RAM frekansını elle ayarlamalı mıyım?

Vamiret

Hectopat
Merhabalar. Ben profile 1 yapınca bilgisayarımda donmalar oluyor ve manuel kısmına girdigimde her şeyi Auto yapıp istediğim frekansa cıkarsam kendisi otomatik en iyi şekilde ayarlar mı yoksa kendim elle mi ayarlayayım hangisi daha iyi?

Sen de yapabilirsin. El ile sadece frekans girer isen yüksek gecikme değerlerine sahip olursun ancak çalışır. Voltajı da 1.35 değerine çekmeyi unutma.
yani gecikme degerleri auto mı olsun
Bios dan

Bios dan XMP ayarlarindan halledeceksin. BIOS versiyonuna göre yardimci olacak olan videolari internet üzerinde bulabilirsin.
tamam sagol

yani gecikme degerleri auto mı olsun
Evet. Ancak tam verim almanız için gerekli değerleri de girmenizi hala tavsiye ediyorum. Hatta çoğunlukla XMP çalışmıyor ise, bahsi geçen bellek veya işlemcideki bellek kontrolcüsü arızalı ve çalışması gereken hızlarda çalışmıyor demektir. Tavsiyem bunu tespit etmeye çabalamanızdır. Eğer sorun olduğunu gözlemlerseniz, servise vermeniz makul bir karar olacaktır.

Evet. Ancak tam verim almanız için gerekli değerleri de girmenizi hala tavsiye ediyorum. Hatta çoğunlukla XMP çalışmıyor ise, bahsi geçen bellek veya işlemcideki bellek kontrolcüsü arızalı ve çalışması gereken hızlarda çalışmıyor demektir. Tavsiyem bunu tespit etmeye çabalamanızdır. Eğer sorun olduğunu gözlemlerseniz, servise vermeniz makul bir karar olacaktır.
memtes yaptım sorun cıkmadı
abi onu nasıl ayarlayacam hiç bilmiyorum
işlemcimin kaç ram mhz destekledigini nasıl anlayacam

benim için bulur musunuz AMD Ryzen 5 3500X 3.6GHz 35MB Önbellek 6 Çekirdek AM4
Bu bilgi 3200'e kadar test edildiğini ancak daha üstü için bir kesinlik olmadığını ifade etse de, genelde hız aşırtma olarak daha üstünü de destekler.

Dosya Ekleri

• IMG_20200807_102533.jpg
    IMG_20200807_102533.jpg
    30,5 KB · Görüntüleme: 16

Yeni konular

Geri
Yukarı