Raid yapılmış SSD diskler için Overprovision ve Trim yapmak

karakarga70

Kilopat
Daha fazla  
Ben uzun zamandır Raid kart ile ya da anakart üzerindeki onboard kontrolcüler ile SSD kullanarak Overporvision ve Trim yapmayı istemiştim. Sonunda bu ikisini de yapabileceğim iki güzel programa rastladım.

Overprovision için: Solid State Doctor - SSD Utility Suite 3.1 isimli program 128 ile 1TB arasındaki kapasiteleri denedim, default olarak bütün kapasiteler için 6GB Overprovision bölüm tavsiye ediyor. Fakat ben piyasadaki disklerde daha yaygın kullanılan boyutlara çekmeyi daha uygun buluyorum. (Bu programın deneme sürümü maalesef bu konuda kapasite sınırlamasına sahip. Ben satın alınmış versiyon üzerinde denemeler yaptım.)

O da, her bir 128GB SSD için 8GB Overprovision hesabı ile, örneğin kullandığım 3x128GB Raid 0 için 24GB, başka bir makinada kullandığım 5x128GB Raid 0 için 40GB, 1024GB için ise proğramın maksimum'u olan 64GB yer ayırmanızı tavsiye ederim.

Bildiğiniz gibi, SSD diskleri sonuna kadar doldurmamak gerekiyor! %10 kadar boş yer bırakmak, disk'lerin ömrünü 5-10 kat uzatabilyor!

Trim için: SSD Tweaker Pro 3.7.1 bu pro olan yani retail sürüm sadece Raid disk'lere Trim işini yapabiliyor. Deneme sürümünü bu özellikten mahrum bırakmışlar. Eğer disk kontrolcünüz ve anakartınız Trim komutunu destekliyor ise bu program, ister siz istediğiniz zaman, isterseniz de belli zaman aralıkları ile bu işlevi yerine getirebiliyor.

Trim özelliğinin açık olduğunu anlamanın basit bir yolu var, bu yol internette oldukça yaygın anlatılan bir yöntem:

fsutil behavior query DisableDeleteNotify --> durumu gösterir!

0 ise Trim çalışıyor, 1 ise kapalı çalışmıyor.

fsutil behavior set DisableDeleteNotify 0 --> ile çalışır halde/hale geliyor.
fsutil behavior set DisableDeleteNotify 1 --> komutu ile de kapalı/kapatılıyor.

Kendim Windows 7 kullanıyorum. Corsair GS 128 disklerden bir makinemde 3, diğer makinemda 5 tane bulunuyor. Corsair Toolbox yazılımı, diskleri Raid yapınca, yukarıda anlattığım, iki işlevi de yerine getiremiyor!

Yanlız, Windows 8-8.1 ve 10 ile bütün bu programlar ile deneme yapmadım, onu burada belirteyim, Corsair Toolbox Windows 7 dışında bir zamanlar çalışmıyordu, bu programın da yeni versiyonlarını deneme fırsatım olmadı.

Ben bu disklerin 5 tanesini LSI/Avago/Broadcom 9217-8i kontrolcüye, diğer 3 tanesini ise gene LSI/Avago/Broadcom 9212-4i4e kontrolcülere bağladım. Trim yaptıktan sonra elde ettiğim değerler, Trim sonrası performans'ın arttığını gösteriyor.

SSD'lerden Raid disk kuranlara, en gerekli 2 program....

Ben kolaylık olsun diye çekebileceğiniz link'leri de ekleyim.

SSD Tweaker Pro 3.7.1 için linkler:

Download file SSD.Tweaker.Pro.3.7.1-URET.sanet.cd.rar
NitroFlare - Upload Files

Solid State Doctor Utility Suite 3.1.4.2 için linkler:

Download file Solid.State.Doctor.3.1.4.2.softarchive.la.rar
NitroFlare - Upload Files

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı