Çözüldü RAM rank'ı nasıl öğrenilir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

just chillin

Hectopat
Makaleler
2
Single, Dual, ve Quad Rank çeşitleri olduğunu okudum nette. Şu kısımda single yazıyor, Single Rank olduğunu mu gösterir?

tempsnip.png

Bir de RAM takviyesi yapmayı düşünüyorum. Takılı olan RAM Single Rank ise alacağım RAM de mi Single olmalı?

Çözüm
1 tane RAM takılı ise Single 2 tane takarsanız Dual diye gidiyor sanırım sayısını belirtiyor. Alacağınız RAM'in mümkün mertebe aynı olması, olamıyorsa aynı CL, MHz ve voltaj değerlinde olmasına dikkat edin.
Düzeltme: Single Rank ve Dual Rank Memory Arasındaki Farklar

Sizin dediğiniz single/dual channel muhtemelen. Arkadaş rank'lerinden bahsediyor. RAM'iniz Single rank bu yüzden RAM alırken Single rank almaya çalışın.

1653602616915.png

Şöyle gösterebilirim sanırım. 1 rank RAM'ler 64b olurken Dual Rank'ler 128b olur. İki adet Dual rank takarsanız 256b ile çalışır ve işlemciniz RAM'deki işlemin bitmesini beklemeden okuma/yazma işlemini simultane olarak yapabilir. Masaüstü bilgisayarlarda tam verim için ya 2 tane Dual rank ya da 4 tane Single rank (benim kullandığım) şekilde takılı olması lazım çünkü 256B'yi aşınca sebebini tam hatırlamıyorum işlemci performans kaybediyordu.

14c61477-e43f-4647-abe2-7259a871aa1e.jpg
1653605437368.png

Gördüğünüz gibi en büyük farkı single channel ( en sol )'dan dual channel ( orta ve sağ ) ram geçişinde yaşıyorsunuz. Ortadaki de sağdaki de dual channel çalışıyor fakat en sağdaki ayrıca 4 adet single rank olduğu için 256 bit oluyor ve dual rank oluyor. Dikkatinizi çekmiştir zaten ortadaki ve sağdaki neredeyse aynı. Dual rankin getirdiği performans farkı bu işte gözle görünmez bile çoğu zaman. Sizin için önemli olan şey dual channel'a geçmeniz yani diğer ram slotunuzu doldurmanız.
Aslında daha önce yazmıştım ama şu an takılı olan ram single rank.
aynı mhz ve cl bir ram bulup takın bende birisi samsung diğeri kingston ikisi de 3200mhz bir sorun yaşamıyorum.

Eki Görüntüle 1400564
Gördüğünüz gibi en büyük farkı single channel ( en sol )'dan dual channel ( orta ve sağ ) ram geçişinde yaşıyorsunuz. Ortadaki de sağdaki de dual channel çalışıyor fakat en sağdaki ayrıca 4 adet single rank olduğu için 256 bit oluyor ve dual rank oluyor. Dikkatinizi çekmiştir zaten ortadaki ve sağdaki neredeyse aynı. Dual rankin getirdiği performans farkı bu işte gözle görünmez bile çoğu zaman. Sizin için önemli olan şey dual channel'a geçmeniz yani diğer ram slotunuzu doldurmanız.

aynı mhz ve cl bir ram bulup takın bende birisi samsung diğeri kingston ikisi de 3200mhz bir sorun yaşamıyorum.
İyi görünüyor ancak laptop olduğu için şu an takılı olan RAM'in gömülü yani değiştirilemeyen türde olma ihtimali var. Bu ihtimali geçtim düşük sistem olduğu için işlemcinin vs. yüksek rank değerini desteklememe ihtimali var. Var da var 🙂
aynı mhz ve cl bir ram bulup takın
Araştırma aşamasındayım (konuma 2 farklı forumda da tatmin edici cevap gelmemesi 🥲)

Son düzenleme:
Örneğin aşağıdaki görselde satın almış olduğum 2 farklı Dual Kit ram:
3.png

Ürüne bakmak için link

Bunlar masaüstü bilgisayar için olan ramler ancak laptop için olan ramler de aynı şekilde kutucuk ile işaretlediğim yerlerdeki gibi isimler ile satılıyor. "Kit" demek paket demek, yani "dual kit" demek "çiftli paket" demek. Markası, adı, kapasitesi, hızı, gecikme değeri fark etmeksizin "... 8GB (2x4GB) ... Dual Kit Ram" diye yazması Dual Channel çalışması uyumsuzluk getirmeyecek olan ram olarak anlaşılabilir.

Aynı ramden bir tane daha alabilirsiniz ancak dediğim gibi her şeyi aynı bile olsa çip üreticisinin farklı olması bile uyumsuzluk yaratabilir. Tavsiyemiz her koşulda dual kit almanız yönündedir.

Crucial 4GB 1600MHz DDR3L CT51264BF160BJ​

Başka konunuzda ram özelliklerinizi bu şekilde belirtmişsiniz. Aynı ramden bulmanız zor. İkame ürünlere bakaiblirsiniz. Parçanın anakarta lehimli olup olmamasına bakmanız gerekiyor. Zira yeni ram'i aldığızda takmak için açacaksınız zaten. Cihazı açmadan ramin lehimli olup olmadığını bilmek için cihaz model kodunuzu (marka ve modeli ile beraber) aratıp cihazınızın şemasını internetten bulup bakmanız lazım. Bu eski model cihazlar için çok zor, çünkü Türkçe herhangi bir kaynak yok ve markalar Türkçe kaynak üretmez bunun için.

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 1400564

1653607713449.png
256 Bit olması için öncelikle 4 kanal ram kullanan bir sisteminiz olması lazım örneğin x79-x99 vs.

Birebir aynısını mı? Yoksa sadece değerleri aynı olan mı?
Lehimli ise, öncelikle birebir aynı parçayı, bulamamanız durumunda değerleri aynı olan parçayı bulmalısınız. Birebir aynısı ile olsa uyumsuzluk sağlayabilir. Bu durumda iade edip değerleri aynı olan başka bir parçaya yönelirsiniz.

Eki Görüntüle 1400581256 Bit olması için öncelikle 4 kanal ram kullanan bir sisteminiz olması lazım örneğin x79-x99 vs.
Bu konuda emin misiniz çünkü dual channel sistemler 2 adet 128 bir yani dual rank sistem ile 256 biti çalıştırıyor ben de bu 256 bit durumunun dual channel olan ama 4 slota sahip anakartlı masaüstü bilgisayarlarda 4 adet 64 bit single rank ram ile taklit edilebildiğini okumuştum. Sistem dim slot 1-3 ve 2-4'ü 2 ayrı dual rankli ram gibi görüp komutları ayırıyor diye biliyorum. 4 adet dual rank takınca performans düşüyordu belki quad olması bu problemi çözüp size 512 bit bir bant genişliği sağlıyordur.

Geri
Yukarı