Radeon HD 7730 Fan Çalışmama Sorunu

tevfiksarsal

Kilopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar ekran kartımın fanı çalışmıyor. Afterburner gibi uygulamalarda ve ATI’nin kendi uygulamasında fan gücünü %100’e getirdim ancak fan hiçbir şekilde çalışmıyor, oyunlarda dahi 80 derecenin üstüne çıkmasına rağmen çalışmıyor. Yardımcı olabilir misiniz?

• Elimle birkaç tur döndürüp kendi kendine çalışmasını denedim olmadı.
  • Kartın içini tamamen açtım fanın karttaki kablolarını söktüm temizledim geri taktım yine de olmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fan arızalanmış olabilir. Garantisinin olmadığını varsayıyorum. Fanı soketinden söküp, üzerinde yazan voltaj değerini bir güç kaynağı ile sağlayın. Dönmez ise, fan değişmeli.

Fan arızalı ise Aliexpress üzerinden fan alabilirsiniz.
Aliexpress'te bekleme süresi uzun. O kadar bekleyemem ama teşekkür ederim.
Fan arızalanmış olabilir. Garantisinin olmadığını varsayıyorum. Fanı soketinden söküp, üzerinde yazan voltaj değerini bir güç kaynağı ile sağlayın. Dönmez ise, fan değişmeli.
Hocam güç kaynağı olarak ne kullanabilirim, yüksek ihtimal sorun fanda. Format attım, driver güncelledim denemediğim şey kalmadı.

Herkese teşekkür ederim sorun sanırım fanda. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar için geçici bir çözüm yolu buldum. Çaresizlikten insan her şeyi deneyebiliyor :). Elimde bir fan vardı 12V 1200 rpm değerinde. Kullanmadığım bir Mouse'un (klavye,webcam kablosu da olur.) kablosunu en ucundan kestim. Elimde uzun bir USB kablosu kaldı. O kablonun içindeki siyah ve kırmızı elektrik kablolarını, fandaki siyah ve kırmızı elektrik kablolarına bağladım. Daha sonra bilgisayarın USB portuna koyup ekran kartının yakınına yerleştirdim. Düşündüğümden daha etkili oldu. CS:GO'da 95 santigrat dereceleri gördüğüm sıcaklık 45-50 derece arası seyrediyor. Geçici ama etkili bir çözüm.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı