RAM az olunca CPU'ya yük biner mi?

Megumi Lisa

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Türkiye
Selam, laptopumda 8 GB RAM vardı 16 GB'a yükselttim. Önceden Forza 4'e girdiğimde CPU kullanımı tavan yapıyor ve drop yiyordum. Şu an yüklesem bu sorun çözülür mü? İşlemci ile RAM arasında böyle bir performans bağı var mı?

Sisteminiz nedir? Çift kanal bellek işlemciyi güçlendirir.

Dolaylı yoldan var.
RAM miktarı az ve kullanım sınırdaysa, sistem RAM'de sabit olan ve sürekli değişmeyen verileri Sanal (Virtual) belleğe taşır. Veya sık kullanılmayan belleği sıkıştırarak yer açar. Özellikle sıkıştırma CPU tarafından bir yük oluşmasına neden olur.

Sırf 16 GB RAM olduğu için aldığınız FPS 3 katına çıkmaz ama az da olsa fark görürsünüz.

Selam, laptopumda 8 GB RAM vardı 16 GB'a yükselttim. Önceden Forza 4'e girdiğimde CPU kullanımı tavan yapıyor ve drop yiyordum. Şu an yüklesem bu sorun çözülür mü? İşlemci ile RAM arasında böyle bir performans bağı var mı?

Hayır RAM sadece ihtiyacı olunan kadar kullanılır. Bu sorunun sebebi bilgisayarında darboğaz olması. İşlemcini yükseltmelisin. Eğer sogutman iyiyse overclock yaparak darboğazı azaltabilirsin. Yeni bir islemci alana kadar overclocklu kullan ve oyunu yüksek ayarlarda oynayıp yükü ekran kartına bindir.

Dolaylı yoldan var.
RAM miktarı az ve kullanım sınırdaysa, sistem RAM'de sabit olan ve sürekli değişmeyen verileri sanal (Virtual) belleğe taşır. Veya sık kullanılmayan belleği sıkıştırarak yer açar. Özellikle sıkıştırma CPU tarafından bir yük oluşmasına neden olur?

Sırf 16 GB RAM olduğu için aldığınız FPS 3 katına çıkmaz ama az da olsa fark görürsünüz.

Yok FPS 30 üstü ama droplar girince aniden düşüp yükseliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı