R9 7900x3D sistem kurulurken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

SercanSerdar

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI MAG x670E Tomahawk
Ryzen 9 7900x3D
GSKILL Trident Z5 RGB 2x32 GB
MSI RTX 3060Ti Ventus 2X
Samsung 990Pro 1TB
MSI MAG Coreliquid P360
Thermaltake Toughpower PF1 1050W 80+ Platinum
Thermaltake The Tower 500TG
Cooler Master Mobius 120P 30. Yıl
2x Thermaltake Riing 14 - 140mm
PowerUP 1000VA Line Interactive
Asus ProArt PA279CV
Logitech G915
Logitech MX Master 3S
Meslek
Dijital Tasarım, Dijital Pazarlama
RAM
GSKILL 64GB (2x32GB) Trident Z5 RGB 6000MHz CL30 DDR5
Ekran kartı
MSI RTX 3060Ti Ventus 2x
Anakart
MAG x670E Tomahawk
İşlemci
A9 7900x3D
Merhaba,

Çok güncel yeni bir sistem kurmak üzereyim. Sistemin ayrıntıları:
  • Thermaltake the Tower 500tg.
  • MSI MAG X670e Tomahawk.
  • Ryzen 9 7900x3D.
  • MSI RTX 3060 Ti Ventus 2X.
  • G.Skill Trident Z5 RGB 2x32 GB.
  • Samsung 990Pro 1TB.
  • MSI MAG CoreLiquid P360.
  • 2X Thermaltake riing 14 - 140mm.
  • Cooler Master mobius 120p 30. yıl.
  • Thermaltake Toughpower PF1 1050W 80+ Platinum.
  • Powerup 1000VA line ınteractive.
  • ASUS proart PA279CV.
  • Logitech G915.
  • Logitech MX Master 3S.

Böyle bir sistemde ilk başta neler yapmam gerekir? Overclock ve undervolt cahiliyim bu arada 🙂

Anladığım kadarıyla overclock en stabil voltaj ile en yüksek MHz değerlerini bulmak. Undervolt ise tam tersi MHz ve işlem kapasitesini çok düşürmeden en düşük voltajı bulmak. Yanlış anlamadım değil mi?

Başka ne gibi optimizasyonlar yapabilirim? Thermaltake kronaut macun aldım bayağı övdükleri için onu sürmeyi düşünüyorum. Ekran kartının orijinal macununu silip bunu süreyim mi mesela? Yoksa garanti kapsamının bitmesini mi bekleyeyim bunun için? Ne kadar zamanda bir macun değiştirilmeli?

Anakartta TPM çipi göremedim, yuvasını da bulamadım. Sanırım AMD'nin yerleşik bir TPM çipi var. Eğer varsa TPM çipi almam gerekmeyecek. Başka ne gibi modüller vs. takabilirim?

Bunun gibi tüm donanımsal, yazılımsal önerilere açığım.

Teşekkürler şimdiden.

Ekran kartıyla çok işiniz yok anladığım kadarıyla. PSUda bonkör davranmışsınız. Mantıksız diyemem ama ne kadar gerek var bilemedim.
Evet oyunlarla işim yok çok nadir oynarım. Bu sistemin hatrına belki arada kaçamak yaparım 😄 Tasarım, Render, İş ağırlıklı kullanıyorum. Bütçe biraz sıkıntı olduğu için ilerde yükseltirim mantığıyla topladım hepsini.

@195353 @yapiz @Heimlich @Rip7605 Bence de yakışmıyor ama dediğim gibi oyun amaçlı kullanmayacam, üst düzey 3D işlerle de işim yok. DLSS hariç pek bir şey kaybetmiyorum bence.

Aslında ben öneri istemiştim ama komple eleştri geldi, GPU biraz daha düşük alsam forumdan aforoz edilecekmişim 😅

Evet oyunlarla işim yok çok nadir oynarım. Bu sistemin hatrına belki arada kaçamak yaparım 😄 Tasarım, Render, İş ağırlıklı kullanıyorum. Bütçe biraz sıkıntı olduğu için ileride yükseltirim mantığıyla topladım hepsini.

@195353 @yapiz @Heimlich @Rip7605 Bence de yakışmıyor ama dediğim gibi oyun amaçlı kullanmayacağım, üst düzey 3D işlerle de işim yok. DLSS hariç pek bir şey kaybetmiyorum bence.

Aslında ben öneri istemiştim ama komple eleştri geldi, GPU biraz daha düşük alsam forumdan aforoz edilecekmişim 😅

Amaç render vb ise 7900x3D yerine 7950X ya da 13900k alın, SSD Kingston Fury regenade oldun soğutma olarak buna bakın. Kasa da değişebilir, RAM 6000 MHz değil mi?

Evet oyunlarla işim yok çok nadir oynarım. Bu sistemin hatrına belki arada kaçamak yaparım 😄 tasarım, render, iş ağırlıklı kullanıyorum. Bütçe biraz sıkıntı olduğu için ileride yükseltirim mantığıyla topladım hepsini.

@195353 @yapiz @Heimlich @Rip7605 bence de yakışmıyor ama dediğim gibi oyun amaçlı kullanmayacağım, üst düzey 3D işlerle de işim yok. DLSS hariç pek bir şey kaybetmiyorum bence.

Bende 3D modelleme yazılım oyun geliştirme için toplayacağım 7950x3D 4080'li bir sistem veya 3D olmayan modelini alacağım bana kalsa en azından 4070 alabilirdin tabii bütçeni bilemem.
Bir de CUDA çekirdeği ve VRAM olarak kaybın var.

Amaç render vb ise 7900x3D yerine 7950X ya da 13900k alın, SSD Kingston Fury regenade oldun soğutma olarak buna bakın. Kasa da değişebilir, RAM 6000 MHz değil mi?

Valla çoktan aldım artık değiştirme şansım yok. Zaten sorum sistem önerisi değil daha çok toplanmış bu tarz bir sistemi kurarken nelere dikkat etmeliyim ? (En iyi performans, verim, sağlıklı kullanım açısından).
Buna yönelik bir soruydu. Evet ram 6000Mhz CL30 DDR5, 6300 veya 6400'lere zorlamak istiyorum sistem müsaitse. Zararlı ve ömür tüketen bir şeyse hiç bulaşmamayı düşünüyorum.

@Rip7605 Aslında 3D render ile de pek haşır neşir değilim. Compositing, Video Editing ağırlıklı render daha çok. Ama haklısın evet illa ki CUDA ve VRAM kaybı bunlarda da oluyor. Bütçe konusunda bir şeyden feragat etmem gerekiyordu ben de GPU'yu kurban ettim 😄 Browsing, yazılım, veri transferi vs. çok sık kullandığımdan SSD, RAM ve İşlemci bana daha önemli geldi.

Yeni konular

Geri
Yukarı