Çözüldü RAM MHz ve Dual Channel Öğrenme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

berkayvirtue

Kilopat
Daha fazla  
Apacer Panther tek modül 8 GB 3000 MHz RAM'e sahiptim. Şimdi aynı modelden yine aldım 2x8 GB Dual Channel yapmak için.

İlk 8 GB'lık belleği taktığım zaman BIOS üzerinden anakartım desteklediği için AI Tweaker'a girip 2133 MHz'den 3000 MHz'e çektim. Bugün elime gelen RAM'i slota taktığım zaman, AI Tweaker'dan diğer slot gözükmüyordu, ama görev yöneticisinden bakınca 3000 MHz çalışıyor diye gözüküyor. 2. modülün kendini otomatikman 3000 MHz'de çalıştırması normal mi?

Ve Dual Channel olduğunu tam olarak nasıl anlayabilirim?

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Evet fakat emin olmak için CPU-Z programını indirip bir kaç fotoğraf atmanızı isteyeceğim.
Arkadaş zaten göstermiş. Orayı kontrol edin eğer orada Dual yazıyor ise RAM'leriniz Dual Channel olarak çalışıyor.
1580296363826.png
Evet fakat emin olmak için CPU-Z programını indirip bir kaç fotoğraf atmanızı isteyeceğim.
Arkadaş zaten göstermiş. Orayı kontrol edin eğer orada Dual yazıyor ise RAM'leriniz Dual Channel olarak çalışıyor.
1580296363826.png

Çözüm
Hocam konu dışı ama bir soru sormak istiyorum. Moderatörlüğünüze ne oldu?
Saatler gerçek hayatımı engelliyordu. Bırakma kararı aldım :) Kendime zaman ayıramıyordum.

Genelde 2 ram taktığınız zaman tek kutu ürünü olmasa bile dual channel olarak çalışır ve ram frekansını slot slot ayarlanabilen bir anakart bilmiyorum, bir ayar yaparsanız bütün slotlar aynı frekansta çalışır.
Aarkadaşlarında dediği gibi CPU-z programından bakarsanız içinizde rahat olur, çalıştığıfrekansı yarısı olarak göreceksiniz bunuda yanlış anlamayın 1490 falan görürseniz buda normal, benim ramlarim 1600'lük ama CPU-z de 799 olarak gözüküyor.

Eki Görüntüle 493700
RAM'lerim Dual Channel olarak çalışıyor, bunda problem yok.
Ama NB Frequency'de 1496.4 MHz yazıyor. 3000 MHz yazması gerekmez mi?
Bu arkadaşta 2993.4 yazıyor da emin olmak istiyorum

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    8,7 KB · Görüntüleme: 198
Her hangi bir sorun yok. Orada yazan değerin iki katı sizin MHz değeriniz oluyor. Hem Görev yöneticisinde RAM'leriniz 3000 MHz olarak gözüküyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı