RAM kanal sayısı nedir?

Bepieces

Hectopat
Merhabalar,

Ryzen 5 1600 AF ile kullandığım B350 anakartımda 4 kanal (slot) RAM var. 2 X 8 GB, 3000 MHz, ( XMP ile ) 2 kanalda RAM kullanmaktayım. Acaba bir tane daha 8 GB RAM alırsam toplamda 24 GB kullanımda bir sıkıntı ya da performans düşüklüğü yaşar mıyım? Konularda araştırdığımda Ryzen işlemcilerin çift kanalda daha iyi performans verdiğini öğrendim. Ancak tek kanal kullanımını netleştiremedim. Destekleyeceğini düşünüyorum ama önemli olan performansta azalma ya da karşılaşma ihtimali olabilecek bir sıkıntı var mıdır? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar,

Ryzen 5 1600 AF ile kullandığım B350 anakartımda 4 kanal (slot) RAM var. 2 X 8 GB, 3000 MHz, ( XMP ile ) 2 kanalda RAM kullanmaktayım. Acaba bir tane daha 8 GB RAM alırsam toplamda 24 GB kullanımda bir sıkıntı ya da performans düşüklüğü yaşar mıyım? Konularda araştırdığımda Ryzen işlemcilerin çift kanalda daha iyi performans verdiğini öğrendim. Ancak tek kanal kullanımını netleştiremedim. Destekleyeceğini düşünüyorum ama önemli olan performansta azalma ya da karşılaşma ihtimali olabilecek bir sıkıntı var mıdır? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
herhangi bir performans düşüklüğü olmaz ama gereksiz o işlemci için 4 slota yada 3 slota çekmek

Sizlere sormak istediğim bir şey var, 4 tane her biri 2133MHz frekans değeri olan RAM aldım diyelim. Bana yansıyacak değer 6500MHz civarında bir şey olmaz mı?

Anakartın kitapçığına baktığımda şemada gözüken zaten toplamda çift kanalın olduğu. 3 slotun kullanımının desteklenmesinin işlemci ile ilgili olduğunu söylüyor. Bu durumda 3 x 8 Gb kullanımında da çift kanal kullanılmış gibi oluyor sanıyorum ??

Dosya Ekleri

• Ekran Resmi 2020-07-02 22.32.15.png
    Ekran Resmi 2020-07-02 22.32.15.png
    4,3 KB · Görüntüleme: 31

Yeni konular

Geri
Yukarı