RAM takınca mavi ekran sorunu

ibrahimseven

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar herkese, iyi forumlar. Yaklaşık 1 aydır bu sorun ile karşı karşıyayım ne yapacağımı bilmiyorum.
1 ay önce sıfır masaüstü bilgisayar topladım kullanmaya başladıktan 2 gün sonra mavi ekran hatası verdi ( cihazınız düzgün yüklenemedi yeniden başlatılması gerekiyor deyip sürekli kendini sıfırlıyordu ) 2x8 RAM kullanıyorum sorunun RAM de olduğunu anladım ve 1 tanesini çıkarttım. Tek RAM ile düzgün çalışıyor fakat ikincisini takıp çalıştırıdığım an yine aynı hata alıyorum. ( Mavi ekran vermeyen RAM'i bütün slotlara taktım slotlarda sorun yok ). Acaba ne yapmalıyım bir çözümü var mıdır? Anakart ve RAM'ların MHz ile alakası olabilir mi? Anakart: 29333 MHz RAM'lar: 2x8 XPG D60G 3000 MHz İşlemci: Intel 10400 Ekran kartı: 2060 Super yardımcı olursanız çok sevinirim. Tekrardan iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Minidump dosyasını paylaşın.

CPU-Z yazılımı ile SPD kısmında slot# bölümlerini paylaşın.

Memtest86 testi yapın.

Minidump dosyasını paylaşın.

CPU-Z yazılımı ile SPD kısmında slot# bölümlerini paylaşın.

Memtest86 testi yapın.
minidump u şöyle paylaşayım hocam : minidmp.rar
bu arada yukarıda söylediğim gibi tek ram le çalışıyor şuan ikinciyi taktığım anda mavi ekran aldığım için ikisini birden takıp yapamıyorum bu minidump olayını sorun olur mu ?

Galiba 2 kere RAM yüzüne mavi ekran almışsın.

RAM'lerin farklı model miydi? Eğer değilse çıkarttığın RAM galiba arızalıdır diye tahmin ediyorum.

1 kere Riot Vanguard yüzüne mavi ekran almışsın. Riot Vanguard kaldırın.

BIOS sürümünü güncel.

"sfc /scannow" rehberini uygula.

Windows güncelleştirmesi var ise yap. Kontrol et var mı diye.

Ekran kartı sürücün güncelliğini kontrol et. Güncel değil ise güncelle.

Galiba 2 kere RAM yüzüne mavi ekran almışsın.

RAM'lerin farklı model miydi? Eğer değilse çıkarttığın RAM galiba arızalıdır diye tahmin ediyorum.

1 kere Riot Vanguard yüzüne mavi ekran almışsın. Riot Vanguard kaldırın.

BIOS sürümünü güncel.

"sfc /scannow" rehberini uygula.

Windows güncelleştirmesi var ise yap. Kontrol et var mı diye.

Ekran kartı sürücün güncelliğini kontrol et. Güncel değil ise güncelle.
söylemiş olduğunuz her şeyi memtest86 da dahil uygulayıp az sonra geri dönüş yapayım hocam bu arada vaktinizi ayırdığınız için teşekkürler

Rica ederim.

Test sonuçları bekliyorum.
CPU - Z yazılımı SPD slot :
Bios sürümüm güncel

Ekran kartını güncelledim

sfc /scannow hata bulunamadı

Riot Vanguard sildim

windows güncellemeleri kontrol ettim şuan en günceli

Hata verdiren ramı da takıp son olaram memtest86 testini yaptım şöyle bişey karşıma çıktı :
( ram slotlarını değiştirdim slotlarda bi sorun yok çok şükür )

1 ---> 0 error
2 ----> 18551 erros
3 ---> 0 error
4 ---> 0 error ( 13 e kadar böyle devam etti 0 error diye )

Son olarak ramları garantiye göndermiştim itopyaya bir sorun olmadığını belirtip 3 gün sonra geri gönderdiler

Aynı model RAM kullanıyorsunuz.

RAM'ler ile bir sorun var onu tam anladık.

Şimdi Memtest86 testi hata bulduysa RAM'ler arızalıdır. Büyük ihtimalle.

Şimdi sizden 2 RAM takılıyken bir kez daha Memtest86 testi yapmanı isteyeceğim.

BIOS üzerinden XMP özelliğini kapat. XMP özelliği bazen sorun yaratabiliyor ve Memtest86 testinin yanlış sonuç bulmasını bile sağlayabiliyor.

Ek olarak hangi RAM'in bozuk olduğunu öğrenmek istiyorsan ayrı ayrı RAM'lere Memtest86 testi yapman lazım. Bir tane RAM'i çıkartıp Memtest yap. Sonra çıkarttığın RAM'i tak ve en başta takılı olan RAM'i çıkart. 2. taktığın RAM'i Memtest yap. Böyle ayrı ayrı toplam 2 tane Memtest yapmış olursun.

Dediğinizi yaptım XMP şuana kadar kapalıydı bir daha biosa girip kapalı olduğundan emin oldum sonra 2 ayrı memtest86 testi yaptım birinde 0 hata verip birinde tekrardan 18551 adet hata verip çok fazla hata verdiği için testi durdurdu. Ram ımın arızalı olduğunu teyit etmiş olduk daha 1 aylık olmasına rağmen ne hikmetse :) Anladığım kadarıyla ya yeni ram alacağım ya da bir şekilde satın almış olduğum firmaya bozuk olduğunu kanıtlayıp garantiye göndermem gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı