Çözüldü R9 5900X boşta yüksek sıcaklık

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Wiseeman

Kilopat
Arkadaşlar merhaba, işlemci Auto MHz ve Auto Volt'ta iken (otomatik OC'siz tak çalıştır olarak) sistem boşta 55-65 derecelerde geziyor. Sabit MHz ve sabit voltaj ile düşürebildim sıcaklığı (1.20V 4500 MHz boşta 40-50 derecelerde şu an, genede boşta yüksek sayılır) ama bu şekilde işlemcimden tam performans alamıyorum maalesef.

İşlemciyi 3 kere söküp termal macun yeniledim, Thermal Grizzly Kyronout kullandım ama nafile değişmedi. Oyunlarda 65 dereceyi geçmiyor ama Cinebench çok çekirdek testinde yüksek seyrediyor. AIDA64 stres testi ile de AiO sessiz modda 90 dereceyi Extreme modda 85 dereceyi görüyor. AiO sıvı soğutma kullanıyorum Corsair H115I RGB Platinum, anakartım da ASUS ROG STRIX X570-E GAMING. Montaj hatası kesinlikle yok en az 10 kez kontrol ettim. Daha önce Ryzen sistem kullanmadım hiç bu ilk sistemim o yüzden AMD konusunda epey cahilim. Sizce sorun nerede olabilir. İşlemci, anakart ya da AiO?

Sistemin boşta çıktığı sıcaklık değerlerini ekte paylaşıyorum. Yardımcı olursanız memnun olurum.

Dosya Ekleri

• bos.jpeg
    bos.jpeg
    292,4 KB · Görüntüleme: 250
  • sabit.jpeg
    sabit.jpeg
    241,4 KB · Görüntüleme: 214
Enteresan. 3900X ile H115I kullanıyorum ve 4.4 GHz 1.25V'de oyunlarda 50 dereceyi, cb R20'de 65'i, AIDA64'de uzun süreli bir stres testte 76 civarını geçmedi hiç. Pompada veya kasanın/radyatörün hava alışında bir sıkıntı olabilir mi?

Şu an şöyle bir grafik atabilirim (altta oyun açık):
Eki Görüntüle 752765

Hocam ben de aynı işlemciyi kullanıyorum lakin kendimi sıcaklık derdınden bir türlü kurtaramadım.
Anakart: MSI B550 GAMING Edge Wi-Fi
Sıvı soğutucu: MSI MAG CL 360mm.
BIOS ayarlarından sadece Core performans Boost kapattım ona rağmen yüksek sıcaklıklar ve düşük performans alıyorum.
Eğer BIOS ve Windows üzerinden ne yapmam gerektiğini biliyorsanız lütfen bir yardım edin.

Hocam ben de aynı işlemciyi kullanıyorum lakin kendimi sıcaklık derdınden bir türlü kurtaramadım.
Anakart: MSI B550 GAMING Edge Wi-Fi
Sıvı soğutucu: MSI MAG CL 360mm.
BIOS ayarlarından sadece Core performans Boost kapattım ona rağmen yüksek sıcaklıklar ve düşük performans alıyorum.
Eğer BIOS ve Windows üzerinden ne yapmam gerektiğini biliyorsanız lütfen bir yardım edin.
Tam olarak sıcaklıkların kaç derece ?

Ben de aynı işlemciyi kullanıyorum 360 mm AIO soğutucu ile belki yardımım dokunur.

Tam olarak sıcaklıkların kaç derece?

Ben de aynı işlemciyi kullanıyorum 360 mm AiO soğutucu ile belki yardımım dokunur.

Hocam Core Performans Boost kapalı ve sabit 3.8 GHz çalıştırıyorum ve buna rağmen boşta 40-45
Hocam Core Performans Boost kapalı ve sabit 3.8 GHz çalıştırıyorum ve buna rağmen boşta 40-45

Ayrıca Ryzen dengeli mod kullanıyorum belki bu done de işe yarar

AiO kullanırken boşta biraz yüksek sıcaklık normal. Yük altında sıcaklık değerleri nasıl

Yükte 75-80 arası gidiyor hocam
AiO kullanırken boşta biraz yüksek sıcaklık normal. Yük altında sıcaklık değerleri nasıl? Voltaj değerlerini kontrol ettiniz mi, kaç voltajda çalışıyor?

Ama ben Core performans Boost aktif etmek istiyorum bu zaman da 49-65 derece boşta alıyorum, iniş ve çıkışlar aşırı dinamik.
AiO kullanırken boşta biraz yüksek sıcaklık normal. Yük altında sıcaklık değerleri nasıl? Voltaj değerlerini kontrol ettiniz mi, kaç voltajda çalışıyor?

Evet stok değerlere baktığım zaman doğru gözüküyor 1.375-1.4 gibi fakat CPB kapalı şekilde sürekli olarak 1.1-1.150 arası 3.8 GHz

Yükte 75-80 arası gidiyor hocam

Ama ben Core performans Boost aktif etmek istiyorum bu zaman da 49-65 derece boşta alıyorum, iniş ve çıkışlar aşırı dinamik.
CPB zaten anlık olarak çok voltaj çekebiliyor maalesef Ryzen serilerinde. Boştaki sıcaklıkların aslında o kadar kötü değil ama tam olarak kaç yükte 75-80 derece oluyor, oyun oynarken mi stres testinde mi ?

Hocam oyun olarak Valorant ve CS değerleri 60 derece civarlarında diyebilirim. 80 Derece CB20 testi diye hatırlıyorum
Tamam normal o değerler, Prime 95 ile test yaparken bende 85 dereceleri görüyorum, sadece CPB ve D.O.H.C açıkken. CS-GO zaten işlemciden yiyen bir oyun. Kasanınızın modeli ve fan sayısı kaç bu arada ?

XPG Battlecruiser ve 7 adet fan hocam.
Benim hüsn-ü kuruntum mu yani kısaca.
Kasanın ön tarafı çok kapalı geldi bana, yeteri kadar sanki hava akışı yok gibi ayrıca bu testleri yaparken CPB kapalı sabit 3.8 Ghz mi işlemci ?
Benim yaptığım testlerde işlemci 4.9 Ghz'e kadar çıkıyor çünkü.

Geri
Yukarı