RAM Miktarının Oyun Performansına Etkisi

BIOS ayarları farklı. Format ile değişmez.

İlk olarak oyunu kaldırıp sıfırdan yükleyip kurmayı deneyeyim. 4x4 olarak oyunu ilk açışımda güncelleme gibi birsey yapmisti. Performans düşük olunca sonradan taktığım 2x4 ü söküp 2x4 olarak oyuna tekrar giriş yaptığımda yine dosya doğrulaması gibi bir guncelleme yapmıştı. Acaba problem oyun kaynaklı mı? Formattan önce ben oyunu silip tekrar yüklemeyi deneyeyim. Ne dersiniz?

Hocam ilk RAM kitlerinin olan yerine sonra aldıklarını tak. Eskileri de yenilerinin yerine. Bu arada bir sıralama vardır 1-3 veya 2-4 diye doğru taktınız değil mi?

Hocam farklı kombinasyonları denedim slotların. 1-3 slotlar siyah renk 2-4 slotlar mavi renk. G.Skill ares model 2 modül 1-3 slotlarda takılı, G.Skill Ripjaws model 2 modül 2-4 slotlarda takılı. Şu anda 4 slotun tamamı dolu. Oyunu komple kaldırıp tekrar kurmayı deniyorum. Sonuç değişmezse bu sefer sonradan aldığım 2x4 takılı halde oyunu deneyeceğim.

Format sonrası da performans değişmedi. 2x4 iyi, 4x4 vasat. Bir arkadaşın önerisiyle 1 adet eski 1 adet yeni RAM'i taktım. Yani 4 GB G.Skill ares + 4 GB G.Skill Ripjaws takılı halde de performans düşük. Ama ayrı ayrı 2x4 Ripjaws V'e 2x4 ares 8 GB performansı iyi. Galiba ares ve Ripjaws her ne kadar kağıt üstünde birebir değerleri de verse uyumlu çalışamadılar gibi geliyor. @Yener K.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynen öyle gözüküyor. Farklı RAM'ler ile performans sorunu olmuş gözüküyor.

2x8 GB denemeyi düşünüyorum şimdi. Asus'un sitesinde anakartım en fazla 16 GB destekliyor gözüküyor fakat Aida 64 programında 32 GB destekler diyor.

Hocam farklı kombinasyonları denedim slotların. 1-3 slotlar siyah renk 2-4 slotlar mavi renk. G.Skill ares model 2 modül 1-3 slotlarda takılı, G.Skill Ripjaws model 2 modül 2-4 slotlarda takılı. Şu anda 4 slotun tamamı dolu. Oyunu komple kaldırıp tekrar kurmayı deniyorum. Sonuç değişmezse bu sefer sonradan aldığım 2x4 takılı halde oyunu deneyeceğim.

2x8 GB denemeyi düşünüyorum şimdi. ASUS'un sitesinde anakartım en fazla 16 GB destekliyor gözüküyor fakat AIDA 64 programında 32 GB destekler diyor.

Oradaki bilgi işlemci desteği, RAMExpert uygulaması gösterir RAM desteğini. Eğer 4 kanal varsa ve toplam 16 GB ise 8+8 yapamazsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı