Radeon 530 sistem internete bağlanınca donuyor

n0n3nt1ty

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
mühendis
Anneannemgilde kaldığım sürede gerek internet bağlı iken gerek bağlı değil iken Windows normal bir şekilde çalışıyordu. Eve geldim ev internetine bağladım ve PC'ye bir şey oldu. Ortalama 15 dakika sonra PC dondu, caps dahil hiçbir işlev çalışmadı. Üstüne bir de fanlar hızlandı. Biraz bekledikten sonra işlemci veya ekran kartının ısındığını fark ettim ve güç tuşundan kapattım. Biraz bekledikten sonra tekrar açtım ve PC oturum açma ekranına gelecek iken siyah ekran geldi. Ekran çalışmiyordu bir nevi. Fakat caps de çalışmıyordu, format attım ve tekrar ev internetine bağladım. Yine aynısı oldu fakat bire bir değil, bu sefer oturum açma ekranında dondu. Sonra güvenli moda giriliyor mu diye baktım, giriliyordu. Kapattım ve tekrar format attım fakat bu sefer ev internetine bağlamadım, hiçbir sıkıntı çıkmadı. Sonra PC'yi mobil veri ile internete bağladımve yine 15 dk. sonra dondu. Virüs olsa format attım. Modem virüsü olsa mobil veriye bağladım. Ne oldu da PC bu hale geldi anlamadım. Çok çaresizim. Tek umudum burası :(

Sistem.
  • i5-8250U.
  • Radeon 530.
  • 8 GB RAM
  • 500 GB SSD.

Son düzenleyen: Moderatör:
En son ne zaman macun yenilemesi yaptınız ve bilgisayara kurduğunuz korsan yazılım var mı?

Korsan Yazılım veya oyun yok. Varsa ücretsiz sürümlerini kullanmayı tercih ederim. Yoksa kullanmam. Termal macun yenilenmesine iki senedir yapmıyorum neredeyse. Bilgisayar yeni 2019'da alındı. Sadece içine SSD taktım. Onu takalı neredeyse iki hafta oluyor ve bu iki haftadır çok normal kullanıyordum. Eve gelince böyle bir sorun ortaya çıktı.
Bilgisayar 30 dakikadır açık ve internete bağlı değil. Şu anda hiçbir sorun yok. Fakat sorun internete bağlandığı zaman donması. İnternet olmadan bilgisayar ne işe yarar ki?

Korsan yazılım bilinen kişi ve yerlerdense sorun olmaz.

Ancak cihazınızda çok yüksek ihtimal zararlı yazılım var. Malum sitelerden , oyun sitelerinden, girdiğiniz bir sitenin reklamından bilgisayarınıza gelmiş olabilir. Zararlı yazılımı bilgisayarınızdan çözmek için tavsiyem:

Linkten programı kurup adaptörünüzü ve internetle ilgili bilgisayar bileşenlerini bir temizlemesini sağlayın.

İnt olan bir pcden Hitman Pro indirin. Zararlı yazılım olan pcnize hitman proyu atıp tarama ve devamında bulunan virüsleri silme yapın.

Ardından Kaspersky Total Security yi deneme sürümünü sitesinden indirin ve kurup taratın bunu yapamadan pcniz donuyorsa yerine bitdefender deneyebilirsiniz.

Hitman programıyla temizledikten sonra sorununuz çözülse bile yinede 2.ci işlemi uygulayın hitmanın bulmadığı virüsleri cihazınızdan arındırsın.

Umarım sorununuz çözülür. Yoksa usbden linux sistem yapıp pcyi usbden başlatıp sadece önemli verilerinizi bir diske atarak (uygulama exe veya dll atmamanız şartıyla) pcnizdeki tüm diskleri kapsayacak şekilde bir format iyi olur. Dileyelim üstteki yöntem sorununuzu çözsün.

Hocam telefondan Malwarebytes ve Kaspersky offline setup indirip PC'ye attım. Her ikisinde de tam tarama yaptım, bir şey bulmadı. Bir de bu bahsettiğiniz netadapter ne işe yarıyor merak ettim.

Yeni konular

Geri
Yukarı