R9 5900HX RTX 3060 laptopta RDR2 FPS düşüyor

İşletim sistemi
Windows 10

Toprq

Centipat
Daha fazla  
RAM
16 GB
Ekran kartı
RTX 3060 LAPTOP GPU
İşlemci
RYZEN 9 5900HX
Steam'den indirimde 130 TL'ye RDR2 aldım. Anlaşılmaz bir şekilde FPS dropları alıyorum. Sistemim de öyle kötü bir şey değil. RTX 3060 ve Ryzen 9 5900HX laptop. ASUS ROG STRIX G15. Normalde oyun yüksek-Ultra ayarlarda 60 FPS verebiliyor. Ama sıkıntı şu ki hiç stabil değil. Droplar çok fazla. Gerçi grafikleri düşürsem de FPS artıyor ama drop yine giriyor. Birçok şey denedim ama hiçbiri droplara çözüm olmadı. Bence CPU darboğaz oluyor ama. Biraz oynamayı da denedim, oyun cidden çok iyi bir şey çıkacak gibi ama FPS dropları oyun keyfimin içinden geçiyor. Her 4-5 saniyede bir 20 FPS'e düş ondan sonra tekrar 60-70. İade sürem de dolmadı sanırım. Sizce iade etmeli miyim?

Darboğazdan kaynaklı drop olduğunu sanmam. Hem RDR 2 işlemciye fazla yüklenen bir oyun değil, hem de Ryzen 9 5900HX işlemci, RTX 3060 mobil için fazlasıyla güçlü. O işlemci RTX 3080'i bile pekâlâ besleyebiliyor. Sabit diskten veya yazılımdan kaynaklı olabilir. Başka oyunlarda drop olmuyorsa sorun oyundan kaynaklı olabilir.

RDR 2 çok az CPU gücüne ihtiyaç duyduğundan bazen işlemciyi temel frekansına yakın bir frekansta çalıştırır. Temel frekansa yakın çalıştırdığı için bazı yerlerde drop olabilir. KAre yenileme sayısını 60'a çekin ve 60 karede oynayın. Eğer bu şekilde drop girmezse sorun oyun ile işlemci kullanımı arasındaki ilişkiden kaynaklıdır.

Darboğazdan kaynaklı drop olduğunu sanmam. Hem RDR 2 işlemciye fazla yüklenen bir oyun değil, hem de Ryzen 9 5900HX işlemci, RTX 3060 mobil için fazlasıyla güçlü. O işlemci RTX 3080'i bile pekâlâ besleyebiliyor. Sabit diskten veya yazılımdan kaynaklı olabilir. Başka oyunlarda drop olmuyorsa sorun oyundan kaynaklı olabilir.

RDR 2 çok az CPU gücüne ihtiyaç duyduğundan bazen işlemciyi temel frekansına yakın bir frekansta çalıştırır. Temel frekansa yakın çalıştırdığı için bazı yerlerde drop olabilir. Kare yenileme sayısını 60'a çekin ve 60 karede oynayın. Eğer bu şekilde drop girmezse sorun oyun ile işlemci kullanımı arasındaki ilişkiden kaynaklıdır.

Oyunu 60 FPS'e sabitledim. Yine düzelmedi. Sonra bilgisayarın profillerini değiştireyim dedim. Turbo moddan performans moda aldım FPS 20 30 arttı, droplar azaldı. Bir de 2K daydı, 1080P'ye aldım, bir de üstüne biraz DLSS açtım. Droplar ciddi oranda azaldı artık 2-3 dakikada bir veya sadece zor sahnelerde giriyor. Hala bu durumun sebebinin tam olarak ne olduğunu çözemedim. Benim CPU bir de oyunda 90-95 derecelere çıkıyor, acaba bu sorun yaratıyor olabilir mi ki?

Oyunu 60 FPS'e sabitledim. Yine düzelmedi. Sonra bilgisayarın profillerini değiştireyim dedim. Turbo moddan performans moda aldım FPS 20 30 arttı, droplar azaldı. Bir de 2K daydı, 1080P'ye aldım, bir de üstüne biraz DLSS açtım. Droplar ciddi oranda azaldı artık 2-3 dakikada bir veya sadece zor sahnelerde giriyor. Hala bu durumun sebebinin tam olarak ne olduğunu çözemedim. Benim CPU bir de oyunda 90-95 derecelere çıkıyor, acaba bu sorun yaratıyor olabilir mi ki?

Darboğazdan kaynaklı drop olur ancak işlemcinin yüksek sıcaklıkta çalışması doğrudan Drop'a neden olmaz. Fakat çok yüksek sıcaklıklara çıktığında kendisini soğutmak veya sıcaklığı sabitlemek için watt değerini azaltıp frekans kısabilir. Bu ani frekans değişimleri de Drop'a neden olabilir? Mümkünse undervolt uygulayıp frekansı sabitleyin. Performanstan ödün vermeden daha düşük sıcaklıklarda ve sabit frekansta çalıştırmanız mümkün.

Sorunu çözdüm.
Reis öncelikle Allah razı olsun ilgin için desteğin için.
İşlemciyi undervolt etmeyi denedim. Thruttlestop indirdim, CPU not supported dedi. Ben de bunu yapamadım. Sonra Radeon Software'i kurcuklamak aklıma geldi. Radeon Software'yi açtım. Ben uzun zaman önce öylesinde Gaming Mode'a almıştım işlemciyi. Sonra Standard'a almak aklıma geldi. Standard'a bir aldım. SIFIR DROP sıfır kasma, en zor sahnelerde bile, 60 FPS 0 drop Ultra ayarlarda her şey Full'de oynatıyor. Sanırım bahsettiğim işlemci sıcaklıklarının da sebebi Gaming Mode muş.

Şimdi cillop gibi RDR2'mi oynayacağım artık :D

Ayrıca şunu eklemeyi unuttum tüm bu dediklerimi yapınca yine de uzun kullanımlarda drop giriyordu. Laptopumun sitesinden AMD chipset driverını güncelledim. Onlar da kalmadı. Önceden bu driver işinin bu kadar etkili bir şey olduğunu bilmiyordum. Eğer sizde de aynı sorun varsa mutlaka AMD chipset sürücülerini güncellemeyi deneyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı