R9-390X Ekran Kartı Yandı

AkınA

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar benim Shappire R9-390x ekran kartım oyun oynarken birden bire yandı. Vatan Bilgisayar’a götürünce tamir masrafının karttan pahalı olacağını söyleyip yeni bir kart almamı önerdiler. Ben de biraz düşüneceğimi söyleyip bilgisayarcı tanıdığıma götürdüm. GPU'sunun yandığını ve 220$ parça 500 TL işçilik parasıyla yapacağını belirtti. Sizce yaptırmalı mıyım, yoksa 2000 TL bandında yeni bir ekran kartımı almalıyım? Bir de bu kart sizce neden yanmıştır?

Çözüm
PSU'nuz nedir?
Eger kotu bir PSU'ya sahip iseniz en ufak bir voltaj dengesizliginde kasanizi kucaginiza alip mahalle bilgisayarcisi Ismail Abi'nin yolunu tutarsiniz.
Kisacasi sorun PSU veyahut voltaj dengeleyici olmayan priz kullanmanizdir.
Islemcinizi belirtirseniz size 2000 TL bandinda guzel bir ekran karti onerebilirim.
Kasanizi da belirtmenizde fayda var cunku ekran kartinin sigmama ihtimali var.
Ayrica bozuk kartinizi cope atmayin bulundugunuz sehre gore size hurdaciya satmanizi veya bozuk olarak belirtip satmanizi oneriyorum.
Kart bozuk da olsa R9 390X 250 ila 300 TL'ye alici buluyor bundan dolayi size 2300 Tl fiyat etiketine sahip bir kart onerecegim.
Biraz uzun oldu kusura bakmayin.
2 Gün önce benim de kartım bozuldu.Elektrikler 5 dakika önce falan gelmişti (umarım alakası yoktur) Aynı arkadaş gibi oyun oynarken birden gitti.Açtığımda çizgi çizgi. Bana da kullanıcı hatası derler mi? :(
Bana kullanıcı hatası demediler, garantisi bitmişti.
@AkınA eger sorun cozuldu ise cozuldu olarak isaretle.Isaretlememen ceza almana sebep olur.
Teşekkürler, zaten işaretlenmiş.

Sapphire RX serisi ile kendini düzeltti. R7, R9 serisi kartları sıkıntılıydı. Erken emekli oluyordu kartlar. Eskiden abartı bir kalitesi yoktu ama şu an bir Asus, MSI kalitesinde.

Güç kaynağım Xıagmatek 750W 80 plus silver, işlemcim i7 6700K. Kasa ise 3 fanlı bir ekran kartını rahat alıp üstüne oldukça fazla yer kalacak kadar büyük. Anakart Z170A MSI Gaming M5
Xigmatek inanılmaz derecede adi bir PSU. Ben ucuz diye geçen sene 1000W alıp mining rig e takıp 4 kartı ona bağlamıştım. Normalde 6 kart çalışır 1000W ile ama zorlamak istemedim.
2 günde neredeyse kartları yakacaktı, anakartı yaktı.
İade ettim hemen.
Kaliteli PSU ların kendi akım korumaları var zaten. Ayrıca priz almaya gerek yok.
Vatandan akım korumalı priz de almıştım, priz 7-8 ay sonra bozuldu.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı