Ram bellek alırken nelere dikkat etmeliyim ?

arsenal14

Hectopat
Daha fazla  
Ram'leri inceledim. 16 gb ram alacağım. Fakat soğutmalı soğutmasız, cl9 cl10, dual channel gibi özellikler ve 1600, 1833, 2133, 2400 mhz'ler gördüm. Hangileri en iyisidir? Marka corsaır.

Column Address Strobe Latency olarak da bilinen bu değer, bellek kontrolcünün, bellek modülüne belirli bir kolondaki adrese erişerek buradaki veriyi alıp getirmesini emretmesinden sonra belleğin söz konusu veriyi alıp pinlere iletmesine kadar geçen süreyi belirler. Bu süre ne kadar kısa ise bilgisayarınızdaki işlem de o kadar hızlı ve kısa sürede gerçekleşir. Bu bağlamda CL değeri ne kadar düşük olursa, monitörlerin tepki süresinde olduğu gibi, bellek o kadar hızlıdır.
Bir daha okuyun.

Column Address Strobe Latency olarak da bilinen bu değer, bellek kontrolcünün, bellek modülüne belirli bir kolondaki adrese erişerek buradaki veriyi alıp getirmesini emretmesinden sonra belleğin söz konusu veriyi alıp pinlere iletmesine kadar geçen süreyi belirler. Bu süre ne kadar kısa ise bilgisayarınızdaki işlem de o kadar hızlı ve kısa sürede gerçekleşir. Bu bağlamda CL değeri ne kadar düşük olursa, monitörlerin tepki süresinde olduğu gibi, bellek o kadar hızlıdır.
Bir daha okuyun.
Okudum ama orada cl 7 yerine cl 9 tercih etmelisiniz diye bir örnek veriyor sonunda.

CL 10 alma, CL9 ve CL7 al. Ne kadar CL değeri düşük ise o kadar performans artar.. Ve soğutuculu RAM'lar al.

Son düzenleyen: Moderatör:
  • CL değeri düşük olmalı.
  • MHz değeri anakartın desteği maksimum değer kadar olmalı (1866 destekliyor ise 1600 MHz taksan da oyunlarda fark olmaz).
  • Corsair, Gskill, Kingston tavsiye ediyorum fakat hepsi aşağı yukarı aynı.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı