RAM MHz artıramıyor

Betaboy

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, benim 3400 MHz RAM'im ve ASUS Prime B450M-K anakartım var. BIOS'dad RAM'ler 3000MHz'de çalışıyor. Bunları 3400'e çıkarınca sistem çöküyor nasıl yapabilirim?

Tek bellek kullanıyorsanız slotu değiştirin. BIOS güncel değilse güncelleyin. Eğer işlemciniz Ryzen 2000 serisi ise en fazla 3200 MHz destek var. DOCP kapatıp frekans değerini elle 3200 veya 3133 MHz girerek deneyin. Ryzen 3000 serisi işlemciniz varsa DOCP kapalı bir şekilde 3400, 3333, 3266,3200 MHz değerlerini girerek deneyin. Sisteminizin bu değerlerden birinde çalışması gerekir. Eğer hiç bir değerde çalışmıyorsa Memtest programıyla belleklerinizi test edin. Bu test uzun sürebilir. Testte hata verirse belleklerinizde sorun vardır.

@helvaci BIOS sürümüm 2006 işlemcim Ryzen 5 2600.
3000MHz deydi RAM'ler 3400'e çektim sistem çöktü 3200'e çektim MHz'yi arada bir bilgisayar kapanıyor.
3133 MHz veya 3066 dener misiniz? Sistem hata vermeye devam ediyorsa Memtest programıyla bellekleri test edin. Bu test uzun sürebilir. Testte hata alırsanız bellekleriniz de sorun olabilir. Eğer hiç bir çözüm işe yaramıyorsa ve 3000 MHz değerinde herhangi bir sorun yoksa belleklerinizi bu frekansta kullanın. Küçük bir performans kaybınız olur. Kafaya takmaya değmez.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı