R9 5900X sistem kapanıyor

OğuzhanUlun

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkür ediyorum. Para biriktirip kendime masaüstü PC topladım. Ancak PC kendi kendine aniden kapanıyor. Kapanma durumu için illa yük altında olması gerekmiyor. Yeni açılmışken, oyun oynarken, internette gezerken, BIOS sayfasındayken kapanıveriyor. Kapanması için geçen sürede sabit değil. Bazen iki gün geçiyor. Bazen açtığım an kapanıyor. Kapandıktan sonra açma kapama tuşu ya da reset tuşu bir işe yaramıyor. Kapandıktan sonra anakartın RGB ışıkları, RAM'lerin RGB'leri ve anakartın üzerindeki start tuşunun ışıkları yanmaya devam ediyor. Evdeki elektrik altyapısından olabilir belki diye sadece PC'ye özel sigorta paneline sigorta koydum. Topraklaması, kısa devre koruması falan var. Tek söyleyebileceğim sıcaklıktan kapanmadığı. Çünkü ortam soğukken iki gün çalışmadan beklemiş haliyle çalıştırdığımda başlatmadan 30sn sonra kapandı. Aynı şekilde tuşa bastığım an kapandığı da oldu. Sistemim, AMD Ryzen 9 5900X, Sapphire Radeon RX 6900 XT Nitro+, Corsair Dominator 3600 MHz 4x8(32 GB) RAM, ASUS ROG Crosshair VIII Hero anakart, işlemci soğutucum Corsair H100X 240 mm sıvı soğutucu, PSU Corsair AX1200i 1200 Watt digital güç kaynağı, kasa Cooler Master cosmos C700p, SSD olarak bir tane 512 GB Samsung 860 EVO ve Corsair MP600 1 TB gen4 var. İşletim sistemi Windows 10 Pro. Monitör Samsung Odyssey G7 27 inç. Display Port üzerinden kullanıyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Hocam, Aynı sorun 3900x ile yaşıyorum. Bir ara Fast Boot özelliğini kapatınca yaklaşık 1 ay gibi bir süre yapmadı ama dediğiniz gibi ne zaman ne yapacağı hiç belli olmuyor.
Sistemimiz hemen hemen aynı ve internette bu konu hakkında bir sürü konu mevcut. Laptoplarda da oluyor. Kernel Power 41/63 olarak olay görüntüleyicisinde bulabilirsiniz.
Ama maalesef net bir çözümü yok gibi duruyor.
Hatta bugün yaklaşık 6 saat süren memtest testi yaptım sisteme ramlerle ilgi olabilir belki diye ama hiç bir hata çıkmadı çok şükür.
Benim aklıma artık yazılımsal olacağı geliyor.

Hocam, Aynı sorun 3900x ile yaşıyorum. Bir ara Fast Boot özelliğini kapatınca yaklaşık 1 ay gibi bir süre yapmadı ama dediğiniz gibi ne zaman ne yapacağı hiç belli olmuyor.
Sistemimiz hemen hemen aynı ve internette bu konu hakkında bir sürü konu mevcut. Laptoplarda da oluyor. Kernel Power 41/63 olarak olay görüntüleyicisinde bulabilirsiniz.
Ama maalesef net bir çözümü yok gibi duruyor.
Hatta bugün yaklaşık 6 saat süren memtest testi yaptım sisteme ramlerle ilgi olabilir belki diye ama hiç bir hata çıkmadı çok şükür.
Benim aklıma artık yazılımsal olacağı geliyor.
Anladım. Fast boot özelliğini deneyeyim bakalım ne olacak
Maalesef düzelmedi. Aynı sorun hala devam ediyor.

Maalesef düzelmedi. Aynı sorun hala devam ediyor.
Ayrıca dediğiniz kernel Power hatası PC kapandığı için geliyor bende. Zaten sorun kapanması.

Crosshair 8 Formula anakart ve Ryzen 9 3900x işlemcim var. Crosshair serisi anakarta sahip çoğu kişide BIOS 1302'den sonraki sürümlerde bu sorun oluyor. Bioslar bozuk, bir türlü düzeltemediler.

Hocam normal şekilde USB'den eski sürümü kurabiliyor muyuz?
Rog Strix x570-E ve 3900x kullanıyorum. Haziran ayından önce bu durum olmuyordu.
Bios üzerinden Bios sürümünü bazı eski sürümlere düşüremiyorsunuz. Bu yüzden anakartınızda Bios Flashback varsa bu şekilde eski sürümlere dönebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İnternette herkes 1302'den sonraki BIOS'lardan şikayetçi. 1302 gayet iyi çalışıyor fakat Ryzen 5000 kullanıcıları ve yeni özelliklerden faydalanmak isteyenlerin BIOS'larını güncellemesi lazım.

Sorunun belleklerden kaynaklandığı hakkında şüpheler var.

1302 ile XMP açıkken sorun yok.
1302 üzeri sürümlerde XMP kapayıp değişik ayarlar denedim fakat sorunu çözemedim.
1302'de fare hareketinde sorun yok, 1302 üzeri sürümlerde standart bir fare düzgün çalışıyor, Trust marka oyuncu faresi ile imleç çok yavaş hareket ediyor.
Belleklerime Memtest ile test yaptım fakat sorun yok.
Belleklerimin modeli: GSkill TridentZ RGB F4-3600C16-16GTZR 2X8 GB 3600 MHz CL16 Samsung B-Die
Rastgele kapanmalardan sonra olay görüntüleyicisine bakınca "Karnel Power" isimli hatalar gözüküyor.
Çok fazla rastgele kapanıp açılmadan sonra artık bilgisayar kullanılamaz hale geliyor, bilgisayar kendi kendine art arda reset atarak hiç açılmıyor, anakart kod listesinde bulunmayan "0d" hatası ve "Check CPU" gibi birkaç tane daha uyarı veriyor. Mecburen Flashback ile 1302 sürümüne geri dönüyorum.

Sorunu çözebilmiş varsa çözümü yazarsa çok iyi olur bir sürü kullanıcı bu sorundan muzdarip

Sorunum çözüldü. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Sıkıntı PSU'da imiş. Her ne kadar sıfır almış olsam da, markasına güvenmiş olsam da sonuçta elektronik malzeme. PSU Corsair AX1200i idi. Yenisini yolladılar direkt. Emeği geçenlere tekrardan teşekkür ederim.

Sorunum çözüldü. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Sıkıntı PSU'da imiş. Her ne kadar sıfır almış olsam da, markasına güvenmiş olsam da sonuçta elektronik malzeme. PSU Corsair AX1200i idi. Yenisini yolladılar direkt. Emeği geçenlere tekrardan teşekkür ederim.
Bir süre deneyin hocam. Tekrar etiketleyip sonucu yazar mısınız?

Selamünaleyküm, bugün BIOS'umu güncelleyeyim dedim. Güncelleyip ayarları yaptım, daha ilk açılışta PC çöktü. Çöke kalka bir şekil BIOS'a girip DOCP ayarını kapatıp bellekleri 2133 MHz'ye getirdim, şu anlık çökme yok. Sorun bellek ayarlarından kaynaklanıyor gibi. 3600 MHz'de çalıştırabilmek için çeşitli denemelerde bulunacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı