RAM fiyatlarına neden bu kadar arttı?

Thermes

Kilopat
Makaleler
61
Uzun zamandan sonra RAM bakayım dedim öylesine. Şok oldum desem yeridir. 350 TL'ye alırken içimin yandığı RAM şu an olmuş 470 TL. Kendime kızıyordum bir de 350 lira RAM'e verdim diye zaten tepe fiyattı daha da yükselmez diye düşündüm aldıktan sonra. O fiyattan da yüzde 30'a yakın zamlanmış.
İnsanlar nasıl çıldırmıyor anlamıyorum bunlar nasıl iğrenç fiyatlar ya.
Allah gerçekten yardımcımız olsun. Gittikçe kötüye gidiyoruz.

Evet, 1.5 sene önce 230'a aldığım RAM şu an 400 lira en ucuz. O zaman dolar 5,9'du şimdi 8,45. Dolara bağlı desek 330 lira olması lazım en fazla, öyle stok sıkınıtısı yaşanan RAM de görmedim hiç, her model var neredeyse. Fırsatçılık gibi geliyor bana biraz.

Volatil döviz kuru, bellek üretimindeki sıkıntılar ve piyasada yaşanan yüksek talepler şu an tüm oemler için geçerli. İhtiyacı olan alıyor yapacak bir şey yok.

Uzun zamandan sonra RAM bakayım dedim öylesine. Şok oldum desem yeridir. 350 TL'ye alırken içimin yandığı RAM şu an olmuş 470 TL. Kendime kızıyordum bir de 350 lira RAM'e verdim diye zaten tepe fiyattı daha da yükselmez diye düşündüm aldıktan sonra. O fiyattan da yüzde 30'a yakın zamlanmış.
İnsanlar nasıl çıldırmıyor anlamıyorum bunlar nasıl iğrenç fiyatlar ya.
Allah gerçekten yardımcımız olsun. Gittikçe kötüye gidiyoruz.
Bende zanettim alacağınız şey iki üç kat olmuş.

Fırsatçılık değil. Belli sebepleri var:
  • Konteyner ücretlerinde artış
  • Çin parasının dolar karşısında değer kazanması
  • Dolar-Türk lirası ilişkisi

Sadece o değil dünyada fiyatlar uçtu bellek üretimi yetersizliği.
Çip üretimi büyüklüğü Tayvana bağlı ama bellekte de lider Çin (Yani bellek tarafından üretim sorunu Tayvan kadar zorda degil) ve orada kuraklık şu an bellek tarafında söz konusu değil. Bahsettiğim sebeplere bağlı olarak artıyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı