Çözüldü R9 3900X sistem takılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

sinandgc

Femtopat
Daha fazla  
  • Işlemci Ryzen 9 3900X.
  • RAM Kingston Fury 2400 MHz 16 X 2.
  • Anakart ASUS TUF Gaming X570 PLUS.
  • VGA NVIDIA MSI RTX 2080S
  • PSU Zalman 1000W 80+ Platinum
  • Işlemci soğutucu Cooler Master sıvı soğutucu.
  • SSD Samsung 970 Evo M.2 1 TB.
  • 3 X 512 SSD
  • Kasa Thermaltake view 51 snow.
  • Monitör 144 Hz Samsung 1 ms FreeSync Curved

Arkadaşlar ne olduğunu anlayamadığım bir problemim var. Problem şöyle, PC boşta ya da oyunda hiç fark etmez bir süre 1-1, 5 saat kadar ses ve görüntüde laglanmalar başlıyor. Oyun esnasında olduğunda masaüstüne dönünce lag devam ediyor. Bilgisayarı yeniden başlatmaya çalıştığımda yeniden başlatmıyor. Kapatmaya çalıştığımda sistemi kapatıyor, monitörden görüntüyü kesiyor ancak kasa çalışmaya devam ediyor. Mecburen manuel reset atmam gerekiyor.

Bu kadar saçma bir problemi çözebilmek için İzmir'de profesyonel bir bilgisayarcı arıyorum. Gaming PC'lerden anlayan, overclock BIOS ayarları vs. bu işleri bilen bir arkadaş gerekli. Konuyla ilgili fikri ve yorumu olan arkadaşlar, sizlerden buna benzer bir problem yaşayan var mı varsa çözebildi mi? Şimdiden teşekkür ediyorum.

Çözüm
İşlemciniz throttle’a giriyor olabilir bir ihtimal, sıcaklık değerlerini ölçtünüz mü, belki soğutucunuz tam temas etmiyordur işlemciye? Aynı şekilde eski RAM kullandığınızı söylemişsiniz. Memtest86 ile belleklerinizi de bir test edin, belki onunla alakalı bir sorun vardır. Yalnız biraz uzun sürüyor memtest86 testi.

Sürekli tüm işlemci işlemci çekirdeklerinin sıcaklık mhz ve kullanım durumunu test ediyorum lag başladığında ne fps düşüyor ne başka birşey ancak farkettiğim bir durum oldu anakarttan bir cihazdan kesik kesik cızırtı gibi bir ses geliyor acaba psu yetmiyor mu ? Dediğiniz testi şimdi yapacağım durumu yazarım teşekkür ederim.
Arkadaşlar bilgisayardaki tüm ssd leri biçimlendirdim format attım problem düzeldi çok enteresan bir durum.
Laglanma ve takılma SSD kaynaklı olur genelde. Windows kurulu olan SSD kullanım miktarı nedir bu durumu yaşadığınızda? Sorun ya Windows'ta ya zararlı bir yazılım var, ya da Windows kurulu olan SSD sorunlu.

Sorununuzun çözümünü maalesef bilmiyorum ama o sisteme o hızdaki RAM’leri takarak haksızlık etmişsiniz.
Ramler bu sistem için alınmadı elimde olan ramlerdi ama haklısınız.
BIOS sıfırlaması yapılabilir, onun içinde sistemin elektriğini kesip anakart pilini çıkar, 1 dakika bekle tekrar tak. Birde format atıp yeniden windows kur olmazsa.
Yaptım format attım windows 10 pro orjinal kurulu.
O RAM'ler cidden saçma olmuş, Format atın, Windows'un kurulu olduğu SSD'yi değiştirin, Driver güncellemesi yapın.
Bilgisayar lag a düştüğünde ssd stres testi yapıyorum problem göstermiyor 512 gb olan ssd den windows kurulu olduğu ssd ye veri kopylaması yapıyorum (laglanma varken ) 300 gb lık veriyi 5 dakikadan az kopyalıyor ve aynı zamanda stres testi de çalışıyor ısınma okuma yazma hızlarında sorun çıkmıyor.

İşlemciniz throttle’a giriyor olabilir bir ihtimal, sıcaklık değerlerini ölçtünüz mü, belki soğutucunuz tam temas etmiyordur işlemciye? Aynı şekilde eski RAM kullandığınızı söylemişsiniz. Memtest86 ile belleklerinizi de bir test edin, belki onunla alakalı bir sorun vardır. Yalnız biraz uzun sürüyor memtest86 testi.

Sürekli tüm işlemci işlemci çekirdeklerinin sıcaklık mhz ve kullanım durumunu test ediyorum lag başladığında ne fps düşüyor ne başka birşey ancak farkettiğim bir durum oldu anakarttan bir cihazdan kesik kesik cızırtı gibi bir ses geliyor acaba psu yetmiyor mu ? Dediğiniz testi şimdi yapacağım durumu yazarım teşekkür ederim.
Arkadaşlar bilgisayardaki tüm ssd leri biçimlendirdim format attım problem düzeldi çok enteresan bir durum.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı