RAM Artırmanın FPS'ye Etkisi Var mı?

Cazzarie

Kilopat
İyi günler. Aklıma takılan bir soru var; 8 GB RAM olan bir sistemde oyun oynarken alınan FPS değeri, 16 GB RAM'lik bir sisteme geçiş yapıldığında, önceki alınan FPS değerinin ne kadar üstünde olur?

Oyun esnasında kullanılan RAM miktarı 4-5-6 civarlarındaysa, isterseniz 512 GB RAM takın bir şey değişmeyecektir. Ama elinizdeki RAM'in tamamı kullanılıyorsa sistem donmaya başlar. O zaman RAM artırmak gerek. RAM performans artırmaz. Az RAM, almanız gereken performansı kısıtlar. Yeterli RAM, almanız gereken performansı sağlar. Fazla RAM, almanız gereken performansı sağlar. Oyun sistemi için 32 GB RAM olan sistem toplamak sadece israftır.

Oyun esnasında kullanılan RAM miktarı 4-5-6 civarlarındaysa, isterseniz 512 GB RAM takın bir şey değişmeyecektir. Ama elinizdeki RAM'in tamamı kullanılıyorsa sistem donmaya başlar. O zaman RAM artırmak gerek. RAM performans artırmaz. Az RAM, almanız gereken performansı kısıtlar. Yeterli RAM, almanız gereken performansı sağlar. Fazla RAM, almanız gereken performansı sağlar. Oyun sistemi için 32 GB RAM olan sistem toplamak sadece israftır.

Oyunlarda kullanılan genel RAM miktarı her kullanıcı için aynı mıdır ? Eğer değişiyorsa hangi unsura göre değişiyor ?

Oyunlarda kullanılan genel RAM miktarı her kullanıcı için aynı mıdır ? Eğer değişiyorsa hangi unsura göre değişiyor ?
Oyunun çözünürlüğü ve oyun ayarları buna etki ediyor. Ne kadar yüksek kalitede oynarsanız V-rami etkiler rami de etkiler. Bir de oyunda çizilen objeye göre de değişir. Mesela çevrim içi bir oyunda tek başınıza o kadar fazla bellek istemez ama çevrim içi oyuncu arttıkça kullanılan bellek miktarı da artar.

Şu an bazı oyunlar çok zor 8 gb rami bitiriyor o da Titan X gibi kartlarda bunu yapıyor.

Şuan bile 8 GB RAM'in yetmediği kanaatindeyim. Bazı oyunlar ilk giriş yaptığımız dakikalar 4-5 GB RAM kullanırken 1-1,5 saat oynayınca 8,5 GB RAM kullandığı oluyor. :)

Orta bütçeli bir oyun bilgisayarına 8Gb ram fazla bile diye bilirim 32gb taktıranları ben anlamıyorum israf hele 64ü hiç anlamıyorum paraları bol herhalde :D

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı