RAM frekansı MSI MAG B560 Tomahawk PC'yi yeniden başlatıyor

TRWelder

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Argon Kaynakçısı
Merhabalar. Yaklaşık 2 ay önce yeni bir sistem topladım sistemin özellikleri şöyle

MSI MAG B560 Tomahawk Wi-Fi anakart
Intel i7 11700KF işlemci
Xigmatek Aurora 360 liqd soğutucu
MSI 3060 Ti Gaming Z Trio ekran kartı
Corsair Vengeance RGB Pro 4x8 3600 MHz CL18
Crucial 1 TB M.2 SSD
Thermaltake 850W80 Gold Full modüler güç kaynağı

Sistem yaklaşık 1 ay sorunsuz çalıştı. Extreme yük vs. görmedi. Yaklaşık 1 aydır çözmeye çalıştığım bir sorun var ve acil yardımınız gerekiyor.

Şöyleki BIOS ayarlarımda XMP profili aktiften RAM'lerin gerçek değerleri aktif oluyor yani 3600 MHz CL18.

Sistemi bu şekildeyken kapattıktan sonra tüm güç kesilip fanlar dahil durduktan sonra bilgisayar kendini yeniden açıyor. Açıldıktan sonra tekrar kapatmak istediğimde bu kez kapanıyor.
Tıpkı programlanmış gibi ilk seferinde tekrar açılıp ikinci seferde kapanması çok can sıkıcı bir hal almış durumda.

Sistemi Vatan bilgisayarda kendi istediğim parçalarla topladım. Saolsunlar birkaç önerileri oldu tavsiyelerini dinledim gayet yeterli ve tatmin edici bir sistem oldu.

Sistemi toplayan temsilci ile görüştüm güç kaynağından olabileceğini söylediler sistem 3 gün teste tabii tutuldu bir sorun olmadığını söylediler. Düzeldi dediler getirdim eve kurdum bilgisayarı. Dedikleri gibi bir sorun görünmüyordu ama XMP profili devre dışı ve RAM'ler 2133 MHz çalışıyordu

Bu kez XMP profili devre dışı iken elle 3600 MHz'e OC ettim. Yine aynı sorunla karşılaştım. Şase olabileceğini düşündüm ve tüm parçaları tekrar söküp taktım forumlarda okuyup denemediğim hiçbir şey kalmadı.

1 aylık bir deneme yanılma sürecinin ardından XMP profili devre dışı iken RAM'leri 3466 MHz'e OC ettim ve başarılı oldu.
Yani anlayacağınız RAM'leri gerçek değerinde çalıştıramıyorum.

Biliyorum milyarda bir rastlanacak bir durum benim için 3600 3466 arasında bir fark yok FPS durumuda zaten değişmedi.

Asıl merak ettiğim konu durum böyle iken sorun son sürüm BIOS güncellemesi mi ya da hiç ihtimal veremediğim uyumsuz bir parça mı ya da başka bir olasılık arızalı ürün mü satın aldım. Bu şekilde kullanmaya devam etsem herhangi bir sorunla daha karşılaşır mıyım?

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben 2400 MHz RAM'i OC ile 3600 MHz CL16 ve 1.35v ta çalıştırabiliyorum ama siz nasıl 3600MHz RAM'i 3600 olarak kullanmıyorsunuz çözemedim. 8 GB değil 16 GB tek slot bir de RAM. Biliyorsun 8 GB'ler kolayca 4400MHz'ye kadar çalışıyor. Ama 16 GB likler kolay kolay çıkanları yok. Bir de ben bunu Micron A1 seviyesindeki RAM ile yaptım.

Yardım etmeye çalışayım dediğim adımları uygula. Öncelikle voltajı 1.5v ile başla sonra gecikmeleri 18 18 18 18 yazarak ilk 4 hanesini diğerlerini otomatikte bırak. Sonra 3600 MHz hızına çek. Fclk hızı varsa bunu 1800 MHz olarak ayarların benim A320 anakartta böyleydi. H510 anakartta görememiştim o yüzden ne olur ne olmaz diye söyleyeyim dedim. Sonrasında gecikme değerlerini 16 16 18 18 olarak değiştir veya orijinal değeri kaç ise o değere çek. Sonra yavaş yavaş voltajı azalt 0.5v olarak her adımda azalt. Eğer 1.4 v seviyesinde stabil ise 1.4 v de kalsın. İnşallah işine yarar.

Ben 2400 MHz RAM'i OC ile 3600 MHz CL16 ve 1.35v ta çalıştırabiliyorum ama siz nasıl 3600MHz RAM'i 3600 olarak kullanmıyorsunuz çözemedim. 8 GB değil 16 GB tek slot bir de RAM. Biliyorsun 8 GB'ler kolayca 4400MHz'ye kadar çalışıyor. Ama 16 GB likler kolay kolay çıkanları yok. Bir de ben bunu Micron A1 seviyesindeki RAM ile yaptım.

Yardım etmeye çalışayım dediğim adımları uygula. Öncelikle voltajı 1.5v ile başla sonra gecikmeleri 18 18 18 18 yazarak ilk 4 hanesini diğerlerini otomatikte bırak. Sonra 3600 MHz hızına çek. Fclk hızı varsa bunu 1800 MHz olarak ayarların benim A320 anakartta böyleydi. H510 anakartta görememiştim o yüzden ne olur ne olmaz diye söyleyeyim dedim. Sonrasında gecikme değerlerini 16 16 18 18 olarak değiştir veya orijinal değeri kaç ise o değere çek. Sonra yavaş yavaş voltajı azalt 0.5v olarak her adımda azalt. Eğer 1.4 v seviyesinde stabil ise 1.4 v de kalsın. İnşallah işine yarar.
Düşük değerlerde oc ederken herhangi bi sorun yaşamıyorum ama 4000 mhz de sistem açılmıyor
Paylaşmış olduğum değerleri Bios dan uygulayıp dener misin?

Dram Frekansı 3533
Dram Voltajı 1.38
Açıkcası oc etmekten pek haz duymuyorum sistemin stabil çalışması benim için daha iyi

Düşük değerlerde oc ederken herhangi bi sorun yaşamıyorum ama 4000 mhz de sistem açılmıyor

Açıkcası oc etmekten pek haz duymuyorum sistemin stabil çalışması benim için daha iyi
Bu oc çekmek değil hocam. Son zamanlarda XMP ve DOCP de bir sorun var sizin yapacaginiz işlem DOCP yada XPM nin yapacağını el ile kendiniz yapacaksınız. Bir çok arkadaşın sorununu bu şekilde çözüme kavuşturduk. Profilim de çözümlerime ulaşarak aynı sorunu yaşayan arkadaşı referans alabilirsin.

Buraya göz atar mısın?

Bu oc çekmek değil hocam. Son zamanlarda XMP ve DOCP de bir sorun var sizin yapacaginiz işlem DOCP yada XPM nin yapacağını el ile kendiniz yapacaksınız. Bir çok arkadaşın sorununu bu şekilde çözüme kavuşturduk. Profilim de çözümlerime ulaşarak aynı sorunu yaşayan arkadaşı referans alabilirsin.

Buraya göz atar mısın?
Benim değerlerim XMP de ve kendi ayarladığım 3600 mhz de 18 22 42 42 şeklinde cevap veren bir diğer arkadaş 18 18 16 16 deneyin demiş . Standartları değiştirmek ne kadar doğru acaba . Ufak bi değişim değil mesela ama deniycem dediklerinizi

Geri
Yukarı