Radeon 530 ekran kartı bozulmuş mudur?

Makaleler
14
Yer
Antalya
Elime Lenovo Ideapad 320 model, i5 8250U ve Radeon 530 ekran kartlı laptop geçti. Valorant açılmıyor diye verdiler bana. Denedim açmayı, DX hatası verdi. Baktım ekran kartında ünlem var, driver kurmaya çalışayım dedim olmadı mavi ekran verdi. Güzel bir format attım önce. Format sırasında Wi-Fi açtığım için format sonrası driverları otomatik yükledi ve direkt olarak mavi ekran aldım. Mavi ekranda atikmdag.sys yazıyordu ve bu sorunun ekran kartından olduğunu daha önceki konulara bakarak anladım. Tekrar formatladım ve bu sefer Wi-Fi seçmedim kurarken. Bu şekilde sorunsuz açıldı.

Kendim WHQL sürümü indirdim ve kurma esnasında bilgisayar dondu, mavi ekran verdi yine. Masaüstüne gelemedim hiç. Tekrar formatladım ve yine Wi-Fi kapalı halde kurdum. Sonra açtım Wi-Fi'yi sadece Intel UHD Driver'ını indirdi, diğer ekran kartını görmüyor. Görmediği için de driver indirip mavi ekran vermiyor. Ekran kartı mevta diye düşünüyorum ben. Sizin de düşüncelerinizi merak ettim. Ona göre kesin bir şey diyeceğim sahibine. Aygıt yöneticisinde durum bu şekilde:

1664640075034.png

Intel HD grafik 620 Valorant'ı çalıştırmaz zaten Max Minecraft ve LoL gibi oyunları çalıştırır.
Eski konularda çalıştırdığını gördüm ama 2 sene önceki konular. Bu zamanlarda dx12 olayı da yoktu zaten.
Güncel bir bilgi arıyorum.

İndirip denedim açıldı intel UHD 620 ile.

Son düzenleme:
Formatın üstüne WHQL sürücü kurmanıza rağmen mavi ekran veriyorsa dediğiniz gibi donanımsal sorun olma ihtimali kesin diyebiliriz.

Formatın üstüne WHQL sürücü kurmanıza rağmen mavi ekran veriyorsa dediğiniz gibi donanımsal sorun olma ihtimali kesin diyebiliriz.
Şu üstte diğer aygıtlar kısmında bulunan 5 adet ünlem herhalde ekran kartına ait. Windows kendi kendine o aygıtı tekrardan görüp driver kurmaya çalışırsa muhtemelen yine mavi ekran olacak. Ancak 2 gündür günde 12 saat falan açık bıraktım laptopı, böyle bir durum olmadı. Sahibine geri vereceğim yarın, ilerleyen zamanlarda da böyle bir şey olmaz umarım.

Şu üstte diğer aygıtlar kısmında bulunan 5 adet ünlem herhalde ekran kartına ait. Windows kendi kendine o aygıtı tekrardan görüp driver kurmaya çalışırsa muhtemelen yine mavi ekran olacak. Ancak 2 gündür günde 12 saat falan açık bıraktım laptopı, böyle bir durum olmadı. Sahibine geri vereceğim yarın, ilerleyen zamanlarda da böyle bir şey olmaz umarım.
O cihazlara sağ tıklayıp devre dışı bırak derseniz bir daha çalışamaması lazım, en azından ben öyle biliyorum. Driver 2 gündür kurulmuyorsa ve Windows Update kısmında driver gözükmüyorsa bence yüklenmez. :)

O cihazlara sağ tıklayıp devre dışı bırak derseniz bir daha çalışamaması lazım, en azından ben öyle biliyorum. Driver 2 gündür kurulmuyorsa ve Windows Update kısmında driver gözükmüyorsa bence yüklenmez. :)
Şimdi bi işlem yapıp yine eski haline döndürmeyeyim diye ellemedim 2 gündür ama onu düşünmüştüm. Tekrar uğraşmayayım diye denemiyorum onu.

Hocam, galiba harici GPU gitmiş.

Yeni konular

Geri
Yukarı