Rainbow Six: Siege oynarken Ideapad Gaming 3 yavaşlıyor

Emre Çoban

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle laptopun özellikleri:
  • Laptop markası: Lenovo Ideapad Gaming 3 15IMH05.
  • İşlemci: Intel(r) Core(tm) i7-10750 CPU @ 2.60GHz
  • RAM: 16 GB.
  • Sistem türü: 64 Bit işletim sistemi, X64 tabanlı işlemci
  • Edisyon: Windows 10 Home Single Language
  • Ekran kartı: NVIDIA GTX 1650 Ti

Arkadaşlar, 2-2.5 yıllık laptopum hiç temizlemedim. Onu belirteyim. Garantisi bitti ve güvenilir nerede temizleteceğimi bilmiyorum. İlk başta bununla ilgili fikrinizi söylerseniz memnun kalırım. 2. olarak biliyorum termal macununu yeniletmem gerekiyor. Temizletmem gerekiyor. Izgaralarında bile aşırı kir, toz gözüküyor. İçi çok toz almış vaziyette. Onun dışında sorunu anlatayım. Oyuna giriyorum gayet her şeyi normal bir şekilde oynuyorum. Zaten bu PC'de oyunda kasma yaşamazsın. Bir sıkıntım asla yok. Lakin aşırı ısınıyor oyunda. 1-2 el sonunda, 3. elde aşırı ısındığından bir anda kasmaya başlıyor. Soba gibi oluyor. Ve donmaya başlıyor aşırı oyunda kırılmalar oluyor. Oyunun içine ediliyor. Sonra PC'yi kapatıp tekrar açıyorum. Oyuna giriş yapıyorum. Kendine geliyor bilgisayar bir nevi nefes alır gibi. Sonra devam ediyorum oyunuma. Altında laptop soğutucu var 150 TL'ye almıştım zamanında o bile fayda etmiyor. Şimdi ne yapmalıyım? Çözüm öneriniz nedir?

Sorunu siz tespit etmişsiniz aslında. Sıcaklık fazla olduğu için soğutma amacıyla CPU bir zamandan sonra kendini kısıtlıyor buna throttling deniyor, throttlestop uygulamasıyla bu kısıtı kaldırabilirsin ama tavsiye etmiyorum cihaz sağlığı açısından hiç iyi olmaz.

Lenovo'ya ücretli bir şekilde bakım yaptırabilirsin ya da daha önce Notebook içini açmış herhangi bir arkadaşın varsa YouTube'dan bakarak bile bu cihazın temizliğini ve termal macun değişikliğini kolayca yapabilir. 2.5 sene bir notebook için gerçekten çok uzun bir süre.

Yeni konular

Geri
Yukarı