RAM kaynaklı sorun

pueraga

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar herkese. Yeni bir bilgisayar topladım ve bütün parçalar sıkıntısız çalışıyordu. Ekran kartı, işlemci, anakart ve güç kaynağında sıkıntı yoktu. Kullanmadığım tek ürün RAM'lerimdi. İlk 2 gün sıkıntısız çalıştı bir sorun oluşmadı. Son 3 gündür ise RAM'lerden ikisi de takılıyken bilgisayar bir anda yeniden başlıyor bazen ise başlamaya çalışma aşamasında kalıyor. Her türlü testi yaptım işlemciye, ekran kartına, güç kaynağına hatta RAM'lere bile. Hiçbir şey bir sonuç vermedi. En son her iki RAM'i tek tek deneyip kullandım bir sıkıntı oluşmadı. İki RAM'i birden takınca ise bilgisayar otomatik olarak yeniden başlıyor. Sizce RAM'lerde mi sıkıntı vardır yoksa güç kaynağında mı bilemedim.

Dostum her şeyi sıfır mı aldın bilmiyorum ama ikinci el olabilir diyerek RAM soketlerinde bir sorun olabilir diyeceğim. Birini taktığında açılıyor, ikisini takınca kapanıyor diyorsun. Eğer iki RAM de ayrı ayrı takıldığında çalışıyorlarsa RAMlerin kendisi bozuk değil demektir. Soket olabilir. Ama anakartın falanda sıfır ise dediğin gibi PSU olabilir. Bir şekilde yeterli güç sağlayamıyorsa anakarta eğer. Bunlar sadece tahmin, göz önünde bulundurabilirsin. Daha bilgili arkadaşlar daha ayrıntılı şeyler yazacaktır elbette.

Dostum her şeyi sıfır mı aldın bilmiyorum ama ikinci el olabilir diyerek RAM soketlerinde bir sorun olabilir diyeceğim. Birini taktığında açılıyor, ikisini takınca kapanıyor diyorsun. Eğer iki RAM'de ayrı ayrı takıldığında çalışıyorlarsa RAM'lerin kendisi bozuk değil demektir. Soket olabilir. Ama anakartın falanda sıfır ise dediğin gibi PSU olabilir. Bir şekilde yeterli güç sağlayamıyorsa anakarta eğer. Bunlar sadece tahmin, göz önünde bulundurabilirsin. Daha bilgili arkadaşlar daha ayrıntılı şeyler yazacaktır elbette.

Kesinlikle haklısınız hocam. Sistem özelliklerin ayrıntılı atması söylemesi lazım yoksa anca tahmin edebiliriz. Belki de anakart ve PSU uyuşmuyor bilemeyiz ki özellikleri yazmadan.

Selam arkadaşlar teşekkür ederim ilginiz için öncelikle. Sistemimdeki 2.el olan tek parça güç kaynağıdır. İşlemci ve anakartı kuzenimden aldım onda sıkıntısız çalışıyordu. Sistem özelliklerim ise şu şekilde;

MSI B350M Bazooka
Ryzen 5 1600
MSI Armor RX570
XPG Gammix D30 2x8 GB 3000MHz RAM
Nagas 550W GÜÇ KAYNAĞI
1TB Toshiba HDD
240GB James Donkey SSD
Bellekleri doğru taktığınıza emin misiniz?

Evet 2. ve 4. slotlarda takılı her halükarda 1. ve 3. slotlara da taktım aynı problem.

Geri
Yukarı