R9 5900X için soğutucu önerisi

Arctic 240 kullanıyorum i5 11500 islemcide.
Oda sicakligim yazin 40 derece kisin 20 derece(ortalama)
Sicaklik Max 57 derece islemcinin.
Belki size rehber olabilir diye yazmak istedim.

280mm'lik Arctic rahat soğutur 5900X'i. Amazon'da indirimde ayrıca şu an:

hocam bugün sistemi hazır edebildim ve cinebench r23 multi core render işleminde maks 84c gördü. 190w tüketti. değerler normal mi? şu an için bilgisayarda valorant var ve genellikle 47-52c. nadiren 10-15 saniyeliğine 65 görüp düşüyor.
Arctic 240 kullanıyorum i5 11500 islemcide.
Oda sicakligim yazin 40 derece kisin 20 derece(ortalama)
Sicaklik Max 57 derece islemcinin.
Belki size rehber olabilir diye yazmak istedim.
maksta dediğiniz stres testi veya cinebench gibi işlemlerde mi yoksa oyunlarda mı
Arctic 360mm alabilirsin, overclock yapacaksan da yeterli olabilir.
ürünü montajladım ama aldığım ısı değerleri yukarıda yazdığım gibi. ne düşünüyorsunuz?

hocam bugün sistemi hazır edebildim ve cinebench r23 multi core render işleminde maks 84c gördü. 190w tüketti. değerler normal mi? şu an için bilgisayarda valorant var ve genellikle 47-52c. nadiren 10-15 saniyeliğine 65 görüp düşüyor.

maksta dediğiniz stres testi veya cinebench gibi işlemlerde mi yoksa oyunlarda mı

ürünü montajladım ama aldığım ısı değerleri yukarıda yazdığım gibi. ne düşünüyorsunuz?
5900X deneyimim olmadı ama bana normal gibi geldi değerler.

Bence de değerler güzel. Cinebench Multicore testinde tüm çekirdekleri kullandığı için 83 derece normal, onun dışında 47-52 derece arası da gayet iyi, 65 dereceye çıkıyor olması spike kaynaklı, Ryzen işlemcilerde bu tip ufak voltaj iniş çıkışları çok olur, sorun teşkil etmez. Masaüstündeyken Chrome’u aç bir anlık 10-15 derece yükselir işlemci sıcaklığı ama açıldıktan sonra 10 derece geri düşer gayet olağan şeyler.

Hocam bugün sistemi hazır edebildim ve Cinebench R23 multi Core render işleminde maksimum 84C gördü. 190W tüketti. Değerler normal mi? Şu an için bilgisayarda Valorant var ve genellikle 47-52C. Nadiren 10-15 saniyeliğine 65 görüp düşüyor.

Maksta dediğiniz stres testi veya Cinebench gibi işlemlerde mi yoksa oyunlarda mı?

Ürünü montajladım ama aldığım sıcaklık değerleri yukarıda yazdığım gibi. Ne düşünüyorsunuz?

Oyunlarda tabii ki.

Bence de değerler güzel. Cinebench Multicore testinde tüm çekirdekleri kullandığı için 83 derece normal, onun dışında 47-52 derece arası da gayet iyi, 65 dereceye çıkıyor olması spike kaynaklı, Ryzen işlemcilerde bu tip ufak voltaj iniş çıkışları çok olur, sorun teşkil etmez. Masaüstündeyken Chrome'u aç bir anlık 10-15 derece yükselir işlemci sıcaklığı ama açıldıktan sonra 10 derece geri düşer gayet olağan şeyler.

Güncelleme yapıyorum, içime sinmediği için YouTube'da çeşitli R9 5900X Cinebench testlerine baktığımda multicore seansında 68-72C yakalayanı gördüm. Soğutma sistemleri daha farklı olabilir diye düşünüyordum ama BIOS'tan birkaç ayara baktığımda işlemcimin 3.7GHz'da 195W tükettiğini ve 1.4 voltajda çalıştığını fark ettim. 4.6GHz çıkarıp voltajda iyileştirmeler yaparak (1.250v) Cinebench Multicore'da 74 dereceyi stabil bir şekilde yakaladım. RDR2 ve Valorant'ta sıcaklık değerleri 48-55 arasında seyretmeye devam ediyor. Son olarak işlemci ve soğutmayı CoD Warzone'da test edip en son durumu haber ederek konuyu sonlandıracağım. Özetle, şu an için sıvı soğutma sistemi oldukça başarılı.
Evet. CoD Warzone'da da sıcaklık testi yapmış bulundum. Lobi ve çok sakin yerlerde 51-54C, yoğun aksiyonlarda ise en fazla 61C, ortalama olarak da 58C ulaştı. 2K maksimum ayarları kullandım. Sıvı soğutmanın performansı gayet yeterliydi. Radyatörü kasanın önüne değil de üst kısmına yerleştirseydim genel kullanımda 1-3C de fark ederdi (işlemci sömüren oyunlar istisna olabilir). Alacak kişilere tavsiye edebilirim, bu verilere dayanarak muadilleriyle kıyas yapabilirler. İyi günler dilerim

(Termal macun: Maxtor CTG8C 12.8W/M.K)
Bence de değerler güzel. Cinebench multicore testinde tüm çekirdekleri kullandığı için 83 derece normal, onun dışında 47-52 derece arası da gayet iyi, 65 dereceye çıkıyor olması spike kaynaklı, Ryzen işlemcilerde bu tip ufak voltaj iniş çıkışları çok olur, sorun teşkil etmez. Masaüstündeyken Chrome'u aç bir anlık 10-15 derece yükselir işlemci sıcaklığı ama açıldıktan sonra 10 derece geri düşer gayet olağan şeyler.

Yaklaşık 1.5 hafta önce CoD oynayıp sıcaklık değerleri hakkında son bir güncelleme yaparak konuyu sonlandırmıştım. Ama yaz sıcakları başladı ve sanırım bu işlemcime de etki etti, en azından ben öyle düşünüyorum. Dışarıdaki sıcaklık 38, oda sıcaklığı da -ölçüm yapmadım, değerler tahmini- 34-35C veya üzeri. Odada yalıtım veya aktif klima yok. İşlemci sıcaklık değerleri şu şekilde:

PBO açık (enchanced mod 2)
Calibration mode 4
1.220v
4.50GHz
CPB Auto'da görünüyor ama multicore frekansını değiştirdiğim için (4.50) CPB'ye basamıyorum. Sanırım aktif olmamış oluyor.

(PBO kapattığımda tek çekirdekli işlemlerde veya R23 multicore’da ahım şahım fark yaratmadı. 1-2C ya var ya yok.)

10 dakikalık Cinebench R23 testinde 84-85C (22.431pts)

Masaüstü kullanımda 50-55C (kısa süreli 47C gördüğü de oluyor kullanılmadığında)

YouTube'da 15 sekme açıkken Max 67C sıçrama, muhtemelen Spike'dan dolayı. Belirttiğim sekmelerin hepsinde video açıkken de 50-57C

Valorant 62-63C
Minecraft 59-61C

Isı ölçümlerinde Core Temp kullandım. Sonuç olarak konuyu açtığım ilk güne kıyasla oyunlarda ortalama 8-12C fark var. Cinebench ise dediğim gibi 85C. Voltajı 1.220'den 1.250 veya 1.300'e çektiğimde sıcaklık değerleri 90'nı anında geçiyor. Bunun olması normal mi? AIDA64 CPU ve FPU seçiliyken stress testinde 102 dereceleri gördüğü için anında durdurdum. Ama 89C gören var. Sadece CPU'da ise 69-72C küsurlü bir değer yakalıyorum, önceden 61, 64 idi. Soğutmamda ya da işlemcimde mi bir sorun var? GHz da düşürmek istemiyorum, nihayetinde performans odaklı bir sistem aldım ve soğutucu rahatlıkla besler diye düşündüm. Yardımcı olursanız sevinirim. (Minecraft’te de sık sık droplar yaşıyorum.)
@messinicocugu sizin düşünceniz nedir hocam son durumla ilgili

Son düzenleme:
Güncelleme yapıyorum, içime sinmediği için YouTube'da çeşitli R9 5900X Cinebench testlerine baktığımda multicore seansında 68-72C yakalayanı gördüm. Soğutma sistemleri daha farklı olabilir diye düşünüyordum ama BIOS'tan birkaç ayara baktığımda işlemcimin 3.7GHz'da 195W tükettiğini ve 1.4 voltajda çalıştığını fark ettim. 4.6GHz çıkarıp voltajda iyileştirmeler yaparak (1.250v) Cinebench Multicore'da 74 dereceyi stabil bir şekilde yakaladım. RDR2 ve Valorant'ta sıcaklık değerleri 48-55 arasında seyretmeye devam ediyor. Son olarak işlemci ve soğutmayı CoD Warzone'da test edip en son durumu haber ederek konuyu sonlandıracağım. Özetle, şu an için sıvı soğutma sistemi oldukça başarılı.
Evet. CoD Warzone'da da sıcaklık testi yapmış bulundum. Lobi ve çok sakin yerlerde 51-54C, yoğun aksiyonlarda ise en fazla 61C, ortalama olarak da 58C ulaştı. 2K maksimum ayarları kullandım. Sıvı soğutmanın performansı gayet yeterliydi. Radyatörü kasanın önüne değil de üst kısmına yerleştirseydim genel kullanımda 1-3C de fark ederdi (işlemci sömüren oyunlar istisna olabilir). Alacak kişilere tavsiye edebilirim, bu verilere dayanarak muadilleriyle kıyas yapabilirler. İyi günler dilerim

(Termal macun: Maxtor CTG8C 12.8W/M.K)

Yaklaşık 1.5 hafta önce CoD oynayıp sıcaklık değerleri hakkında son bir güncelleme yaparak konuyu sonlandırmıştım. Ama yaz sıcakları başladı ve sanırım bu işlemcime de etki etti, en azından ben öyle düşünüyorum. Dışarıdaki sıcaklık 38, oda sıcaklığı da -ölçüm yapmadım, değerler tahmini- 34-35C veya üzeri. Odada yalıtım veya aktif klima yok. İşlemci sıcaklık değerleri şu şekilde:

PBO açık (enchanced mod 2)
Calibration mode 4
1.220v
4.50GHz
CPB Auto'da görünüyor ama multicore frekansını değiştirdiğim için (4.50) CPB'ye basamıyorum. Sanırım aktif olmamış oluyor.

(PBO kapattığımda tek çekirdekli işlemlerde veya R23 Multicore'da ahım şahım fark yaratmadı. 1-2C ya var ya yok.)

10 dakikalık Cinebench R23 testinde 84-85C (22.431pts)

Masaüstü kullanımda 50-55C (kısa süreli 47C gördüğü de oluyor kullanılmadığında)

YouTube'da 15 sekme açıkken Max 67C sıçrama, muhtemelen Spike'dan dolayı. Belirttiğim sekmelerin hepsinde video açıkken de 50-57C

Valorant 62-63C
Minecraft 59-61C

Isı ölçümlerinde Core Temp kullandım. Sonuç olarak konuyu açtığım ilk güne kıyasla oyunlarda ortalama 8-12C fark var. Cinebench ise dediğim gibi 85C. Voltajı 1.220'den 1.250 veya 1.300'e çektiğimde sıcaklık değerleri 90'nı anında geçiyor. Bunun olması normal mi? AIDA64 CPU ve FPU seçiliyken stress testinde 102 dereceleri gördüğü için anında durdurdum. Ama 89C gören var. Sadece CPU'da ise 69-72C küsurlü bir değer yakalıyorum, önceden 61, 64 idi. Soğutmamda ya da işlemcimde mi bir sorun var? GHz da düşürmek istemiyorum, nihayetinde performans odaklı bir sistem aldım ve soğutucu rahatlıkla besler diye düşündüm. Yardımcı olursanız sevinirim. (Minecraft'te de sık sık droplar yaşıyorum.)
@messinicocugu sizin düşünceniz nedir hocam son durumla ilgili

Evet hocam dediğiniz gibi hava sıcaklığı arttığı için sıcaklıklar artmış büyük ihtimalle yine de sıcaklıklar fena değil.

Evet hocam dediğiniz gibi hava sıcaklığı arttığı için sıcaklıklar artmış büyük ihtimalle yine de sıcaklıklar fena değil.

Yani soğutmada veya işlemcinin kendisinde bir problem yok sanırım. AIDA64'te CPU ve FPU stresinde 102 dereceye sıçraması da çevresel faktörlerden olmalı çünkü sadece CPU testinde 62 dereceyi geçmiyor. Kafamı karıştıran şu, dün aldığım değerler R23'te 84-85C iken az önce denediğimde bu şekildeydi:
Adsız.png

Yani soğutmada veya işlemcinin kendisinde bir problem yok sanırım. AIDA64'te CPU ve fpu stresinde 102 dereceye sıçraması da çevresel faktörlerden olmalı çünkü sadece CPU testinde 62 dereceyi geçmiyor. Kafamı karıştıran şu, dün aldığım değerler R23'te 84-85C iken az önce denediğimde bu şekildeydi:
Adsız.png
Tükettiği W fazla ve voltaj az değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı