RAM frekans hızı artırınca mavi ekran hatası

AesSedai

Zeptopat
Katılım
1 Nisan 2023
Mesajlar
1
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Anakart
MSI MAG B660 M BAZOOKA
İşlemci
İntel i5 12400F
Merhaba.

i5 12400F işlemcili bir sistemim var. Dual kit Kingston Fury Beast RGB 3200MHz 8x2 RAM vardı sistemde. Sorunsuz kullanıyordum. 2 tane de aynı RAM'in tekli satılanlarından alıp ekledim. İlk taktığımda düşük frekansta açıldı sistem gördü 4 RAM'i de. Yalnız BIOS frekans düzenlemesi yaptığım anda bir türlü Windows açılmıyor. İlk mavi ekran verip devamlı Windows onarıma geçiyor beceremiyor tekrar baştan başlatıyordu. Ben de tekrar Windows kurdum. 2400MHz hızda yine açıldı. Ufak tefek browser yüklemeleri yaptım, biraz vakit geçirdim bir sorun var mı diye sıkıntısız devam edebildim. Tekrar BIOS hızını arttırdığımda yine Windows onarım yapmaya geçti ve devamlı kendini başlatıyor.

Merak ettiğim şey acaba işlemci veya anakart 4 RAM slotu dolu olunca mı sorun yaşıyor? Ya da ilk aldığım RAM'ler Dual kit sonradan aldığım RAM'ler tekli olduğu için mi yapıyor anlamadım.

Anakartım MSI MAG B660M Bazooka 4800MHz.
 
Son düzenleyen: Moderatör:
CMD'den SFC /scannow yap ve RAM'lerini tarat görünüşe göre Windows yazılım hatası veriyor statik elektriğe marzu kalmış çok kurcalamış gibisin RAM'lere dokunurken kendindeki statik elektriği boşaltmalısın demir bir nesneye tutunarak veya plastik eldiven kullanmalısın. RAM'leri sök altın kısımları silgi ile temizle yuvalarına iyice üfle toz vardır belki de sonra temizce tak dikkatlice. Yerlerini değiştir! RAM bozuk olsa Windows biip sesi verir.

BIOS'ta hız kabul etmiyordur! Belki RAM'lerin kapasitesinin üstüne çıkma!
 

Yeni konular

Geri
Yukarı