RAM sürekli olarak hızaşırtmalı kulanılı mı?

cabbarsan

Hectopat
Sistemime yeni bellekler aldım ve bunları hızaşırtma ile 3200 MHz olarak ayarladım. Memtest’te 1 saat test ettim ve bir hata ile karşılaşmadım. CPU-Z programında bellekler için maksimum hız 2666 MHz olarak gözüküyor fakat bellekleri satın alırken 3000 MHz olarak aldım. Üstüne ben de hızaşırtma yapmayı planlıyorum, vakitim az olduğu için 3200’te bıraktım fakat daha sonra bunu stabil tutmayı başarırsam 3600 yapacağım. Süreki bu şekilde çalışsa bir sıkıntı yaşar mıyım? Bellekler Adata gammix d30 3000 MHz 8x2

Sistemime yeni bellekler aldım ve bunları hızaşırtma ile 3200 MHz olarak ayarladım. Memtest’te 1 saat test ettim ve bir hata ile karşılaşmadım. CPU-Z programında bellekler için maksimum hız 2666 MHz olarak gözüküyor fakat bellekleri satın alırken 3000 MHz olarak aldım. Üstüne ben de hızaşırtma yapmayı planlıyorum, vakitim az olduğu için 3200’te bıraktım fakat daha sonra bunu stabil tutmayı başarırsam 3600 yapacağım. Süreki bu şekilde çalışsa bir sıkıntı yaşar mıyım? Bellekler Adata gammix d30 3000 MHz 8x2
Bellek zamanlamalarını kendiniz mi girdiniz yoksa anakarta mı bıraktınız? CPU-Z'nin neresinde bu "maksimum hız" yazıyor acaba? Hangi seçeneğin altında?
1575912970681.png

Bu ekranın görüntüsünü gönderir misiniz?

Maksimum hızı gördüğüm yer burası memory kısmında yok öyle bir şey. Az sonra atıyorum memory seçeneğini.
Orda yazan maksimum hız slot'un hızıdır, ancak şu an bellekleriniz 3200MHz ve 16-18-18-36 hızında çalışıyor. Memtest de herhangi bir sorun vermemişse bu şekilde kullanabilirsiniz. 3600MHz elde etmek için zamanlamaları biraz gevşetmeniz gerekir diye düşünüyorum ama denemeden göremeyiz. Uzun dönem kullanımda tabi ki ömrü kısalacaktır 3000MHz kullanıma göre, ve eğer cidden ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorsanız 3200'ün ötesine geçmenizi önermezdim. (Bu benim şahsi görüşüm, herhangi bir bilimsel testle elde edilmiş gerçek kanıtlarla desteklemiyorum, belki de sorunsuz çalışabilirler, kendi araştırmanızı yapınız)

Ben yaklaşık 1.5 yıldır DDR3 1600MHz RAM'lerimi 2400MHz hız aşırtmalı şekilde kullanıyorum, Herhangi bir problem yaşamadım, Voltajı ve CL değerlerini ayarladığınız sürece problem yaşamazsınız.
200MHz'lik bir artışında problem yaratacağını zannetmiyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı