R9 5950X ve RX 6900 XT sistemde FPS düşüyor

Seferdan

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, daha önceden bir sorun yaşamıyordum fakat yaklaşık 1 haftadır oyunlarda sürekli FPS düşmesi yaşıyorum. Fanlar, termal macunlar hepsini özenli bir şekilde yeniledim fakat sorunum devam ediyor. Temiz formatta attım değişen bir şey olmadı. Neden kaynaklandığını nasıl bulabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Sistem özellikleri:
  • Ryzen 9 5950X
  • RX 6900 XT
  • Samsung 980Pro 2TB
  • ASUS ROG Crosshair Dark Hero
  • Corsair H150i Elite Capellix 360mm

Sıcaklıklar iyi hocam maksimum 80 dereceyi görüyorum. Kullanan diğer kullancıların yorumlarına baktım hepsi bu derecelerin bu kart için standart ve normal olduğunu yazmış.

AMD'de 6000 serisi 80'lere çıkabiliyor evet fanların devreye girmesi için, GHz falan düşürüyor olabilir mi diye düşünüyorum.

Sürücü güncellemesi yapabilirsin istersen, daha bugün bir sürücü güncellemesi yaptım 6600 XT için.

Bunun haricinde, dediğim gibi oyunları da söyler misin? Optimizasyonu kötü bir oyun ise normaldir belki yaşadığın bu düşüşler

SSD için peki bir okuma - yazma testi ve sağlık testi yapabilir misin?

Samsung Magician ile test yapmıştım. 6500 okuma 5200 yazma sonucu alıyorum. Oyunları bir önceki sayfada yazdım üstadım.

Tamamdır okuma yazma iyi görünüyor, sağlıkta durumlar nedir?

Tüm oyunlarda oluyorsa ekran kartı için sürücü güncellemesi deneyebilirsin, sıcaklıkları MSI Afterburner'dan ayar yaparak (fan profili) dengede tutmaya çalışabilirsin.

Tamamdır okuma yazma iyi görünüyor, sağlıkta durumlar nedir?

Tüm oyunlarda oluyorsa ekran kartı için sürücü güncellemesi deneyebilirsin, sıcaklıkları MSI Afterburner'dan ayar yaparak (fan profili) dengede tutmaya çalışabilirsin.
Sürücü güncel üstadım birde şöyle bir sorun oluştu, mesela Youtube'a tıkladığımda eskiden videoların resimleri çat diye yüklenirdi şimdi hemen gelmiyor. Bilgisayarın power düğmesine bastığımda görüntüde çok geç gelmeye başladı. 1 hafta önce power düğmesine bastığımda bilgisayarın açılması 5 saniye sürüyordu fakat şimdi sadece o monitör markasının olduğu f2 ile bios seçtiğimiz yer 5 saniyede geliyor. Yani görüntüler çok geç açılmaya başladı. Steame tıkladığımda açılırdı şimdi baya bekletiyor.

Sürücü güncel üstadım bir de şöyle bir sorun oluştu, mesela YouTube'a tıkladığımda eskiden videoların resimleri çat diye yüklenirdi şimdi hemen gelmiyor. Bilgisayarın Power düğmesine bastığımda görüntüde çok geç gelmeye başladı. 1 hafta önce Power düğmesine bastığımda bilgisayarın açılması 5 saniye sürüyordu fakat şimdi sadece o monitör markasının olduğu F2 ile BIOS seçtiğimiz yer 5 saniyede geliyor. Yani görüntüler çok geç açılmaya başladı. Steam'e tıkladığımda açılırdı şimdi bayağı bekletiyor.

Hız ile alakalı bir problemimiz var yani, bu da bende depolama aygıtını uyandırıyor ancak performansında bir sorun göremedim.

Görüntü gelmesi ile ilgili şunu söyleyebilirim, kendi bilgisayarımda BIOS'u güncelleyince görüntü daha hızlı gelmeye başlamıştı. Sen de istersen BIOS güncel değilse güncellemeyi dene.

Bunun haricinde, bir de virüs taraması yapsan hiç fena olmaz. MSConfig'den herhangi bir ayar yapmış mıydın işlemci tikini açmak gibi?

Hız ile alakalı bir problemimiz var yani, bu da bende depolama aygıtını uyandırıyor ancak performansında bir sorun göremedim.

Görüntü gelmesi ile ilgili şunu söyleyebilirim, kendi bilgisayarımda BIOS'u güncelleyince görüntü daha hızlı gelmeye başlamıştı. Sen de istersen BIOS güncel değilse güncellemeyi dene.

Bunun haricinde, bir de virüs taraması yapsan hiç fena olmaz. MSConfig'den herhangi bir ayar yapmış mıydın işlemci tikini açmak gibi?
Yok hocam herhangi bir ayar yapmadım. armoury crate programından baktığımda bios güncel gözüküyor. Görüntülerin geç gelmeye başlaması dediğiniz gibi depolama ile ilgili şüphe uyandırdı bendede. 2 tane ssd var. Diğerine windowsu kurmayı deneyimi hocam?

Yok hocam herhangi bir ayar yapmadım. Armoury Crate programından baktığımda BIOS güncel gözüküyor. Görüntülerin geç gelmeye başlaması dediğiniz gibi depolama ile ilgili şüphe uyandırdı bende de. 2 tane SSD var. Diğerine Windows'u kurmayı deneyimi hocam?

Armoury Crate eski sürüm BIOS verebiliyor, sitesinden bakmak daha mantıklı.

Bu değil mi anakart? VIII Dark Hero yani.

Önce bi' virüs taraması yap derim, eğer olmazsa ikinci depolama aygıtından deneriz; diğer SSD nedir?

Armoury Crate eski sürüm BIOS verebiliyor, sitesinden bakmak daha mantıklı.

Bu değil mi anakart? VIII Dark Hero yani.

Önce bi' virüs taraması yap derim, eğer olmazsa ikinci depolama aygıtından deneriz; diğer SSD nedir?
O da samsung 980pro hocam ama 500gblık. Şuan kurulu olan 2tblık. Yani iki tane samsung 980 pro var. Evet anakart dark hero hocam doğru.

O da Samsung 980 Pro hocam ama 500GB'lık. Şu an kurulu olan 2TB'lık. Yani iki tane Samsung 980 Pro var. Evet anakart Dark Hero hocam doğru.

Tamamdır oradan en güncel BIOS'u kur bakalım, BIOS güncellemesi stabilite arttırıcı bir şey malum.

Hemen deneme bence, mevcut her şeyi yoklayalım derim. Virüs taraması, MSConfig'ten ayarlara bakmak vs gibi şeylerden sonuç çıkmazsa başka şeylere yönelebiliriz.

Bios yada ram ile alakalı olabilir gibi geldi bana. Hocam sana zahmet kaç slot ram var? 4 slotsa 2 ye düşürüp test edermisin. Sorun devam ederse diğer 2 rami takıp anakarttakileri çıkartmayı deneyebilirsin

Yeni konular

Geri
Yukarı