RAM hızı sıcaklığa etki eder mi?

AyarsıZZ

Hectopat
Makaleler
1
Daha öncesinde bu Platform'da "evkur'dan bilgisayar almak" isminde bir konu oluşturmuştum beni oradan bilenler vardır muhtemelen. Neyse bilgisayar elime ulaşalı yaklaşık 4 hafta oldu çok şükür bir problem yaşamadım. Evkur bilgisayarı FreeDOS olarak göndermiş bu yüzden en yakındaki bilgisayarcıya götürüp içine işletim sistemi attırdım, BIOS'u güncellettim bir de RAM'leri 3200 MHz'e çıkarmasını istemiştim her şeyi yapmış içine tarayıcı bile atmıştı ama RAM'leri unutmuş.

Şu an 2666 MHz ben de bunu yeni öğrendim XMP açıp 3200 MHz hıza çıkarabilirim ama onu yapmadan önce burada bilen kişilere sormak istedim. Şimdi XMP açıp RAM'leri 3200 MHz hıza çıkartırsam işlemcide ve ekran kartında ısınma sorunu olur mu? Oyunlarda işlemcim 66 - 67 derecede çalışıyor ekran kartım ise 70 - 75 derecede çalışıyor XMP açarsam o sıcaklık değerleri yükselir mi?

Bir de şunu merak ediyorum XMP kapatılarak RAM'ler tekrar eski hızına döner mi? Not: İşlemci için stok fan kullanıyorum kasa içi hava akışında bir sorun yok 1 arkada 3 önde olmak üzere toplam 4 fanı var.

İşlemci ısısına etki eder. İşlemci ile RAM, direkt bağlantı içerisinde olduğundan dolayı RAM frekansı ne kadar yüksek olursa işlemciye RAM yüzünden daha fazla yük binmiş olur. Özellikle boştayken aradaki farkı görebilirsiniz. Örnek olarak benim işlemcim 2400 MHz bellek ile boşta 14-16 Watt çekerken XMP ile 3000 MHz'e ulaşınca 20-24 Watt arası güç tüketebiliyor. 3466 MHz'e hız aşırtılmış iken bu değer 30 Watt civarına ulaşabiliyor.

Ha, sıkıntı çıkaracak bir şey değil bu. Performansı artırmak açısından XMP açık olsun tabii ki.

İşlemci ısısına etki eder. İşlemci ile RAM, direkt bağlantı içerisinde olduğundan dolayı RAM frekansı ne kadar yüksek olursa işlemciye RAM yüzünden daha fazla yük binmiş olur. Özellikle boştayken aradaki farkı görebilirsiniz. Örnek olarak benim işlemcim 2400 MHz bellek ile boşta 14-16 Watt çekerken XMP ile 3000 MHz'e ulaşınca 20-24 Watt arası güç tüketebiliyor. 3466 MHz'e hız aşırtılmış iken bu değer 30 Watt civarına ulaşabiliyor.

Ha, sıkıntı çıkaracak bir şey değil bu. Performansı arttırmak açısından XMP açık olsun tabii ki.

Açmak istiyorum da şu an stok fan kullandığım için fazla ısınması problem olur kısa bir süre içerisinde yeni bir fan alamayacağım. XMP özelliğini daha sonra kapatıp RAM'lerin 2666 MHz hıza dönmesini sağlayabilir miyim?
XMP kapatırsınız öyle olursa.

Kapatılıyor mu? O zaman güzelmiş şimdilik açıyorum XMP desteğini :)

Açmak istiyorum da şu an stok fan kullandığım için fazla ısınması problem olu,r kısa bir süre içerisinde yeni bir fan alamayacağım. XMP özelliğini daha sonra kapatıp RAM'lerin 2666 MHz hıza dönmesini sağlayabilir miyim?
Tabii. XMP profilini devre dışı bırakınca kapanmış oluyor. Siz yine de XMP açın, sıcaklıkları kontrol edin. Yüksek değil ise XMP devrede olarak kullanın.

Tabii. XMP profilini devre dışı bırakınca kapanmış oluyor. Siz yine de XMP açın, sıcaklıkları kontrol edin. Yüksek değil ise XMP devrede olarak kullanın.

O zaman biraz oyun testi yapıp bakayım :) fazla ısınma oluyor mu olursa kapatayım.
2666 MHz iken GTA 5'i 1080P Ultra ayarlarda oynuyordum sadece MSAA ve FXAA en yükseğin bir tık altıydı onları da en yükseğe çektim bir de Advanced Graphics'i açtım en yükseğe getirdim her şeyi sıcaklık değerleri aynı ortalama FPS 50 - 55 civarı şu an oyun performansında çok daha iyi :D. Eskiden bu ayarlarda 37 FPS'i geçemiyordum yer yer 27 - 28 FPS'e kadar düşüyordu şu an çok daha iyi oynatıyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı