RAM OC ayarları nasıl olmalı?

BerzerkFrost

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Memur
3000MHz CL15 1.35v Ballistix RAM'lerimi 3600MHz CL16 1.395v'da çalıştırıyorum. Bazı kullanıcılar aynı çipe yaptıkları OC'lerde Cmd2t ayarını 2T, Gear Down Mode ise kapalı olarak ayarlamışlar. Fakat ben böyle yaptığımda boot etmiyor. Sizce Cmd2t ve GDM ne olmalı?

Adsız.png

Son düzenleme:
GDM işinize yarayacaktır, açık kalsın. CMD2T ise 1T'de kalabilir. Bir de, TRFC değeri yüksek değil mi biraz Micron E Die için? Trfc2/4 pek önemli değil ama TRFC önemli. Ben 525'te stabiliteyi yakalayabildim.
Daha önce hiç yapmadıysanız DRAM calculator'u indirip sonuçları uygulayın, onun üzerinden devam edin derim. Böyle sıfırdan konfigürasyon yapmak uzun iş.

Son düzenleme:
@Vorplody @Shimada Sensei size bu iki usta yardımcı olacağını düşünüyorum. @Shimada Sensei sizi bugün çok etiketledim ancak ihtiyaçsınız :D
Estağfurullah hocam 😄

GDM 2667 MHz ve üstünde otomatik açılıyor genelde. Açıldığında da command rate'e kendisi müdahale edip elle değişimi engelliyor diye biliyorum.

Açık olup olmaması stabilite anlamında RAM'den RAM'e değişir. Bazılarında açık olması stabiliteyi iyileştiriyor.

GDM, belleğin ½ şeklinde çalışmasıyla alakası vardı sanırım.

Uzun süre önce kurcalamıştım detaylıca. Bir kere öğrendikten sonra artık ezberliyorsun. Yani ne işe yaradığının bir önemi kalmıyor, açarsam ne olur, nerede zarar verir nerede performans arttırır kısmı baskın geliyor. Ben OC yaparken açıyorum. En son çareler olarak GDM, PDM, subtimings, RZQ zamazingolarına falan dokunuyorum.

GDM işinize yarayacaktır, açık kalsın. CMD2t ise 1T'de kalabilir. Bir de, trfc değeri yüksek değil mi biraz micron e diye için? Trfc2/4 pek önemli değil ama trfc önemli. Ben 525'te stabiliteyi yakalayabildim.
Daha önce hiç yapmadıysanız DRAM Calculator'u indirip sonuçları uygulayın, onun üzerinden devam edin derim. Böyle sıfırdan konfigürasyon yapmak uzun iş.

Daha önce RAM OC işine hiç girmedim MSI X470 üzerinden XMP ile 3200 kullanmaktayım. Daha hızlı çalıştırma imkanım var mı acaba bu söylediginiz programla ne yapmam gerekiyor.
Kullandığım RAM seti şunlar https://www.hepsiburada.com/g-skill...16d-16gtzr-p-HBV000003GK3R?magaza=Hepsiburada

Dram calculatoru indirip sol üst köşeden sistem özelliklerini giriyorsunuz ve size değerleri veriyor. Siz de onu Ryzen Master'dan veya BIOS'tan giriyorsunuz olup bitiyor. Yeni konuya gerek yok. 3200 ile 3600 arasında çok bir fark olmaz zaten, uğraşmayın derim.
O da çok iyimser be hocam 😄

Gelmiş 18-19 ayarla diyor, 22'de stabil oldu ama subtimings ve direnç değerlerini ayarlamak için çok iyi.

Dram calculatoru indirip sol üst köşeden sistem özelliklerini giriyorsunuz ve size değerleri veriyor. Siz de onu Ryzen Master'dan veya BIOS'tan giriyorsunuz olup bitiyor. Yeni konuya gerek yok. 3200 ile 3600 arasında çok bir fark olmaz zaten, uğraşmayın derim.
Bilgi edinmek adına sormuştum belki ilerde denerim ozaman. Şaunlık çok ihtiyaç zaten yok gibi fark olmayacaksa çok uğraşmaya gerek yok. Teşekkürler cevabınız için , kalsın 3200 de stabilken mavi ekran vs hiçbişey yokken kurcalamayım :)

O da çok iyimser be hocam 😄

Gelmiş 18-19 ayarla diyor, 22'de stabil oldu ama subtimings ve direnç değerlerini ayarlamak için çok iyi.
Yok hocam ne iyimseri. Extreme diyorsan o A2 revizyonlu RAM'lerde iş yapıyor. Son sürüm daha gerçekçi. Tabii ki her zaman doğru ve düzgün değer vermiyor ama başlamak için güzel bence.
@jiabeas Eğer çalışıyorsa ve memnunsan ellemeyin hocam.

Geri
Yukarı