R9 5900X vs R7 5800x3D

Bütçe
12K
Değerli yorumun için teşekkürler. Beni rahatsız eden düşük frekansı ve render ve tek çekirdek performansıydı. Tabii sürekli render işi ile uğraşmıyorum ama yapacağım zamanda çok zayıf olmasını istemiyorum. Bu işlemcide render farklı 5900X ile fazla oluyor mu?
Yeni işlemci almamın nedeni ise daha önce 1080p çüzünürlükte oynuyordum yeni monitör alınca 2K oldu çözünürlüğüm bu yüzden oyunlarda FPS düşüşü oldu. Daha çok drop ve az FPS alıyorum. Bu işlemci umarım yeterli olur ekran kartını da besler.

Eğer dediğiniz gibiyse 5800x3D alabilirim ama fiyatı 5900X e göre biraz pahalı nedense.
Yurt dışı fiyatlandırması 5800x3D'nin 450 dolar, 5900x'in 600 dolar seviyelerindeydi diye hatırlıyorum ama Türkiye fiyatlandırması niye böyle anlamış değilim. 5800x3D'nin makul bir render performansı var emin olabilirsin. Tek çekirdek performansı mükemmel bir işlemci. 100mb önbellek de cabası. DDR4 kralı diye çıkarttılar zaten bu işlemciyi. Kıyaslama yaparken sadece saçma sapan benchmark sitelerine bakma, düz kağıttakinlerin çoğu doğru bile değil. Oyun odaklı çıkan bir işlemci ve multiplayer oyunlarda aralarında o kadar bariz fark var ki.

Ama yineliyorum... İşim render ben render alırken bir yandan da oyun oynayım dersen 5900x. Hatta bütçe varsa ikisini de eler 5950x derim.

Değerli yorumun için teşekkürler. Beni rahatsız eden düşük frekansı ve render ve tek çekirdek performansıydı. Tabii sürekli render işi ile uğraşmıyorum ama yapacağım zamanda çok zayıf olmasını istemiyorum. Bu işlemcide render farklı 5900X ile fazla oluyor mu?
Yeni işlemci almamın nedeni ise daha önce 1080p çüzünürlükte oynuyordum yeni monitör alınca 2K oldu çözünürlüğüm bu yüzden oyunlarda FPS düşüşü oldu. Daha çok drop ve az FPS alıyorum. Bu işlemci umarım yeterli olur ekran kartını da besler.

Eğer dediğiniz gibiyse 5800x3D alabilirim ama fiyatı 5900X e göre biraz pahalı nedense.
Misal şuna bakmanı istiyorum. Bu oyun simulasyon olarak hitap edeceğimiz looter shooter bir oyun ve tamamen işlemciye bakan bir oyun.

5950x vs 5800x3D
Net olarak görebileceğin şekilde.
dakika 2:00 (hepsini izlesen daha makul)
100 mb l3 cache'in farkını en net bu şekilde görürsün.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Eğer istanbuldaysanız bence işlemciyi ikinci el alabilirsiniz. İşlemci ikinci el alması en uygun parçadır. Pinlerinde bir problem yoksa çalıştırma amaçlı bir test ile rahatlıkla alınabilir.
Link. Bence bir değerlendirin.

Yurt dışı fiyatlandırması 5800x3D'nin 450 dolar, 5900X'in 600 dolar seviyelerindeydi diye hatırlıyorum ama Türkiye fiyatlandırması niye böyle anlamış değilim. 5800x3D'nin makul bir render performansı var emin olabilirsin. Tek çekirdek performansı mükemmel bir işlemci. 100 MB önbellek de cabası. DDR4 kralı diye çıkarttılar zaten bu işlemciyi. Kıyaslama yaparken sadece saçma sapan benchmark sitelerine bakma, düz kağıttakinlerin çoğu doğru bile değil. Oyun odaklı çıkan bir işlemci ve multiplayer oyunlarda aralarında o kadar bariz fark var ki.

Ama yineliyorum... İşim render ben render alırken bir yandan da oyun oynayayım dersen 5900X. Hatta bütçe varsa ikisini de eler 5950X derim.

Misal şuna bakmanı istiyorum. Bu oyun simulasyon olarak hitap edeceğimiz looter shooter bir oyun ve tamamen işlemciye bakan bir oyun.

5950X vs 5800x3D.
Net olarak görebileceğin şekilde.
Dakika 2:00 (hepsini izlesen daha makul)
100 MB L3 Cache'in farkını en net bu şekilde görürsün.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet sanırım 5800x3D alacağım anakart umarım sorun çıkartmaz. Detaylar için teşekkür ederim dediğiniz gibi kağıt üzerinde farklı gerçekte farklı çıkıyor sonuçlar bu da kafa karıştırıyor. Sizce işlemciyi hemenmi almalıyım yoksa indirim gelir mi ileride biraz beklesem mi?
Yoksa hatamı yapmış olurum şu anda 10 k civarlarına satılıyor işlemci beklersem ucuza mı alırım yoksa 12 13 k fiyatlara mı alırım emin olamadım.

Eğer istanbuldaysanız bence işlemciyi ikinci el alabilirsiniz. İşlemci ikinci el alması en uygun parçadır. Pinlerinde bir problem yoksa çalıştırma amaçlı bir test ile rahatlıkla alınabilir.
Link. Bence bir değerlendirin.

Maalesef ankaradayım. 2. el ürünlere pek güvenmiyorum açıkçası genelde sıfıra yakın fiyatlarda satılıyor ya da sorunlu satan çok oluyor.

Evet sanırım 5800x3D alacağım anakart umarım sorun çıkartmaz. Detaylar için teşekkür ederim dediğiniz gibi kağıt üzerinde farklı gerçekte farklı çıkıyor sonuçlar bu da kafa karıştırıyor. Sizce işlemciyi hemenmi almalıyım yoksa indirim gelir mi ileride biraz beklesem mi?
Yoksa hatamı yapmış olurum şu anda 10 k civarlarına satılıyor işlemci beklersem ucuza mı alırım yoksa 12 13 k fiyatlara mı alırım emin olamadım.

Maalesef ankaradayım. 2. el ürünlere pek güvenmiyorum açıkçası genelde sıfıra yakın fiyatlarda satılıyor ya da sorunlu satan çok oluyor.
ben sıfır şekilde 10 bin tl ye almıştım. indirime gireceğini düşünmüyorum Türkiye'de beklemek kumar oluyor çoğu zaman.

Ben sıfır şekilde 10 bin TL'ye almıştım. İndirime gireceğini düşünmüyorum Türkiye'de beklemek kumar oluyor çoğu zaman.

5800x3D ile şu anki anakartımı(B450 MS2H) kullansam herhangi bir sıkıntı kısıtlama gibi bir durumla karşılaşır mıyım? PCI-e 4.0 desteği olmayacak sanırım OC yapılıyor mu bilmiyorum ne gibi eksiklikler olur?

5800x3D ile şu anki anakartımı(B450 MS2H) kullansam herhangi bir sıkıntı kısıtlama gibi bir durumla karşılaşır mıyım? PCI-e 4.0 desteği olmayacak sanırım OC yapılıyor mu bilmiyorum ne gibi eksiklikler olur?
Hibrit bir işlemci olduğundan OC imkanı sunulmuyor. Bunun yanında daha önceden belirttiğim gibi normal ryzen serilerine nazaran voltaj değeri düşük şekilde geliyor. 105 watt tdp değeri mevcut. Benim asus prime kaldırıyorsa o da kaldırır diye düşünüyorum. Sadece bios güncellemeni tek tek yapman lazım. Güncellerken açıklamalarda 5800x3D desteğinin geldiğini de görerek emin olarak yap. İşlemci pCI 4.0 destekliyor.

Hibrit bir işlemci olduğundan OC imkanı sunulmuyor. Bunun yanında daha önceden belirttiğim gibi normal Ryzen serilerine nazaran voltaj değeri düşük şekilde geliyor. 105 watt TDP değeri mevcut. Benim ASUS Prime kaldırıyorsa o da kaldırır diye düşünüyorum. Sadece BIOS güncellemeni tek tek yapman lazım. Güncellerken açıklamalarda 5800x3D desteğinin geldiğini de görerek emin olarak yap. İşlemci PCI 4.0 destekliyor.

Gigabyte 5800x3D için bir güncelleme yayınlamış önce onu kuracağım. OC yapılmıyor derken sürekli 3.4 stok hızındamı çalışıyor yoksa kendi Turbo özelliği ile mi Boost frekansa çıkıyor?

İşlemci PCI-e 4.0 destekliyor ama maalesef anakartta PCI-e 3.0 var sırf 4.0 için yeni bir anakart almak mantıklı olur mu ne gibi artıları olur veya işlemcinin diğer özelliklerini de aktif etmek için almak mantıklı mı? Sanırım Smart Access Memory özelliği oluyordu AMD sistemlerde.

Gigabyte 5800x3D için bir güncelleme yayınlamış önce onu kuracağım. OC yapılmıyor derken sürekli 3.4 stok hızındamı çalışıyor yoksa kendi Turbo özelliği ile mi Boost frekansa çıkıyor?

İşlemci PCI-e 4.0 destekliyor ama maalesef anakartta PCI-e 3.0 var sırf 4.0 için yeni bir anakart almak mantıklı olur mu ne gibi artıları olur veya işlemcinin diğer özelliklerini de aktif etmek için almak mantıklı mı? Sanırım Smart Access Memory özelliği oluyordu AMD sistemlerde.
Tabii ki sadece base clockta çalışmıyor turbo frekansı var. Yani bütçe zorlamadan bu yolu seçtiğimiz için 4.0 çok da gerekli olmayacaktır ama yararlanmak istersen b550 giriş-orta seviye bi anakart alabilirsin. SAM’i anakarttan aktif edersin o kolay bir işlem katkısı oluyor performansa.

10k ya işlemci alsan 2k bütçen kalacak ona göre hesap yapabilirsin.

Tabii ki sadece base clockta çalışmıyor Turbo frekansı var. Yani bütçe zorlamadan bu yolu seçtiğimiz için 4.0 çok da gerekli olmayacaktır ama yararlanmak istersen B550 giriş-orta seviye bir anakart alabilirsin. Sam'i anakarttan aktif edersin o kolay bir işlem katkısı oluyor performansa.

10k ya işlemci alsan 2K bütçen kalacak ona göre hesap yapabilirsin.

İşlemciyi az önce satın aldım. Umarım şu anki anakartta sorunsuz çalışır ilk işim güzel bir anakart almak olacak tavsiyeniz için teşekkürler.

İşlemciyi az önce satın aldım. Umarım şu anki anakartta sorunsuz çalışır ilk işim güzel bir anakart almak olacak tavsiyeniz için teşekkürler.
Anakartın BIOS güncellemesi yapıldıysa çalışır kesinlikle.

Yeni konular

Geri
Yukarı