R9 3900X sistem boşta 50 derece oluyor

lutfikabaoglu

Femtopat
Daha fazla  
RAM
32GB (2x16GB) Trident Z Neo RGB 4000Mhz CL18 DDR4
Ekran kartı
TUF GAMING GeForce RTX 3060 V2 GDDR6 12GB
Anakart
Strix B550-XE Gaming WiFi
İşlemci
R9 3900X
Merhaba!

Sistemim son bir haftadır aşırı ısıdan dolayı kapanıyor. Dikkatimi çekti ve takibe aldım. İşlemci 80-90 dereceyi görmeye başladı. Bunun üzerine kaliteli bir macun satın aldım ve işlemcinin macunu ince tabaka halinde güncelledim. Ancak sorunum halen devam ediyorum. Macun değişiminden sonra boştayken CPU 50 derece, CPU package 60 dereceyi gösteriyor. Yüke girdiğinde de yani oyuna vs girdiğimde değerler 70 dayanıyor. (bundan 1 ay öncesine kadar sistemimim boşta 32 derece yükte de en fazla 48 dereceleri görüyordu.)
Macunla birlikte BIOS sıfırlaması da yaptım. Ancak sorunu çözemedim.
Bu sorun konusunda ehli olan kişilerden yardım istiyorum.
Sizce sorun soğutucuda mı? Yoksa işlemci de bir sorun mu var?
Yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    777,7 KB · Görüntüleme: 57
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    98,3 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleyen: Moderatör:
Kullandığınız soğutucu modeli nedir?

İşlemcide sıkıntı olduğunu zannetmiyorum. Pompa biraz fazla baskı uygulamış da olabilir. Gevşetip deneyebilirsiniz.

İşlemcide sıkıntı olduğunu zannetmiyorum. Pompa biraz fazla baskı uygulamış da olabilir. Gevşetip deneyebilirsiniz.
Teyit etmek istiyorum, Pompanın işlemci ile takılan vidalarını birkaç kademe gevşetmem mi gerekiyor?

Dosya Ekleri

• Başlıksız-1.png
    Başlıksız-1.png
    795,7 KB · Görüntüleme: 29

Teşekkür ediyorum ilginiz için. Şimdi hemen bu önerinizi deniyorum. Sonuçları birazdan paylaşacağım inşallah.
Bayağı gevşettik vidaları ancak afaki bir değişim olmadı. Bir de sıcaklık değerleri anlık çok yükselip alçalabiliyor. ASUS Armoury Crate yazılımı aracılığıyla kasanın RGB aydınlatmasını CPU sıcaklık değerlerine göre soğuksa yeşil, orta sıcaksa sarı, sıcaksa kırmızı şeklinde ayarlıyorum. Bir işlem yapınca anında kırmızı oluyor birkaç saniye sonra tekrar sarıya dönüyor. Oradan takip ediyorum. Sorun çözülmedi maalesef. Sorun nereden kaynaklanıyor başka bir yaklaşımınız var mı?
İlginiz için teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• boştaki sıcaklık.png
    boştaki sıcaklık.png
    888,4 KB · Görüntüleme: 24
  • oyun açtığımdaki sıcaklık.png
    oyun açtığımdaki sıcaklık.png
    779 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleyen: Moderatör:
Pompa PUMP FAN girişine mi takılı?

Bağlantıda değişiklik yapmamıştım hiç. Isı değerlerim bir buçuk haftaya kadar çok normaldi. 32 derece boştayken oyundayken de en fazla 50 dereceleri görüyordum. Aynı sistem iş yerimde de mevcut, onda da normal değerler var. Çok ilginç bir şey var mesela şu an boşta 50'lerde herhangi bir uygulama açınca anında 70 dereceleri geçiyor. Çok değişik bir durum. Acaba BIOS'ta bir ayar mı değişmeli ya da voltaj filan mı değişmeli bilmiyorum. Vallahi yardımcı olursanız çok dua ederim.

Hocam kullandığınız soğutucu V2 modeli değilse kronik sorundan olabilir.

V2 değil. Kronik bir sorun mu varmış bu cihazlarda?

Dosya Ekleri

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    2,9 MB · Görüntüleme: 16
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    879,2 KB · Görüntüleme: 20

Yeni konular

Geri
Yukarı