Radyatör fanları her zaman çalışır mı?

Mahmutsss

Femtopat
Öncelikle iyi geceler.
Kasamda ekran kartını saymazsak sıvı soğutma fanları ile beraber tam 6 tane fan var. Bu fanların 4'ü kasa içinde görünür şekilde ve döndüğünü görüyorum canlı olarak.
Zaten Corsair programından da görüyorum. Fakat diğer 2'si radyatörün arkasında olduğu için dönüp dönmediğini göremiyorum. Kasanın önü kapalı, yanlardan hafif hava alacak şekilde boşluk bırakılmış. Radyatörü üste RAM'lardan dolayı takamadım. Radyatör ön tarafta fanları kasanın içine bakmayacak şekilde yani kasanın içinde değil, arka tarafında; anladınız siz. Atacağım görselde fanlar çalışmıyor gözüküyor, pompa ise 2160 RPM'lerde çalışıyor gözüküyor. Canlı olarak gördüğüm çalışan 4 fan da çalışıyor gözüküyor.
Sorum şudur:
Radyatördeki fanların her zaman çalışması gerekmiyor mu? Eğer gerçekten çalışmıyorsa neden? Pompa RPM'si̇ normal mi?

f.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Pompayı CPU_FAN girişine bağladınız, peki fanları anakart üzerinde nereye bağladınız? SYS_FAN'a değil mi?

Corsair Link üzerinde fan ayarı yaptıysanız varsayılan ayarlara çevirin. Normal olarak düşük devirde de olsa çalışması lazım. Tabii bağlantılarınız doğruysa.

Yük altında test ettin mi? Daha önce sıvı soğutmalarda böyle bir şeyi hiç duymadım ama belki ekran kartlarındakine benzer bir özellik vardır. Yüke girmeden fanlar dönmüyordur.

Anakartınızın marka modeli nedir?
Asus Tuf Gaming Z-390 Pro
Yük altında test ettin mi? Daha önce sıvı soğutmalarda böyle bir şeyi hiç duymadım ama belki ekran kartlarındakine benzer bir özellik vardır. Yüke girmeden fanlar dönmüyordur.
Test ettim fakat dönüp dönmediğine bakmayı unuttum.
Pompayı CPU_FAN girişine bağladınız, peki fanları anakart üzerinde nereye bağladınız? SYS_FAN'a değil mi?

Corsair Link üzerinde fan ayarı yaptıysanız varsayılan ayarlara çevirin. Normal olarak düşük devirde de olsa çalışması lazım. Tabii bağlantılarınız doğruysa.
Fan ayarlarını hic ellemedim. Bu programdan once corsair icue programı vardi ondada dönmüyor gözüküyordu .
Yardım edecek yok mu acaba

Son düzenleme:

Geri
Yukarı