması mantıklı. Hani en azından sorunsuz şekilde görürsek sonra BIOS üzerinden işlemler yapabilirsin. Tabii BIOS üzerinden ayarları aynı anda yapma, çünkü en azından birer birer yaparsan sonrasında yaşanan sorundan bi önce ki değişikliğin ne olduğun hatırlarsın. Diğer türlü birden fazla yöntem deneyince işler iyice birbirine karışır, emin olamazsın. Yani şöyle mantık kuralım. Mesela bu donanımları farklı bir bilgisayarda denerken hepsini bir anda denemek yerine, teker teker denemek daha mantıklı.
Rica ederim. İşte ben de bıkıyorum kendim yaşayınca bu tür şeylerden, yanlış anlama söz konusu başkası olunca araya paylaşım ve yardım girince iyi hissediyorum, ama başıma gelince kuduruyorum xD mesela benim lanet olası ekran kartı driver kurulumunda mouse ışıkları gidip geliyor, yani bağlantı kopuyor. 2 hafta boyunca mouse sensörün dengesizliğine neden olan şeyi araştırdım. İlk önce masaüstü çözünürlüğü 1024 falan yapınca mouse aktığını gördüm, 1080p yapınca titriyordu. Dedim bu ne lan? Google araştırıyorum ama yok çözümü. Her şeyi denedim. Sonra hatırladım bu lanet olası driveri kurunca mouse kopup geliyor. Ben de sonra driver sildim, tekrar yüklerken farklı bir mouse takarak kurdum. Windows reset, ardından mouse takınca sorun gitti. Çözümü böyle, ama mantığı ne bilemedim. Bunun içinde kudurdum her ne kadar çözüme ulaşsamda neden olduğunu anlamadığım için kudurdum 🤣

O bazen bende de oluyor. Onu da bir yapayım :D

Keşke 850W kullansaydın daha iyi olurdu ve 4K bir monitör.

Aslında 1080 Ti kullanıyordum. Yeni kurmadım yani sistemi. Güç kaynağını da ayrı almadım. Aldığım kasanın içinden çıktı. İkinci el HX1000 HX1200 RM850'lere bakıyorum ama hepsi Mining'de kullanılmış tehlikeli yani. Sıfırı ise cep yakar. 4K monitöre gelince, 4K oyunculuk sevmiyorum, hala Hertz seviyeleri benim donanımıma göre az kalacak. 60 Hz 4K oynamaktansa 2K 150FPS oynamak daha hoşuma gidiyor. Oynadığım oyun tarzları shooter ve race.

Hocam hortlatıyorum konuyu fakar o kadar gereksiz şeyler ile uğraştırmışlar ki seni çözüm çok basit.

GTA 4 optimize sıkıntısı olan bir oyun o yüzden minimum 4K ince ayar çekerek oynanmalı ve internetten Ghost Spectre Windows 10 veya 11 indirin 2 seneyi aşkındır kullanıyoruz hiçbir sıkıntısı yok aksine gereksiz her şeyi kapatıyor manuel istiyorsan elinle tek tek kuruyorsun, şimdi buradaki bilgisiz arkadaşlar modlu Windows kurmayın vs diyecek biliyoruz, internetten oyunun videolarını izleyip eleştiri yapan insanlarla dolu burası hocam sen kendin deneyip öğrenmelisin sorunlarını. Buradaki insanlar senin zamanını çalmış 11 sayfayı da okudum, gerçekten çok gereksiz uğraştırmışlar.

Darboğaz kötü bir şey değildir sadece tam performansı alamazsın, ben çoğu oyunda FPS sınırladığım için darboğaz ile aynı mantık ile oyunlarımı oynuyorum.

Hocam hortlatıyorum konuyu fakar o kadar gereksiz şeyler ile uğraştırmışlar ki seni çözüm çok basit.

GTA 4 optimize sıkıntısı olan bir oyun o yüzden minimum 4K ince ayar çekerek oynanmalı ve internetten Ghost Spectre Windows 10 veya 11 indirin 2 seneyi aşkındır kullanıyoruz hiçbir sıkıntısı yok aksine gereksiz her şeyi kapatıyor manuel istiyorsan elinle tek tek kuruyorsun, şimdi buradaki bilgisiz arkadaşlar modlu Windows kurmayın vs diyecek biliyoruz, internetten oyunun videolarını izleyip eleştiri yapan insanlarla dolu burası hocam sen kendin deneyip öğrenmelisin sorunlarını. Buradaki insanlar senin zamanını çalmış 11 sayfayı da okudum, gerçekten çok gereksiz uğraştırmışlar.

Darboğaz kötü bir şey değildir sadece tam performansı alamazsın, ben çoğu oyunda FPS sınırladığım için darboğaz ile aynı mantık ile oyunlarımı oynuyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Paylaştığım videoyu iyi izle, LatencyMon anlıyorsan eğer. Tweak yapılmış Windowsların çoğu saçmalıktır, ve hepsi birbirinin özentisidir. ReviOS'tan çoğu şeyleri araklayarak kendilerini Tweaker ilan etti bir çoğu. AtlasOS, matlasOS gibi saçma sapan tweak Windows indirmeyin evet. Çünkü yaptıkları şeyler üst seviye bilgisayarlarda genelde ters tepiyor. Şahsen bir çoğunu denedim, ve kendi donanımıma göre stock Windows üzerinde yaptığım tweaklerden daha kötü. Üstelik bir çoğunda Türkçe dil kullanmak sıkıntı, bazıları buna izin vermiyor. Ve %90 çoğu Windows 10 20H2 kurulumuna zorluyor seni, çünkü onlara göre işlemci üzerinde en az iş parçacığı sayısı 20H2 kullanıyor. Millet bu tür şeylere kafayı takmış, ama önemli olan pratik anlamda aldığınız performanstır. Belli başlı Discord kanallarında kendi Latency değerlerimi paylaşınca özelime kimler geldi kimler "bu değerleri nasıl yaptın" diye. Türk, yabancı fark etmeksizin. Buyur bu da en güncel Windows 11 22H2 sürümüdür. Tüm güncellemeler yapılı, ve Tweak giriş seviyesinde. Kendim yaptım :D Burada ki bilgisiz arkadaşlar kimmiş ?
Adsız.jpg

Hayır bir de problem sanki GTA 4 oyunu ile alakalıymış gibi bir tek...Konunun ilk yorumu okunsa bile GTA 4 oyunu ile tam olarak alakalı olmadığını anlarız. Malesef ama millet kendini bir şekilde övecek diye ön plana atma gereksinimi duyuyor. Bu kadar ezberci olmayın, bırakın insanlar bir şeyler öğrensin, gidin bilmem neOS indirin her şey düzelecek diye geçiştirmeyin. Bu daha gereksiz ve en önemlisi durağan bir şeydir. Bilgisayarda tecrübe edinmek istiyorsanız her türlü pratiği yaşamanız gerekir. İyi/kötü deneme ve yanılma yöntemleri ile neyin ne olduğunu daha iyi anlamış oluruz. Kimse her şeyi en iyi şekilde bilemez, ama burada bir zaman harcanmış ve birileri çıkıp bunu "gereksiz" diye nitelendirip üzerine gidin xxxOS indirin, diyor. Şimdi arkadaşa bu OS'lar ne desem, "gereksiz her şeyi kapatıyor" diye yanıt verecek ancak. Yapacak bir şey yok, ülke neden gelişmiyor bunu her yerde, basit konularda da görüyoruz, şekil A'da olduğu gibi. Özeleştiri kabul etmek bu kadar zor mu, doğru bir sonuca varmak için yanlış bir yolda ilerlemek gerekebilir. Lakin böyle gerçekten bir şey anlamadan etmeden gelip birilerini manipüle edenlere tahammül edemiyorum. Yoksa gayet anlayışlı bir insanımdır. Herkesin her şeyi bilmediğinin farkındayım. Bu yüzden hoşgörü ile yaklaşılması gerek, ama bilmediği halde kendine karşı taraf yaratıp o tarafı aşağı çekenler hak ediyor bu davranışları.

Son düzenleme:
1677969518753.png

Dostum sen SS atınca bende baktım aynı sürümleri kullanıyoruz neyin egosunu yaptın ki sen bende modlu Windows kurdum ve şu anda gayet memnunum herkesin tecrübesi kendine kardeşim ben memnun muyum memnunum, 2007'den beri PC sektöründeyim merak etme bir sürü tecrübe edindim. Benim kast ettiğim şey şu konunun sahibinin sorunun çözümü bu kadar uzatılmamalıydı adamın beynini yaktığına eminim.

Attığın ss de NVIDIA Driver bile kapalı sen böyle oyunlarda nasıl stabil bekliyorsun hocam ?

1677969518753.png

Dostum sen SS atınca bende baktım aynı sürümleri kullanıyoruz neyin egosunu yaptın ki sen bende modlu Windows kurdum ve şu anda gayet memnunum herkesin tecrübesi kendine kardeşim ben memnun muyum memnunum, 2007'den beri PC sektöründeyim merak etme bir sürü tecrübe edindim. Benim kast ettiğim şey şu konunun sahibinin sorunun çözümü bu kadar uzatılmamalıydı adamın beynini yaktığına eminim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Paylaştığım videoyu iyi izle, LatencyMon anlıyorsan eğer. Tweak yapılmış Windows'ların çoğu saçmalıktır, ve hepsi birbirinin özentisidir. ReviOS'tan çoğu şeyleri araklayarak kendilerini Tweaker ilan etti birçoğu. AtlasOS, matlasOS gibi saçma sapan Tweak Windows indirmeyin evet. Çünkü yaptıkları şeyler üst seviye bilgisayarlarda genelde ters tepiyor. Şahsen birçoğunu denedim, ve kendi donanımıma göre stock Windows üzerinde yaptığım Tweak'lerden daha kötü. Üstelik birçoğunda Türkçe dil kullanmak sıkıntı, bazıları buna izin vermiyor. Ve %90 çoğu Windows 10 20H2 kurulumuna zorluyor seni, çünkü onlara göre işlemci üzerinde en az iş parçacığı sayısı 20H2 kullanıyor. Millet bu tür şeylere kafayı takmış, ama önemli olan pratik anlamda aldığınız performanstır. Belli başlı Discord kanallarında kendi Latency değerlerimi paylaşınca özelime kimler geldi kimler "bu değerleri nasıl yaptın" diye. Türk, yabancı fark etmeksizin. Buyur bu da en güncel Windows 11 22H2 sürü müdür? Tüm güncellemeler yapılı, ve Tweak giriş seviyesinde. Kendim yaptım :D Burada ki bilgisiz arkadaşlar kimmiş? Eki Görüntüle 1689488

Hayır bir de problem sanki GTA 4 oyunu ile alakalıymış gibi bir tek...Konunun ilk yorumu okunsa bile GTA 4 oyunu ile tam olarak alakalı olmadığını anlarız. Maalesef ama millet kendini bir şekilde övecek diye ön plana atma gereksinimi duyuyor. Bu kadar ezberci olmayın, bırakın insanlar bir şeyler öğrensin, gidin bilmem neOS indirin her şey düzelecek diye geçiştirmeyin. Bu daha gereksiz ve en önemlisi durağan bir şeydir. Bilgisayarda tecrübe edinmek istiyorsanız her türlü pratiği yaşamanız gerekir. İyi/kötü deneme ve yanılma yöntemleri ile neyin ne olduğunu daha iyi anlamış oluruz. Kimse her şeyi en iyi şekilde bilemez, ama burada bir zaman harcanmış ve birileri çıkıp bunu "gereksiz" diye nitelendirip üzerine gidin xxxOS indirin, diyor. Şimdi arkadaşa bu OS'lar ne desem, "gereksiz her şeyi kapatıyor" diye yanıt verecek ancak. Yapacak bir şey yok, ülke neden gelişmiyor bunu her yerde, basit konularda da görüyoruz, şekil A'da olduğu gibi. Özeleştiri kabul etmek bu kadar zor mu, doğru bir sonuca varmak için yanlış bir yolda ilerlemek gerekebilir. Lakin böyle gerçekten bir şey anlamadan etmeden gelip birilerini manipüle edenlere tahammül edemiyorum. Yoksa gayet anlayışlı bir insanımdır. Herkesin her şeyi bilmediğinin farkındayım. Bu yüzden hoşgörü ile yaklaşılması gerek, ama bilmediği halde kendine karşı taraf yaratıp o tarafı aşağı çekenler hak ediyor bu davranışları.

MSI Afterburner'ın FPS düşürdüğünü biliyor muydun peki bu kadar bilgiye sahip arkadaşım, bilgisayarındaki yüklü programların çoğu sistem yoruyor.

Paylaştığım videoyu iyi izle, latencymon anlıyorsan eğer. Tweak yapılmış Windows'ların çoğu saçmalıktır, ve hepsi birbirinin özentisidir. ReviOS'tan çoğu şeyleri araklayarak kendilerini tweaker ilan etti birçoğu. AtlasOS, matlasos gibi saçma sapan Tweak Windows indirmeyin evet. Çünkü yaptıkları şeyler üst seviye bilgisayarlarda genelde ters tepiyor. Şahsen birçoğunu denedim, ve kendi donanımıma göre stock Windows üzerinde yaptığım Tweak'lerden daha kötü. Üstelik birçoğunda Türkçe dil kullanmak sıkıntı, bazıları buna izin vermiyor. Ve %90 çoğu Windows 10 20H2 kurulumuna zorluyor seni, çünkü onlara göre işlemci üzerinde en az iş parçacığı sayısı 20H2 kullanıyor. Millet bu tür şeylere kafayı takmış, ama önemli olan pratik anlamda aldığınız performanstır. Belli başlı Discord kanallarında kendi latency değerlerimi paylaşınca özelime kimler geldi kimler "bu değerleri nasıl yaptın" diye. Türk, yabancı fark etmeksizin. Buyur bu da en güncel Windows 11 22H2 sürü müdür? Tüm güncellemeler yapılı, ve Tweak giriş seviyesinde. Kendim yaptım :D burada ki bilgisiz arkadaşlar kimmiş? Eki Görüntüle 1689488

Hayır bir de problem sanki GTA 4 oyunu ile alakalıymış gibi bir tek...konunun ilk yorumu okunsa bile GTA 4 oyunu ile tam olarak alakalı olmadığını anlarız. Maalesef ama millet kendini bir şekilde övecek diye ön plana atma gereksinimi duyuyor. Bu kadar ezberci olmayın, bırakın insanlar bir şeyler öğrensin, gidin bilmem neos indirin her şey düzelecek diye geçiştirmeyin. Bu daha gereksiz ve en önemlisi durağan bir şeydir. Bilgisayarda tecrübe edinmek istiyorsanız her türlü pratiği yaşamanız gerekir. İyi/kötü deneme ve yanılma yöntemleri ile neyin ne olduğunu daha iyi anlamış oluruz. Kimse her şeyi en iyi şekilde bilemez, ama burada bir zaman harcanmış ve birileri çıkıp bunu "gereksiz" diye nitelendirip üzerine gidin xxxos indirin, diyor. Şimdi arkadaşa bu OS'lar ne desem, "gereksiz her şeyi kapatıyor" diye yanıt verecek ancak. Yapacak bir şey yok, ülke neden gelişmiyor bunu her yerde, basit konularda da görüyoruz, şekil A'da olduğu gibi. Özeleştiri kabul etmek bu kadar zor mu, doğru bir sonuca varmak için yanlış bir yolda ilerlemek gerekebilir. Lakin böyle gerçekten bir şey anlamadan etmeden gelip birilerini manipüle edenlere tahammül edemiyorum. Yoksa gayet anlayışlı bir insanımdır. Herkesin her şeyi bilmediğinin farkındayım. Bu yüzden hoşgörü ile yaklaşılması gerek, ama bilmediği halde kendine karşı taraf yaratıp o tarafı aşağı çekenler hak ediyor bu davranışları.

1677969880650.png

Bu menü benim çok işime yarıyor yıllardır kullanıyorum her şey elimin atında.

Dosya Ekleri

• 1677969513223.png
    1677969513223.png
    3 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
Arkadaşlar sistemi belirteyim öncelikle:

• AMD Ryzen 9 3900X (base clock)
  • ASUS X570-E anakart.
  • ASUS TUF 80+ 750W psupply.
  • G.Skill Trident Z Neo 3600MHz CL16 16x2 (32 GB) RAM ( D. OC. P clock)
  • EVGA FTW3 RTX3090.
  • Seagate FireCuda 2TB gen4 7000 MB M.2
  • SilverStone PF360mm 6 fanlı sıvı soğutma.
  • 1TB M.2, 2X 1TB hard disk daha var.
  • Samsung space monitör 27" 2K 144Hz.
  • Samsung Curved monitör 32" 60Hz.

Sistemim bu şekilde olmasına rağmen bazen boştayken ekranda hiçbir şey açık olmamasına rağmen takılmalar donmalar yaşıyorum. Oyunda siyah ekran gitmeleri donmalar düşük FPS'ler.
Ekran kartı kaynaklı değil elimde 3070 de var onda da aynı.
BIOS ayarlarım D. OC. P hariç standart.
Windows 11 lisanslı kullanıyorum.
Virüs taraması yaptım lisanslı yazılımla bir şey çıkmadı.
NVIDIA ve sürücülerim güncel.

Oyunlarda düşük FPS alıyorum RTX 3090 karta göre. Örneğin. 2K Ultra ayarlardan bahsedecek olursak aldığım FPS'ler:
CS:GO: 300-400
Valorant: 200-350
Forza Horizon 5: 110-130
M: B Bannerlord: 95.
1080P'ye veyahut düşük ayarlara alsam da FPS de artış olmuyor.

Sizce sorunu nasıl bulabilirim?
BIOS ayarları mı yapmam gerekli?
Güç kaynağı mı yetersiz?
Yoksa Ryzen garantisi bitti diye bozulabilecek bir işlemci miydi?

Eğer ki başaramazsam önerdiğiniz, sistemi adan Z ye tekrar toplayıp kontrol edebilecek bir kurum servis var mı
bu sisteme 750 w psu. bilmiyorum ama yetermi yetmezmi? belki ucu ucuna. keske 850 w gold taksaydın..

Eki Görüntüle 1690340

Attığın ss de NVIDIA Driver bile kapalı sen böyle oyunlarda nasıl stabil bekliyorsun hocam ?

MSI Afterburner'ın FPS düşürdüğünü biliyor muydun peki bu kadar bilgiye sahip arkadaşım, bilgisayarındaki yüklü programların çoğu sistem yoruyor.

Eki Görüntüle 1690343

Bu menü benim çok işime yarıyor yıllardır kullanıyorum her şey elimin atında.
Şu lanet olası forumda kimseye durduk yere bir şey demiyorum, ama nerede böyle ortaya fırlayıp olayı kişiselleştirmeye çalışan birisi var, o zaman kendimi tutamıyorum. Bak konuyu hortlattığın zaman ki yaptığın ilk yorum içinde ki bir cümle;

"şimdi buradaki bilgisiz arkadaşlar modlu Windows kurmayın vs diyecek biliyoruz, internetten oyunun videolarını izleyip eleştiri yapan insanlarla dolu burası hocam sen kendin deneyip öğrenmelisin sorunlarını. Buradaki insanlar senin zamanını çalmış 11 sayfayı da okudum, gerçekten çok gereksiz uğraştırmışlar."

Sonra ağzının payını alınca;
"herkesin tecrübesi kendine kardeşim ben memnun muyum memnunum"

Bu nasıl bir yaklaşımdır ? Tecrübe dediğin şey işin kolayına kaçmak mı oluyor ? Arkadaşın kullandığı sisteme bir bak istersen, ve konu GTA oyunu değil, genel olarak bir problem yaşıyor, bunun stock işletim sistemi ile alakası nedir tam olarak da kalkıp bilmem ne modlu Windows kurun diyorsunuz, hayır bunu demeye hakkın var elbette ama şu üslubuna bak. Buradaki bilgisiz arkadaşlar kimdir ? Konu çözüme ulaşmış zaten ki takip edersen farklı bir konu daha açmıştı sanırım arkadaş. Nasıl bu şekilde bağlayabiliyorsunuz olayları anlamıyorum. Sen direkt olarak tanıya vardığın için ben Windows 11 ekran görüntüsü attım. Artık insanları ezber bilgilerle boğmayın, üstelik ezberlediğiniz şeylerin bile mantığından bir haberiniz yok, neyi kapatıyor neyi kapatmıyor, olumlu olumsuz yönleri nedir bilmiyorsunuz. Tek bildiğiniz bir yerden bir şeyleri alıp başka yerlere yapıştırmak. Siz önce kendi fikrinizle yorum yapmasını öğrenin. Mantıksız bir kullanıcısın. Çünkü modlu bir Windows konu sahibine önerip deneyin ve sorunun ne olduğunu öğrenin diyorsun. Lütfen bana söyler misin mesela sorun tam olarak nedir ? Övüp övüp bitiremediğiniz o tweak yapılmış Windowslarda aygıt yöneticisinde LPC Controlleri fln kapatanlar bile var direkt entegreli şekilde. Bunun ne olduğundan haberiniz var mı ? Şimdi ben bir konu açsaydım ve siz gelip bana önerseydiniz bodozlamasına, ben de sizin bu muthiş kaçınılmaz öneriniz üzerine kursaydım ne olacaktı ? Benim için rezalet ki bir çok kullanıcı için kötü sonuçlar veriyor. İlla bana karşılaştırmalı video çektireceksin FPS farkının olmadığını göreceksin. Kapatılan hizmetler ancak işlemcinin iş parçacık sayısını hafifletir. Arka planda 50 tane uygulama açıksa zaten her türlü FPS kaybı yaşanabilir, lakin arka planda açık olmayan uygulamalar yoksa, hizmetlere ait iş parçacıkların azalması FPS değerini hiçbir şekilde etkilemez. Windows 11'in bile arka planda çalışan hizmetlere ait iş parçacık sayıları etkilemiyor. Evet teknik olarak kullanım azalıyor, ama FPS zerre etki etmiyor. Hele ki GTA dediğiniz oyunlarda. Şu ezber zihniyetlerinizi bırakın orada burada paylaşmayı, sinir bozucu çünkü bu tür şeyler yüzünden elin 3 IQ mantığına sahip birileri rant sağlayabiliyor, ve gitgide daha çok çoğalıyor boş ezber bilgiler. Birilerin konuyu derinlemesine araştırması size neden batıyor ve gereksiz buluyorsunuz ki. Gidip UNLOST videoları izleyin, orada sizin gibi fazlasıyla plasebo etkisi yaşayanlar var. Çoşup çoşup durun modlu Windowslarınızla. LatencyMon uygulamasının ne işe yaradığını anlasaydın zaten o video izledikten sonra hiçbir şekilde bana yorum yapmaya hakkın olmadığını bilirdin. Şimdi gidebilirsin çünkü bilgi sahibi olmadığını kanıtladın.

Bu arada güldüm, daha MSI Afterburner'in hangi sürümün tutarlı olduğundan haberi yok. Doğru siz yaşadığınız problemlerin kaynağını araştırmazsınız, illa birileri size alın bunu yapıştırın, oraya 4 yazın, bunu silip bunu kurun demeli. Anlatmaya çalıştığın problem MSI Afterburnerden kaynaklanmıyor, birlikte kurulan RivaTuner Statistics Server sürümü ile alakalı. Al canım stabil çalışan problemsiz sürümü. Kur canım benim;

RivaTuner Statistics Server uygulamasını güncel olarak paylaşan site www.guru3d.com
Bak bakalım RTSS 7.3.4 beta 3 sürümü var mı ? O sürüm sana yukarıda attığım MSI Afterburner sürümü ile birlikte kuruluyor ancak :) Hadi bye.

"Attığın ss de NVIDIA Driver bile kapalı sen böyle oyunlarda nasıl stabil bekliyorsun hocam ?"

Kafayı yicem "NVIDIA Driver bile kapalı" diyor. Senin kapalı diye nitelendirmeye çalıştığın şey "NVIDIA Display Container" Ben ikide bir NVIDIA denetim masasında grafik ayarlarını değiştirmiyorum, o yüzden arka planda görünmesini istemediğim için Windows hizmetlerden durdurup devre dışı bırakıyorum :)))) Neyse, sen git modlu Windowsların ile çoş kardeşim. Şimdi sana özel video çektirme bana burada. Ben bir şey beklemiyorum, standartlara göre sistemim fazlasıyla iyi. Burada kendimi yarıştırmıyorum, ama sen inatla beni bu kafaya sürüklüyorsun. Bana inan, hiç kimseye bilmediği bir şeyden dolayı yadırgamam, ama sen ve senin gibi böyle birilerini aşağı çekme gereksinimi olan kişileri görünce kendimi tutamıyorum. O zaman her türlü şeyi yapıştırırım, çünkü bunu hak ediyorsun. Kendini daha fazla rezil etme. Bir şey öğrenmek istiyorsan buyur, benimde senden herkesten öğreneceğim şeyler vardır, ama sorabilirsin, manyak gibi aşağı çekmeye çalışıp durma, yapacaksan da lütfen bilgi sahibi ol az çok da olsa bilgin olsun, ezber kafalarla gelme.

Son düzenleme:
Konu sahibinin yaşadığı sorunu bende yaşadım zamanında, fakat çözümü bu kadar uğraştırmadı beni sorunun RAM olduğunu öğrendim kronik sıkıntılı elime gelmiş RAM'leri değiştirince takılmalar gitmişti.

Benim modlu Windows kullanma sebebim oyunlarda yüksek FPS almak değil, evet oyunlarda performans 1-2 arttırıyor ama benim için daha önemlisi %1 FPS oranını çok iyileştirmesi ve oyun oynarken Alt+Tab yaptığım zaman sistem gecikmesinin çok iyi olması. Bilgisayarımda gereksiz şeylerin yüklü olmasını sevmiyorum yani düzeni seven bir insanım o yüzden bu sürümlere yöneldim mesela şöyle diyeyim sana.
Bilgisayarımdan bir program veya oyun kaldırmak istediğimde o oyunun arkada dosya bırakmasına o kadar takıyorum ki format atasım geliyor bunun için Revo kullanıyorum daha iyisini henüz bilmiyorum. Bu program bile bu takıntımı yenemiyor.

Konu sahibinin yaşadığı sorunları bende yaşadım çözümüm RAM değiştirip. Temiz bir Windows kurmakdı, Bu tarz sorunlar genelde yazılımsal değil donanımsal oluyor, benim iki kuzenimde aynı sistem var tüm parçalara kadar aynı fakat bir tanesinde oyunlar çok akıcıyken diğerinde felaket derecede FPS düşmesi yiyor. Kaplama hataları vs. Bir sürü sorunla boğuşuyor üsteik ikisinin PC side temiz formatlı,

Zamanında MSI Afterburner kullandım riva tuner olmadan, bende FPS monitör uygulaması var parayla satın aldım o daha çok hoşuma gidiyor, MSI Afterburner sadece fan ayarı çekmek için kullanıyordum fakat sistem performansını çok düşürdü yani hep bir tecrübe edindiğim için konuşuyorum böyle, Windows 11'e yeni geçtim çünkü hala stabil olmadığını biliyorum merak ettiğim için geçtim, İnsader zamanında kurmuştum çok laglı gibiydi, Sende Intel işlemci var bende Ryzen Windows 11 bende daha yavaş çalışıyor, şimdi kalkıp bende konumu açayım neden Windows 11 yavaş diye çünkü cevabı benlik değil Windows 11 Ryzen işlemcilere daha yeni yeni optimize ediliyor.

GTA 4 deme sebebimde şu, RTX 3090 bile GTA 4 de arkadaşın yaşadığı sorunu yaşatıyor fakat bu bir sorun değil, oyunun optimizesinin çok kötü olması, RTX 3090 ile CS, Valorant gibi oyunlarda %100 kullanım beklenmemeli,

Konu sahibi arkadaşının sorunu yazılımsal değil donanımsal bir sorun RAM veya PSU ikisini farklı bir PC de denediğinde kendisi anlıyacaktır.

Konu sahibinin yaşadığı sorunu bende yaşadım zamanında, fakat çözümü bu kadar uğraştırmadı beni sorunun RAM olduğunu öğrendim kronik sıkıntılı elime gelmiş RAM'leri değiştirince takılmalar gitmişti.

Benim modlu Windows kullanma sebebim oyunlarda yüksek FPS almak değil, evet oyunlarda performans 1-2 arttırıyor ama benim için daha önemlisi %1 FPS oranını çok iyileştirmesi ve oyun oynarken Alt+Tab yaptığım zaman sistem gecikmesinin çok iyi olması. Bilgisayarımda gereksiz şeylerin yüklü olmasını sevmiyorum yani düzeni seven bir insanım o yüzden bu sürümlere yöneldim mesela şöyle diyeyim sana.
Bilgisayarımdan bir program veya oyun kaldırmak istediğimde o oyunun arkada dosya bırakmasına o kadar takıyorum ki format atasım geliyor bunun için Revo kullanıyorum daha iyisini henüz bilmiyorum. Bu program bile bu takıntımı yenemiyor.

Konu sahibinin yaşadığı sorunları bende yaşadım çözümüm RAM değiştirip. Temiz bir Windows kurmakdı, Bu tarz sorunlar genelde yazılımsal değil donanımsal oluyor, benim iki kuzenimde aynı sistem var tüm parçalara kadar aynı fakat bir tanesinde oyunlar çok akıcıyken diğerinde felaket derecede FPS düşmesi yiyor. Kaplama hataları vs. Bir sürü sorunla boğuşuyor üsteik ikisinin PC side temiz formatlı,

Zamanında MSI Afterburner kullandım riva tuner olmadan, bende FPS monitör uygulaması var parayla satın aldım o daha çok hoşuma gidiyor, MSI Afterburner sadece fan ayarı çekmek için kullanıyordum fakat sistem performansını çok düşürdü yani hep bir tecrübe edindiğim için konuşuyorum böyle, Windows 11'e yeni geçtim çünkü hala stabil olmadığını biliyorum merak ettiğim için geçtim, İnsader zamanında kurmuştum çok laglı gibiydi, Sende Intel işlemci var bende Ryzen Windows 11 bende daha yavaş çalışıyor, şimdi kalkıp bende konumu açayım neden Windows 11 yavaş diye çünkü cevabı benlik değil Windows 11 Ryzen işlemcilere daha yeni yeni optimize ediliyor.

GTA 4 deme sebebimde şu, RTX 3090 bile GTA 4 de arkadaşın yaşadığı sorunu yaşatıyor fakat bu bir sorun değil, oyunun optimizesinin çok kötü olması, RTX 3090 ile CS, Valorant gibi oyunlarda %100 kullanım beklenmemeli,

Konu sahibi arkadaşının sorunu yazılımsal değil donanımsal bir sorun RAM veya PSU ikisini farklı bir PC de denediğinde kendisi anlıyacaktır.

Dostum sen bu konu için konu sahibine "konuyu baştan sona okudum" gibi bir şey yazmışsın, ama görünüşe göre okumamışsın, ya da anlamamışsın. Çünkü kimse durduk yere direkt problemi bir şeyden dolayı olacağını yazmadı. Ama sen kalkıp uzun zaman sonra bu konuya modlu Windows kursaydın diyorsun, ne alaka yani ? Problem zaten donanımsaldı. Kimse burada tam olarak yazılımsal bir şey olduğunu iddaa etmedi ki. Sen geldin "burada ki bilgisiz arkadaşlar" dedin. Bu nasıl bir giriş şeklidir ? Şimdi şöyle düşün, sen gidiyorsun birisine yardımcı oluyorsun, her şey bitiyor sonra başka biri çıkıp geliyor "burada ki bilgisiz arkadaşlar" fln diyor. Ne düşünürsün ? Bir de gereksiz yere uzadığını nerden çıkarıyorsun, her şeyi kendi bakış açından değerlendirme, belki bu konulara meraklı olan insanlar var, belki herkes senin gibi modlu Windows ile ilgilenmiyor, belki birileri modlu Windowsları merak edip kendi modlama yapmak için öğrenmek istiyordur neyin nasıl olduğunu. Bu tür karşılaştırmaları durduk yere yapma bence. Karşında eğer sana yanlış fikri, tutumu gelen birisi varsa yapabilirsin, mesela benim gibi, sen geldin ve saçmaladın. Kendi kendine saçmalasan yine bir şey demem, ama saçmalarken araya bizi alma bari :) O zaman kimse senin saçmalığına bir şey demez, ne de olsa herkes anasının karnından bir şeyleri bilerek gelmedi bu dünyaya, ama saçmalarken bir başkalarını saçma olduğunun üzerine basarak yaparsan bunu kabul etmez öyle herkes. GTA 4 optimizasyon sorunlu. Konusuda Directx. Bu kadar basit bir problem olsaydı zaten konu uzamazdı, ama sağ ol sen var ol geldin çözdün problemi xD Senin gibi böyle pratik zekası ve deneyimi uzman olan arkadaşlara ihtiyacı var bu forumun. İyi akşamlar.

Dostum sen bu konu için konu sahibine "konuyu baştan sona okudum" gibi bir şey yazmışsın, ama görünüşe göre okumamışsın, ya da anlamamışsın. Çünkü kimse durduk yere direkt problemi bir şeyden dolayı olacağını yazmadı. Ama sen kalkıp uzun zaman sonra bu konuya modlu Windows kursaydın diyorsun, ne alaka yani? Problem zaten donanımsaldı. Kimse burada tam olarak yazılımsal bir şey olduğunu İddia etmedi ki. Sen geldin "burada ki bilgisiz arkadaşlar" dedin. Bu nasıl bir giriş şeklidir? Şimdi şöyle düşün, sen gidiyorsun birisine yardımcı oluyorsun, her şey bitiyor sonra başka biri çıkıp geliyor "burada ki bilgisiz arkadaşlar" falan diyor. Ne düşünürsün? Bir de gereksiz yere uzadığını nereden çıkarıyorsun, her şeyi kendi bakış açından değerlendirme, belki bu konulara meraklı olan insanlar var, belki herkes senin gibi modlu Windows ile ilgilenmiyor, belki birileri modlu Windows'ları merak edip kendi modlama yapmak için öğrenmek istiyordur neyin nasıl olduğunu. Bu tür karşılaştırmaları durduk yere yapma bence. Karşında eğer sana yanlış fikri, tutumu gelen birisi varsa yapabilirsin, mesela benim gibi, sen geldin ve saçmaladın. Kendi kendine saçmalasan yine bir şey demem, ama saçmalarken araya bizi alma bari :) O zaman kimse senin saçmalığına bir şey demez, ne de olsa herkes anasının karnından bir şeyleri bilerek gelmedi bu dünyaya, ama saçmalarken bir başkalarını saçma olduğunun üzerine basarak yaparsan bunu kabul etmez öyle herkes. GTA 4 optimizasyon sorunlu. Konusuda DirectX. Bu kadar basit bir problem olsaydı zaten konu uzamazdı, ama sağ ol sen var ol geldin çözdün problemi xD Senin gibi böyle pratik zekası ve deneyimi uzman olan arkadaşlara ihtiyacı var bu forumun. İyi akşamlar.

Söylediğim gibi arkadaşa pratiklik olsun diye önerdim yükleyip yüklememek ona kalmış, Forumdakilere laf söyleme sebebimde arkasındayım. Bak kardeşim bu forumu bu kadar sahiplendiğini bilmiyordum kusura bakma burası senin bilgi kustuğun bir yer anlıyorum, herkes senin kadar her şeyi inciğine kadar öğrenmesine gerek de yok, umarım bu bilginle ülkemize ileride katkı sağlarsın, bu arada R9 3900X 3090 içer yutar sende bizden bir şeyler öğrenmiş oldun bende sende sistem gecikme uygulamasının bir şeyler çözdüğünü öğrendim karşılıklı bilgi aktardık kendine iyi bak dostum iyi akşamlar.

Emin ol bak bu arkadaşa yardan çok zarar verdin çocuk senin yüzünden birkaç kez format atmış PC'ye inşallah başkalarına yararlı çözümler sunarsın.

Geri
Yukarı