R9 5900X sisteme sıvı soğutma gerekli mi?

emirimer

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Mimar
Daha önce sistemim için bir sıvı soğutma başlığı açmıştım ancak orada gelen yorumlara göre ilk etapta sıvı soğutma almak yerine kasa değişikliği yapmayı doğru buldum. Sistemimdeki Corsair Spec Delta kasayı Corsair 5000D Airflow ile değiştirdim.

Yaptığım değişiklik beni fazlası ile tatmin etti. Sıcaklık değerlerimden hayli memnunum. Kasanın ön bölümünde Corsair Spec Delta'dan söktüğüm 3 adet 120mm Corsair fan, üst bölümünde 2 adet Corsair SP 140 fan, arka bölümde ise kasa ile gelen egzoz fan mevcut. İşlemci soğutucusu olarak ise eski 2700X işlemcim ile birlikte gelen AMD Wraith Prism stok soğutucuyu kullanıyorum.

raw_desktop.jpg

Denemelerim ve araştırmalarım sonucunda da işlemciyi günlük olarak 1.15V güç vererek 4500MHz hızında stabil olarak kullanıyorum. Bu hız aşırtma değerlerinde masaüstü IDLE sıcaklığım 36°C , COD Warzone oynarken %35 CPU kullanımına 47°C, günün büyük bir kısmında 3D görselleştrirme yaparken %100 CPU kullanımına 68°C değerleri alıyorum. Daha önceki kasama göre yaklaşık 10°C dolaylarında düşmüş oldum.

Ancak hala kafamda sıvı soğutma alma fikri var. Eğer bu satın almayı yaparsam Corsair iCUE H150i Elite Capellix 360mm modelini tercih edeceğim. Yapı kalitesi ve ekosistemi bozmamak adına başka bir model tercih etmiyorum.

Ancak yapacağım harcamaya değecek bir düşüş görür müyüm? Ne gibi avantajları olur? İşlemciye daha fazla voltaj verip daha üst değerleri almak verimli olacak mı? İşlemci ömrümden çalmak istemiyorum. 3D Çalışmaları sırasında fazlası ile işlemciye yükleniyorum. 48 saat %100 kullanım gerçekleştirdiğim senaryolar var.

Kısacası almaya değer mi?

Sistem:
-AMD Ryzen 9 5900X
-MSI Meg X570 Ace
-Corsair Vengeance RGB Pro 32GB 3200MHz
-Corsair MP510 480GB
-Samsung 860 EVO 500GB
-MSI RTX 2060 Super Gaming
-Corsair 5000D Airflow
-Cooler Master MWE White 750W 80+
-Viewsonic 32'' VX3276 - 2K

Son düzenleyen: Moderatör:
Overclock asıl bilgili olduğum alan değil fakat değerler oldukça tatmin edici görünüyor. Bahsettiğiniz soğutucu oldukça üst düzey bir model, mutlaka değerlerde iyileşme göreceksiniz ancak soğutucunun 2.000 TL olduğunu göz önünde bulundurunca gereksiz bir harcama gibi duruyor.

Sıvı soğutma gerekli değil ama şu an kullandığın eski stok soğutucu da yeterli değil. Zaten yeterli olsa kutu içeriğine soğutucu koyarlardı. İdareten katlanılır, yedek olarak kullanılabilir ama uzun vadede Capellix almayacaksan daha kaslı Dark Rock Pro 4, NH-D15 Chromax gibi hava soğutucu da alınabilir.

Overclock asıl bilgili olduğum alan değil fakat değerler oldukça tatmin edici görünüyor. Bahsettiğiniz soğutucu oldukça üst düzey bir model, mutlaka değerlerde iyileşme göreceksiniz ancak soğutucunun 2.000 TL olduğunu göz önünde bulundurunca gereksiz bir harcama gibi duruyor.

Yani izlediğim videolarda da benim değerimden çok aşağıda görmedim o sebeple bir soru işareti oldu.

240 mm sıvı soğutma yeter tabii almak isterseniz.

Kasanının önüne takacağım o sebeple 360mm almak istiyorum. Kaldı ki corsair dışında bir marka almak istemiyorum.

Sıvı soğutma gerekli değil ama şu an kullandığın eski stok soğutucu da yeterli değil. Zaten yeterli olsa kutu içeriğine soğutucu koyarlardı. İdareten katlanılır, yedek olarak kullanılabilir ama uzun vadede Capellix almayacaksan daha kaslı Dark Rock Pro 4, NH-D15 Chromax gibi hava soğutucu da alınabilir.

İşte kafamı kurcalayan o nokta. Soğutma değerlerine bakınca gayet yeterli. Eski kasamda aynı sistemle 80°C görüyordum. Ancak kasa değişimi ile de 12°C ye yakın bir düşüş oldu. Kutu içeriğinden çıkartılmasını ben AMD'nin aldığı bir ticari karar olarak düşünüyorum yoksa 3900x bu fan ile geliyordu. 5900X'de hem soğutucu hem kutu ucuzlamak adına değişmiş gibi düşünüyorum.

Capellix 150 soğutucuyu genellikle kasanın üstüne takmışlar. Fikir vermesi açısından o kasayla Capellix 150 soğutuculu alttaki sistemleri inceleyebilirsin.

Capellix 150 soğutucuyu genellikle kasanın üstüne takmışlar. Fikir vermesi açısından o kasayla Capellix 150 soğutuculu alttaki sistemleri inceleyebilirsin.

Bilgilendirme için teşekkürler. Üst taraf için 140mm fan almıştım dolayısı ile üste takarsam fanlar boşa çıkacak. Ön tarafta 2 fanlı görüntü hoş olmuyor. Ön panele takma ve üst panele takma arasında bir fark görürmüyüm performans açısından denemeden bilemiyeceğim sanırım.

Gerçi yan bölümde 360mm desteği sağlıyor. Bu seferde 9 fan ile biraz sesli olacak sistem.

Geri
Yukarı