R9 3900X sistem boşta 50 derece oluyor

lutfikabaoglu

Femtopat
Daha fazla  
RAM
32GB (2x16GB) Trident Z Neo RGB 4000Mhz CL18 DDR4
Ekran kartı
TUF GAMING GeForce RTX 3060 V2 GDDR6 12GB
Anakart
Strix B550-XE Gaming WiFi
İşlemci
R9 3900X
Merhaba!

Sistemim son bir haftadır aşırı ısıdan dolayı kapanıyor. Dikkatimi çekti ve takibe aldım. İşlemci 80-90 dereceyi görmeye başladı. Bunun üzerine kaliteli bir macun satın aldım ve işlemcinin macunu ince tabaka halinde güncelledim. Ancak sorunum halen devam ediyorum. Macun değişiminden sonra boştayken CPU 50 derece, CPU package 60 dereceyi gösteriyor. Yüke girdiğinde de yani oyuna vs girdiğimde değerler 70 dayanıyor. (bundan 1 ay öncesine kadar sistemimim boşta 32 derece yükte de en fazla 48 dereceleri görüyordu.)
Macunla birlikte BIOS sıfırlaması da yaptım. Ancak sorunu çözemedim.
Bu sorun konusunda ehli olan kişilerden yardım istiyorum.
Sizce sorun soğutucuda mı? Yoksa işlemci de bir sorun mu var?
Yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    777,7 KB · Görüntüleme: 57
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    98,3 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam değerleriniz normale döndü mü? V2 olarak gönderdikleri soğutucuda sıkıntı var mı?

Merhaba, işlerimin yoğunluğundan daha montajını yapamadım, şimdilik stok fanla idare ediyorum. İlk fırsatımda takacağım. Değerleri paylaşacağım buradan inşallah.

Arkadaşlar merhaba, v sıvı soğutucu sisteme sonunda montaj ettim. Şu an sistem boşta 33 derecelerde. Sorunum çözüldü.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    703,6 KB · Görüntüleme: 11
Merhaba, işlerimin yoğunluğundan daha montajını yapamadım, şimdilik stok fanla idare ediyorum. İlk fırsatımda takacağım. Değerleri paylaşacağım buradan inşallah.

Arkadaşlar merhaba, v sıvı soğutucu sisteme sonunda montaj ettim. Şu an sistem boşta 33 derecelerde. Sorunum çözüldü.
Hayırlı olsun hocam.

Geri
Yukarı