RAM frekansı artırmak zarar verir mi?

mert_kebabci

Hectopat
Daha fazla  
3 gün önce falan GameGaraj'dan Pollux 3 APU sistemini aldım. Sistemde RAM MHz 2600 gözüküyordu az önce. Ben bunu 3200 aldım.
BIOS'ta güncellemesini yaptım ve tüm ayarlar gitti. Adamların özel profilleri vardı GameGaraj diye BIOS'ta, o gitti. RAM'imi 3000MHz'e çektim, alta da SS'lerini atacağım.
Manuel seçip 3000MHz'e çektim RAM'leri. Sorun çıkar mı 3200 yapabilir miyim?
Ek olarak sistemim bu arkadaşlar. Sistemde şu an 3000'e çektim, donma vb. şeyler olmadı. RAM'ler yanmasın çünkü profil gitti. BIOS'u güncelleyince garantiden belki çıkmış bile olabilir. Şaşırmam yani.

Dosya Ekleri

• IMG_20201027_003650.jpg
    IMG_20201027_003650.jpg
    43,2 KB · Görüntüleme: 62
  • IMG_20201027_003656.jpg
    IMG_20201027_003656.jpg
    31,1 KB · Görüntüleme: 69
  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    204,9 KB · Görüntüleme: 52
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    10 KB · Görüntüleme: 58
Son düzenleyen: Moderatör:
3 Gün önce falan GameGaraj'dan Pollux 3 APU sistemini aldım. Sistemde RAM MHz 2600 gözüküyordu az önce. Ben bunu 3200 aldım.
BIOS'ta güncellemesini yaptım ve tüm ayarlar gitti. Adamların özel profilleri vardı GameGaraj diye BIOS'ta, o gitti. RAM'imi 3000MHz'e çektim, alta da SS'lerini atacağım.
Ek olarak sistemim bu arkadaşlar. Sistemde şu an 3000'e çektim, donma vb. şeyler olmadı. RAM'ler yanmasın çünkü profil gitti. BIOS'u güncelleyince garantiden belki çıkmış bile olabilir. Şaşırmam yani.
BIOS -> O. N. E. -> Memory Clock Mode kısmından XMP açsanız daha kolay olurdu kendiniz
Manuel olarak ayarlamaktansa. BIOS güncellemesi garantiden çıkartmaz. RAM'lerin yanacağını sanmıyorum. XMP açarsanız zaten 3200'e ayarlayacaktır.

BIOS -> O. N. E. -> Memory Clock Mode kısmından XMP açsanız daha kolay olurdu kendiniz
Manuel olarak ayarlamaktansa. BIOS güncellemesi garantiden çıkartmaz. RAM'lerin yanacağını sanmıyorum. XMP açarsanız zaten 3200'e ayarlayacaktır.
Bende Team t-Force 3200MHz RAM aldım. Voltaj vermeden frekansı 3600-3700 falan yapsam bir zararı olur mu RAM'e?

Bende Team t-Force 3200MHz RAM aldım. Voltaj vermeden frekansı 3600-3700 falan yapsam bir zararı olur mu RAM'e?
Benim bildiğim Ram'in yazdığı hıza kadar alabilirsiniz. İşlemci gibi overclock olmuyor diye biliyorum.
Onu da manuel olarak yapmanızı tavsiye etmiyorum. @aerolona arkadaşımızın dediği gibi yapabilirsin.

Benim bildiğim Ram'in yazdığı hıza kadar alabilirsiniz. İşlemci gibi overclock olmuyor diye biliyorum.
Onu da manuel olarak yapmanızı tavsiye etmiyorum. @aerolona arkadaşımızın dediği gibi yapabilirsin.
Yazandan fazlasına voltaj arttırarak ulaşmak mümkün diye biliyorum ancak 1.5V'u geçmeyin deniyor. Fazla bilgim yok overclock konusunda maalesef.

Yazandan fazlasına voltaj arttırarak ulaşmak mümkün diye biliyorum ancak 1.5V'u geçmeyin deniyor. Fazla bilgim yok overclock konusunda maalesef.
Ram'in belirttiği hızın üstünde denemek hem gereksiz hemde boşa risk. Mevcut hızını X.M.P ile sizin anlattığınız şekilde en yüksek değer ne ise otomatik o şekilde çeker zaten.

Öncellikle sağolun ben o akşam anlayan bir arkadaşıma sordum xmp1 iri seçip altaki seçeneği auto yaptığım zaman ramim max 3200 oldu ramimim normalde 3200 mhz zaten auto hali iste xm1 yerine 26000mhz bios sıfırlanınca yapmayı bilmiyordum pc yeni olduğu için bu biosu bilmiyordum öğrendim biosumu güncelledim yapmayı yardımlarınız için genede sağolun

3 Gün önce falan GameGaraj'dan Pollux 3 APU sistemini aldım. Sistemde RAM MHz 2600 gözüküyordu az önce. Ben bunu 3200 aldım.

RAM OC yapmak RAM'lerin ömrünü azaltır ve RAM'lerin zaten 3200 MHz destekliyorsa onu 3200'e almak ona zarar vermez tabii 3200'den yukarıya ayarlarsan orası sıkıntı ama OC'de önemli olan frekans ile voltajı orantılı yapmak bunu başarabilirsen deneyerek RAM'lerine bir şey olmaz tabii kısa vade de

Geri
Yukarı