R9 7950X Sistem açılışta donma olması

Enesalp

Hectopat
Merhaba, bilgisayar ilk açıldığında kasma ile birlikte donmalar oluyor ve neredeyse ekrandaki her şey donuyor. Kasma sorunu ve donma sorunu 30 sn - 1 dk arası devam ediyor sonra tamamen normale dönüyor. Sistem sorunsuz çalışmaya devam ediyor. Bu durumun sebebi ne olabilir?

ASUS ROG Hero X670e.
AMD Ryzen R9 7950X.
GSkill 6000MHz CL32 16x2.
360mm Corsair soğutma.
850W Corsair PSU.
1TB 980 Pro.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı RAM'leri kullanıyorum. 4 adet kullanıyorum ama 2'li kullandığımda da sorunlar devam ediyor. PC çok geç açılıyor ve donma sorunlarıyla karşılaşıyorum. Bu sorun anakartta mıdır yoksa işlemcide mi? En kısa zamanda servise göndereceğim.

4X için Support liste daha eklenmemiş. Ne zaman eklenir ASUS servisini arayıp bir sorun. Anakart kaynaklı bir durum. İleride gelecek BIOS güncellemeleriyle düzeltilebilir.

1673286137195.png

Aynı RAM'leri kullanıyorum. 4 adet kullanıyorum ama 2'li kullandığımda da sorunlar devam ediyor. PC çok geç açılıyor ve donma sorunlarıyla karşılaşıyorum. Bu sorun anakartta mıdır yoksa işlemcide mi? En kısa zamanda servise göndereceğim.

Bende bu ranleri kullanıyorum

Herhangi bir gelişme yaşarsanız buradan haberleşebilir miyiz

Bende bu ranleri kullanıyorum

Herhangi bir gelişme yaşarsanız buradan haberleşebilir miyiz
Bu RAM’lerle Corona Render Benchmark testi yaptınız mı? Sizde nasıl sorunlar var acaba?

Bu RAM’lerle Corona Render Benchmark testi yaptınız mı? Sizde nasıl sorunlar var acaba?
1. Si ana kart tam kapasite desteği vermiyor. 5600 e kadar verdiği yazıyor.
2. Si yukarıda arkadaşların bahsettiği gibi drop sorunları yaşıyorum. 5600 mhz de epey azaldı problemlerim. Tek modül deneyeceğim birde.
Ama şu bir gerçek ki amd işlemci ile bayağı uyum problemi yaşıyor. Belki de anakarttan da kaynaklanıyordur.
(Asus rog crosshair x670e extreme)
Asusa da yazdım, umarım üzerine biran evvel düşerler. Üst düzey sistem aldığıma pişman olmak istemiyorum.

Kilitlenmeler oluyor mu? Mouse hareket ediyor ama herhangi bir işlem yapamıyorum. Bende çok sık olan bir sıkıntı. Alacaktık ucuzunda X670 keyfimize bakacaktık. Şimdi işin içinden çıkılmıyor.

Kilitlenmeler oluyor mu? Mouse hareket ediyor ama herhangi bir işlem yapamıyorum. Bende çok sık olan bir sıkıntı. Alacaktık ucuzunda X670 keyfimize bakacaktık. Şimdi işin içinden çıkılmıyor.
ASUS anakartlarda maalesef bu DDR-5 ram problemi çok oluyor. X670E Hero R9 7950X ve bu RAM ile kullanıyorum bende EXPO 1 profilinde, direkt 6000 MHZ CL30 seçince bir problem yaşamadım şansıma. MemTest86'da falan problem çıkmadı hiç ama bilgisayarın açılması AMD ECO Mode ile 105 TDP'ye düşürmeden önce neredeyse 60 sn. falan sürüyordu şimdi 35 saniyelere falan düştü ve ilk açıldığında sistem biraz kasıyor gerçekten.

G.Skill'in kendi sitesinde QVL olarak uyumlu yazıyor aslında sizin RAM ama dörtlü kanalda bir problem olabilir. BIOS update beklemekten başka bir çözüm yok maalesef.

XMP 3.0 olanlar zaten komple problemli maalesef.

Son düzenleme:
XMP 3.0 Ramlerin çalışma mantığı bu makalede anlatılmış:
Benim linkini paylaştığım ramler de XMP 3.0 ve problemli. Şuan tek modülü deniyorum ve daha stabil çalıştığını söyleyebilirim. Uyumluluk problemleri ek güncellemeler ile giderilecektir diye düşünüyorum. Bios güncellemesini özellikle takip ediyorum.

Geri
Yukarı