Radyatörden Gelen Cızırtı Sesi Sorunu

Hüseyin35%

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Biyomedikal Teknisyeni
Yeni bi sıvı soğutma aldım. Radyatöründen eski 5400 RPM'lik HDD'lerden gelen cızırtı seslerine benzer bi cızırtı geliyor. Sesin oradan geldiğine eminim. Performans olarak bi sıkıntı yok ama neden olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullandığın soğutma sistemini yazman gerektiğinin farkındasındır diye umuyorum :)
Birde bu cızırtı sesine benzettiğin şey anakart veya ekran kartlarında bulunan indüktörlerin yarattığı Coil Whine olabilir, karıştırmamak gerek.

Deep Cool Maelstrom 240t. Cızırtı radyatörden geliyor eminim kulağımı dayadım. Bilgisayar açıldıktan 2 dk. sonra başlıyor bu ses.

Her parçayı gayet dikkatlice dinledim. Ses radyatörün içinden geliyor. Öyle cızırtı falan değil farklı bi ses. Sanki içindeki sıvı bi yere çarpıyo ama biraz daha sert bi ses.

Radyatörde hareketli bir parça yok açıkçası. Yalnızca içerisinde dolanan sıvının yanı sıra üzerinde bulunan fanlar mevcuttur.
Sesi duyduğun esnada soğutma sisteminin güç kablosunu çek, hala devam ediyor mu ilet bize.

Sen cızırtı dediğin için ilk olarak aklıma indüktörlerin yarattığı ses geldi, dediğimi yaparsan netleştiririz bazı şeyleri.

Aslında radyatorler de ses yapar ancak cızırtı şeklinde değil.
Eğer radyatorde hava boşluğu oluşmuş ise, tam olarak olmasa da "şşşş" şeklinde ses yapar.
Ama bu hazır Rad. olduğundan hava boşluğu oluşturmaması haliyle de ses yapmaması gerek.

Evet, tek çare Rad. üzerindeki fanın güç kablosunu çıkarıp öyle denemeniz.

Radyatörün içinde su dolanır, eğer üretim hatası yada tasarım hatası varsa suyun çarptığı bölge ses çıkarabilir.

Yok sistemdeki tüm fanları kestim hala ses var. Cızırtı değil ama köpek gırlaması gibi bi ses. Video çektim fakat videoda ses belli olmadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı