R9 5900X ani voltaj ve frekans yükselmesi

YiğitUluçınar

Hectopat
İşlemci boşta iken aniden 1.472V'a kadar fırlıyor ve tekrar iniyor. Bir de frekansta aniden 4.9GHz'lere ulaşıyor, sonra tekrar eski haline geliyor. Bu dediğim olay sorun çıkarır mı?
Bir de oyunda iken işlemci voltajı 1.300V-1.472V değerlerinde dolaşıyor, sizce bu normal mi?

Anakart: B550-E
İşlemci: R9 5900X
Soğutucu: PF360.

Son düzenleyen: Moderatör:
Undervolt yapabilirsiniz.

Nasıl UV yapabilirim?

Hocam bir de boşta 360mm sıvı soğutma ile CPU sıcaklığı 33-35 derece (arada az bir süreliğine de olsa 38 dereceyi aşıyor) ve CPU package sıcaklığı 38-42 derece arasında değişiyor (CPU Package'de arada sırada 45 dereceyi aşıp tekrar iniyor) başkaları 240 mm soğutma ile 25-28 dereceleri görüyor. Benim yaşadığım bu durum da normal mi?

Son düzenleme:
Sanıyorum CPB'den dolayı ani voltaj yükselmeleri. Bende de sadece tarayıcıya girdiğimde 38 dereceden 50 dereceye çıkıp voltaj arttırıyordu. Bir de voltaj 1.3-1.4 civarına çıkıp 4100 MHz veriyordu. CPB'yi kapatıp 1.175 volt 4200MHz ayarladım.

Hocam CPB'yi kapattım 28 dereceyi gördü teşekkürler.
CPB kapattın ama işlemcinin bir özelliği kalmadı. Bahsettiğin sıcaklıklar bende de aşağı yukarı aynı, öyle sıkıntı yaratacak değerler değil. En azından kendin manuel overclock yap.

Hocam o.c ayarlarını nereden yapabilirim? Birde nasıl bir ayar yapmalıyım?
Overclock konusunda bir sürü mevcut video var Youtube üzerinde, biraz zaman alan ve deneme yanılma yöntemiyle yapılan bir işlem, benim size buradan anlatmam çok uzun zaman alır.

Asıl demek istediğim şuydu aslında; 5900X çok güçlü bir işlemci, hangi amaçla kullandığınızı bilmiyorum ama CPB kapatıp overclocksuz kullanmak öyle bir işlemciye yazık.

@YiğitUluçınar
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoyu izleyerek en azından biraz aşina olabilirsin. Anakartın ASUS zaten.

Bu programı indirerek stres testi yapabilirsin.

Bu program ile sıcaklıklara bakabilirsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı