RAM frekansı yükseltme

Arda K.

Hectopat
Daha fazla  
Yeni bir sistem topladım ve ilk iş olarak RAM frekans hızını yükseltmek için BIOS menüsünü açtım. EZ modda hızı yükseltmeye çalıştım fakat bir sorun çıktı. Technopat'ın videosunu izlediğimde BIOS menüsünde RAM frekanslarının altında X.M.P ayarı açılması gerektiğini öğrendim fakat ben BIOS'umu açtığım zaman orada X.M.P ayarını açabileceğim bir seçenek yoktu sadece "Disabled" seçeneği vardı. Advenced moda alıp kendim overclocklayacaktım fakat bu kez verilen değerler en yüksek 2400MHz'di. Sorun nerede bilmiyorum o yüzden herhangi bir çözme yoluna başvurmadan önce sorunu öğrenmek istedim. Teşekkürler.

Anakart modelini falanda yazarsan daha çok yardımcı olabiliriz.

Anakart : Asus Prime A320M-E
Ram : Corsair Vengeance 8 GB Lpx DDR4 3000 Mhz
İşlemci : AMD Athlon X4 950
Sanırım X.M.P profili sadece İntel işlemcilerde oluyormuş. D.O.C.P profilimde de sadece "Disabled" yazıyor.
Anakartım deafult olarak 2400 MHz'e kadar destekliyormuş , 2400 MHz hızının üstündeki hızların yanında (O.C) yazıyor. Neye overclock yapacağım bilmiyorum.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı