Çözüldü Radeon HD 6470M Driver 7400M Gözükme Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
1
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Meslek
Çizgi Film - Animasyon
Merhabalar. HP Pavilion g6-1010et kullanmaktayım. Bir arkadaşın açmış olduğu konudaki sorunu tekrar yaşamaktayım; (Orada da uzun uzun yazmış olduğum bir yazı mevcut.)

HD 6470M Catalyst Control Center yükleyince HD 7400M oldu | Technopat Sosyal

Ekran kartı sürücüsünü güncellediğim için aygıt yöneticisinde 7400M olarak gözükmeye başladı ve şu an bilgisayar ekran kartımı görmüyor. Intel HD Graphics ile oyun oynamak işkence. Ayrıca Autodesk ve Adobe ürünleri de kullanmaktayım bu yüzden bir an önce bu sorunu çözmem gerekiyor. Hala Windows 7 kullanıyor olsaydım çözümünü bulmuştum ama Windows 10'a orjinal yükseltme yaptım. W7 iken eski bir sürücüyü kullanıp internet tarayıcılarında screen tearinglere göz yumuyordum, oyunlarda hiç sorun olmuyordu. Ama o idare ettiğim eski sürücü W10 uyumlu değil. W10 için var olan tek sürücü de şu anki güncel AMD sürücüsü. Bunu kurduğumda malesef işe yaramıyor. HP'nin destek sayfasına daha W10 seçeneği gelmemiş bile... W7 sürücüsü kurmaya çalışayım dedim bilgisayar sapıttı, 3 defa mavi ekran verdi. Leshcat UnifL de denedim ama çare etmedi. Her seferinde yerel diski, belgelerim (AppData, Local, Roaming vs.), kayıt defteri gibi AMD/ATI kalıntılarının olabileceği her yeri tek tek temizleyerek kurulum yaptım ama nafile. Son olarak aklımda bir çözüm ihtimali daha var ama onu denemeden önce buraya danışmak istedim. AIDA64 raporu gibi şeylerden iyi anladığınızı ve genel olarak kullanıcılardan bu gibi sorunlarda rapor istediğinizi bildiğimden, Sayın @Murat5038 müsait olduğunuzda bana yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Hangi taramaları, rapor çıktılarını almam gerekiyorsa yapayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yusuf Ensar bey konudan 1 yıl sonra yazıyorum ama, AMD'nin sitesinden Radeon Software Crimson Edition betayı indirirseniz sorun çözülecektir. Ekran kartı ismi 6470M yerine 7400M gözükecek ama bu sefer işlev görecek, ekran kartınızı kullanabileceksiniz. Download Drivers önce buradan ekran kartını seçin ki siz daha iyi bilirsiniz, sonra da Legacy'ya yönlendirileceksiniz. Buradan uygulamayı indirin, her şeyi güncellenecek ama korkmayın, bu sefer ekran kartı işlev görecektir. Bende aynı sorun vardı, son umut yükledim. Artık ekran kartım çalışıyor. Intel HD Graphics'ten kurtuldum. :)

Adsız.png

Adsız2.png
@OlcayOkur Uğraştım ama henüz yapamadım dostum. W10'dayım şuan. 13.1 sürümünü internetten indirdim, hatta birkaç versiyonunu farklı yerlerden indirdim. Hatta 6450 sürücüsü bile indirdim ama olmadı. Kurulum olmuyor, olan da düzgün çalışmıyor. Kurulum esnasında takılıp kalıyor malesef olmuyor dediklerim. Biri "enumerating source media for installable packages" esnasında takıldı, diğeri de "installing catalyst manager" kısmıydı sanırım yanlış hatırlamıyorsam kelimeyi. Mümkünse senin indirdiğin 13.1 versiyonunun linkini bana ulaştırabilir misin? :) Bu arada DDU ile Sweeper indirmemi söylemişsin, Sweeper'ın adı artık DDU olmuş. Sadece DDU kullanarak uyguladım bu yöntemleri. Doğru sıralamayla yaptım ama olmadı malesef. Bu arada benim kurduğum 13.1 sürümlerinin hiçbiri aygıt yöneticisini 7400 yapmadı. En ufak bir sürüm farkı bile çalışmamasına sebep olabiliyor malesef.

@Silinen üye Henüz biz de tam olarak yapamadık dostum, konuyu takip etmeye devam et bulursak seninle de paylaşmış oluruz.

Yusuf boşa çabalama, modlanmış bir sürücü oluşturmadıkça yükleyemezsin. Birleşik bir yapıya sahip olduğundan var olan sürücülerinde Win 10 uyumu olmadığından yükleyemezsin. Uyumluluk modunda olursa olur olmaz ise hiç uğraşma.
SSD'ye terfi rehberini ters uyguladım, laptop'tan çıkan HDD'ye kopyaladım W7 sistemimi, sonra SSD'deki sistemi W10'a yükselttim. Bu sefer işimi sağlama aldım, formatla falan uğraşmadan. Olcay arkadaşımızın önerisi de olmazsa HDD'yi bilgisayara takıp SSD'ye geri kopyalayacağım.
Ben de bulduğum sürücüleri uyumluluk moduyla kurmaya çalışıyorum. Arkadaşımız yapmış, W10'da eski sürücüyle ekran kartını çalıştırmayı başarmış. Bir ihtimal ben de yapabilirim diye şansımı denemek istedim, resmi bir teknik desteğin artık gelmeyeceğini biliyorum. :)

Yusuf Ensar bey konudan 1 yıl sonra yazıyorum ama, AMD'nin sitesinden Radeon Software Crimson Edition betayı indirirseniz sorun çözülecektir. Ekran kartı ismi 6470M yerine 7400M gözükecek ama bu sefer işlev görecek, ekran kartınızı kullanabileceksiniz. Download Drivers önce buradan ekran kartını seçin ki siz daha iyi bilirsiniz, sonra da Legacy'ya yönlendirileceksiniz. Buradan uygulamayı indirin, her şeyi güncellenecek ama korkmayın, bu sefer ekran kartı işlev görecektir. Bende aynı sorun vardı, son umut yükledim. Artık ekran kartım çalışıyor. Intel HD Graphics'ten kurtuldum. :)

Adsız.png

Adsız2.png

Çözüm
Paylaştığınız için teşekkürler. Çalıştırmayı başardığınız sistemi de yazarsanız daha iyi olur. Ek olarak, bilgisayar artık ağabeyimde. Geçti artık o tren. :)

HP Pavilion G6-1C37CL makinemin ismi. Benim çok başımı ağrıttı, geç olsa da hiç değilse yardımım dokunur diye yazdım. En azından ağabeyiniz uygulasın. :)

Adsız.png

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı