R9 7950X ve RTX 4090 sistem bazı oyunlarda çökme yapıyor

Mentioon

Femtopat
Daha fazla  
Sistemimde herhangi bir sorun olmamasına rağmen (testlerde sorun çıkmadı) bazı oyunlarda çökmeler yaşıyorum. Çoğu zaman PC boşta masaüstünde çalışmaya devam ediyor. Fakat ekran gidiyor. Reset atmak zorunda kalıyorum. RAM'leri 6400 yaptığımda geç açılma sorunu, kendi kendine reset atma sorunları ortaya çıkıyor. Diğer sorunları BIOS default ayarlarda yaşıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?
  • Anakart: ASUS ROG STRIX X670E-A Gaming Wi-Fi
  • İşlemci: AMD 7950X.
  • Ekran kartı: ASUS ROG STRIX 4090 White
  • RAM: G.Skill Trident Z5 16x2 6400MHz.
  • SSD: Samsung 980 Pro 500 GB+2 TB.
  • İşlemci soğutucu: ASUS ROG STRIX lc II 360.

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU içerisinden çıkan PCI 5.0 bağlantı kablosu kullanıyorsanız onun yerine, 4X 8 pine dönüşen 12 pin ara aparatı kullanıp, her bir sokete 1 kablo ile güç verip test edin.

Sebebini soracak olursanız, PSU içerisinde çıkan 12 pin kablo 2x8 pinden güç alıyor, 450W'a kadar güç verdiği söylenmiş ben 300W, 350W'dan fazla verebileceğini düşünmüyorum, bu yüzden siyah ekrana düşüyor olabilir.

Denemekte fayda var.
Bu PSU’da 12WHPWR girişi yok Ekran kartıyla gelen dönüştürücü kullanarak güç veriyorum.

Bu 4 sokete, PSU çıkışı varsa 4 kablo ile güç verin.

Evet 4 tane 8 pin var.

Muhtemelen 2 kablo ile 2'şer soket bağlanmıştır, PSU nuzda, yeteri kadar çıkış var, dönüştürücüdeki her 8 pine PSU'dan bir PCI kablosu bağlayın, 3 kabloda çözebilir, garanti olması için 4 sokete 4 kablo bağlayın.

Bu 4 sokete, PSU çıkışı varsa 4 kablo ile güç verin.

Muhtemelen 2 kablo ile 2'şer soket bağlanmıştır, PSU nuzda, yeteri kadar çıkış var, dönüştürücüdeki her 8 pine PSU'dan bir PCI kablosu bağlayın, 3 kabloda çözebilir, garanti olması için 4 sokete 4 kablo bağlayın.
Zaten 4x8 pin olarak bağlı şuanda ekran kartıyla alakalı bir sorun yaşamıyorum sorun büyük ihtimalle ramlerden kaynaklı

Bence siz yine de soketleri kontrol edin, özellikle karta taktığınız kısmı.

Zaten 4x8 pin olarak bağlı şu anda ekran kartıyla alakalı bir sorun yaşamıyorum sorun büyük ihtimalle RAM'lerden kaynaklı

Bu olayı sanırım anlatamadım, 4x8 pin bağlanacak zaten, ama kaç kablo ile PSU'dan geliyor, 2 kablo ile geliyorsa yetmiyordur.

Geri
Yukarı