RAM Overclock sonrası bilgisayar kapanıyor

fLux

Hectopat
Anakart: Asus TUFB450 GAMING

Arkadaşlar CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance Kırmızı DDR4 3200MHz CL16 Dual Kit Ram i kullanmaktayım.

BIOS'a girdikten sonra D.O.C.P #Profile1 seçeneğine tıklıyorum. F10 yapıp save&reset yapıyorum. Bilgisayar 4 kez kapanıp açıldıktan sonra tekrar BIOS'a giriyor. Araştırmalarım sonucunda biraz'da CL ayarları ile oynamayı denedim.

BIOS'a girdikten sonra D.O.C.P kapattım, manuel olarak frekans vermeye başladım. 1.35V RAM frekansı verdim. Daha sonra CL olarak: 18-20-20-18-42 ayarladım. 3000MHz yapıp kaydettikten sonra resetledim. Bilgisayarım açıldı, 10 dakika sonra Youtube'da video izlerken dondu. Şu anda Default ayarlarda 2666MHz olarak kullanıyorum. Amacım 3000MHz olarak kullanmak. Yardımlarınızı bekliyorum.
48381411_343684046182060_7949042058876944384_n.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart kitapçığında RAM slotu için önerilen slot D1D3 mü yoksa D2 D4 mü bakarmısınız. Ona göre takıp BIOS tan sadece DOCP yi açmanız, ekstra bir ayar yapmadan denermisiniz.
1 saat içerisinde anakart kitapçığını kontrol edeceğim, bilgisayarı arkadaşım topladı bu işlerden az çok anlar, hiç kontrol etmedim. Ama şunu söyleyebilirim; Hiç bir ayara dokunmadan direk DOCP açınca otamatik olarak kapanıyor.

1 saat içerisinde anakart kitapçığını kontrol edeceğim, bilgisayarı arkadaşım topladı bu işlerden az çok anlar, hiç kontrol etmedim. Ama şunu söyleyebilirim; Hiç bir ayara dokunmadan direk DOCP açınca otamatik olarak kapanıyor.
Bu konuda çok uğraşıp manuel ayarlar yapmıştım çözüm sağlayamamıştım.Fakat en son bios u sıfırlayıp RAM slotlarını kitapçıktaki gibi yerleştirip sonrasında D.O.C.P yi aktif ettiğimde 3000MHz sabit ve sorunsuz kullanmaya başladım.Umarım bu bilgi işinize yarar.

Bu konuda çok uğraşıp manuel ayarlar yapmıştım çözüm sağlayamamıştım.Fakat en son bios u sıfırlayıp RAM slotlarını kitapçıktaki gibi yerleştirip sonrasında D.O.C.P yi aktif ettiğimde 3000MHz sabit ve sorunsuz kullanmaya başladım.Umarım bu bilgi işinize yarar.
Ram slotlar'ım DIMM1 DIMM2 olarak takılı. Anakart'ın sitesinden benim ramlerimi destekleyip desteklemediğine baktım. Destekliyor ve bu slotlar'da 3200 yapılabileceğini söylüyor. BIOS'u sıfırlayıp tekrar deneyeceğim :(

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı