RAM eklemesi sonrası Opera sekmeleri hata veriyor

• Konuyu başlatan YaX
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 34
  • Görüntüleme 1B

YaX

Decapat
8x2 16GB RAM'lerime 8x2 16GB daha ekledim.

Marka: XPG Spectrix D50 8x4 4133mhz

1- Arada Opera sekmeleri hata veriyor.
1642535157118.png

2- 3 defa mavi ekran verdi.
3- Discord uygulaması arada bir kapanıp açılıyor.

Eğer deneyiminiz var ise o slotu söküp kullanmayı deneyin. Deneyiminiz yok ise biraz araştırma yapın ilk öncelikle. Ayrıca Memtest86'yı ilk çalıştırın hata alırsak zaten sorun RAM'dir almaz isek çıkarmayı denersiniz.
Bir fikrim var, işlemci fanım RAM'e temas ettiği için fanın dibindeki RAM birazcık eğri duruyor aralarındaki boşluktan anlayabilirsiniz.

Çok uzun sürdüğünü söylüyorlar.
Yani evet sürer biraz. Mümkünse gece açık bırakın.

Eğer deneyiminiz var ise o slotu söküp kullanmayı deneyin. Deneyiminiz yok ise biraz araştırma yapın ilk öncelikle. Ayrıca Memtest86'yı ilk çalıştırın hata alırsak zaten sorun RAM'dir almaz isek çıkarmayı denersiniz.

Yani evet sürer biraz. Mümkünse gece açık bırakın.
O soketten RAM'i 1 defa tak çıkar yaptım da, testi yapmayı düşünüyorum. Peki ya RAM'in eğik durmasından dolayı Memtest86 bir hata bulabilir mi yoksa direkt RAM'i mi kontrol ediyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
O soketten RAM'i 1 defa tak çıkar yaptım da, testi yapmayı düşünüyorum. Peki ya RAM'in eğik durmasından dolayı Memtest86 bir hata bulabilir mi yoksa direkt RAM'i mi kontrol ediyor?
Passmark tarafından geliştirilen Memtest86, içerisinde birden çok bellek test algoritması bulunan bir yazılım. USB bellekten sistemi başlatarak çalıştırdığınız yazılım, bellekleri farklı yöntemler ile zorluyor ve yazılan verilerin bozulup bozulmadığına bakıyor.

Kaynak: Memtest86 ile Bozuk RAM Testi

PassMark tarafından geliştirilen Memtest86, içerisinde birden çok bellek test algoritması bulunan bir yazılım. USB bellekten sistemi başlatarak çalıştırdığınız yazılım, bellekleri farklı yöntemler ile zorluyor ve yazılan verilerin bozulup bozulmadığına bakıyor.

Kaynak: Memtest86 ile Bozuk RAM Testi

Denemek amaçlı BIOS ekranımdan D.O.C.p'yi 4000MHz yapıp sistemi yeniden başlattım fakat bu sefer anakart ışığı sarı yanıyor, ekran kartı fanı çok hızlı dönüyor ve ekrana görüntü gelmiyor. Tüm RAM'leri çıkartıp tek RAM takıp denedim fakat hala aynı şey.

Tam sistem nedir? İlk olarak fişten çekin. Daha sonra BIOS pilini ve RAM'leri sökün. RAM'lerin parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip takın. Pili de takın. XMP kapalı olarak bir süre deneyin.

Tam sistem nedir? İlk olarak fişten çekin. Daha sonra BIOS pilini ve RAM'leri sökün. RAM'lerin parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip takın. Pili de takın. XMP kapalı olarak bir süre deneyin.
2060 EVO OC
5600X
B550-E
Pil yerine CRLTC arasına tornavida değdirsem?

Başarıyla yaptım ve bilgisayarım açıldı, sırada RAM testi.

2666MHz ile kullanıyorum tekrardan 4133MHz yaparsam bir sıkıntı çıkar mı?

Deneyebilirsiniz. Olmazsa elle girip denersiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı