RAM Takviyesi Sonrası i5-7500 Darboğazı

ceyhuneris

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, RAM takviyesi sonrası yaşadığım ilginç bir olay var. Sistemimde 4 GB Kingston HyperX Fury 2666 MHz CL15 RAM vardı. Yanına aynı RAM'den alıp çift kanal yaptım. Ancak RAM takviyesinden sonra oyunların menüsünde dahi %100 işlemci kulllanımı oluyor. Önceden oyun sırasında %70-89 arasında seyrediyordu. Bunun sebebi ne olabilir?

Sistem:
  • Intel i5-7500.
  • Gigabyte H110M S2V.
  • EVGA GTX 1060 6 GB.
  • 2X 4 GB Kingston HyperX Fury 2666 MHz CL15 RAM
  • Cooler Master 500W PSU.
  • 120 GB SanDisk SSD.
  • 280 GB WD HDD.

Hangi oyunu oynuyorsunuz ve oyun içi performans değerleriniz ne durumda? Sorunu daha net anlayabilmemiz için mümkünse MSI Afterburner gibi bir veri izleme yazılımıyla bileşenlerin detaylı kullanım verilerini buradan SS yoluyla paylaşmayı deneyin. Ayrıca RAM takviyesi sonrası temiz kurulum yaptınız mı? Yapmadıysanız ve BIOS'unuz da güncel değilse anakartınızın resmi destek sayfasında bulunan en güncel ROM'u USB yoluyla geçirip default presetlerde bir daha deneyin derim.

RAM miktarınız düşük olduğu için bilgisayarın diğer parçaları tam güç çalışmalarına gerek olmayabilir. 3 kişi sırayla işlem yaparken içlerinden birisi diğerlerine yetersiz gelirse diğerleri tam performansını göstermez. RAM artınca onlar da performans göstermeye başlamışlardır darboğaz olarak düşünmeniz doğru değil bence.

Hangi oyunu oynuyorsunuz ve oyun içi performans değerleriniz ne durumda? Sorunu daha net anlayabilmemiz için mümkünse MSI Afterburner gibi bir veri izleme yazılımıyla bileşenlerin detaylı kullanım verilerini buradan SS yoluyla paylaşmayı deneyin. Ayrıca RAM takviyesi sonrası temiz kurulum yaptınız mı? Yapmadıysanız ve BIOS'unuz da güncel değilse anakartınızın resmi destek sayfasında bulunan en güncel ROM'u USB yoluyla geçirip default presetlerde bir daha deneyin derim.
Örneğin dün akşam Watch Dogs 2'ye girdim. Tüm ayarlarda ultrada oyuna giriş yaptım ve bir takılmayla karşılaşmadım. Başlıkta darboğaz olarak geçtim ancak nedeni hakkında net bir fikrim yok. Oyun sırasında Windows 10 Xbox Gaming üzerinden sistem paneline baktığımda %60 ekran kartı kullanımı - %100 CPU kullanımı - %60 RAM kullanımı vardı. Ek olarak Witcher 3'te ve FIFA 19'da test ettim. Witcher 3 %85-98 arası, FIFA 19 %100 CPU kullanımı ile karşılaştım. Afterburner konusuna gelecek olursam, hiçbir ayarlarına dokunmama rağmen ekran kartımın anasını ağlattı. Fanları çıldırdı. Uygulamayı sildikten sonra normale döndü.
RAM miktarınız düşük olduğu için bilgisayarın diğer parçaları tam güç çalışmalarına gerek olmayabilir. 3 kişi sırayla işlem yaparken içlerinden birisi diğerlerine yetersiz gelirse diğerleri tam performansını göstermez. RAM artınca onlar da performans göstermeye başlamışlardır darboğaz olarak düşünmeniz doğru değil bence.
İşlemcinin sürekli %95-100 arası seyretmesini normal mi karşılamalıyım?
8 GB RAM de artık yetersiz. Keşke 2x8 16 GB alsaydınız.
Şu an bütçe yeteriz olduğu için buna karar verdim. Çift kanal olarak satıp 8+8 almayı düşünüyorum önümüzdeki zamanlarda.

Geri
Yukarı