RAM uyumluluğu için nelere dikkat edilmelidir?

nickimyokbenim

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba. Merak ettiğim bir konu. Atıyorum yeni PC topluyoruz tane tane. İşlemci, anakart falan aldık. Anakart DDR4 destekliyor. Bu, DDR4 olan bütün RAM'lerin sistemimizde çalışacağını mı gösterir? Yoksa anakart sitesinden, desteklenen RAM listesimdeki RAM'lerden mi almamız lazım illa?
Çünkü bir keresinde yeni aldığım DDR4 destekleyen anakartıma, elimdeki DDR4 RAM'i taktım ama görüntü gelmedi. Başka bir arkadaşın RAM'ini takınca geldi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Merak ettiğim bir konu. Atıyorum yeni PC topluyoruz tane tane. İşlemci, anakart falan aldık. Anakart DDR4 destekliyor. Bu, DDR4 olan bütün RAM'lerin sistemimizde çalışacağını mı gösterir? Yoksa anakart sitesinden, desteklenen RAM listesimdeki RAM'lerden mi almamız lazım illa?
Çünkü bir keresinde yeni aldığım DDR4 destekleyen anakartıma, elimdeki DDR4 RAM'i taktım ama görüntü gelmedi. Başka bir arkadaşın RAM'ini takınca geldi.
Masaüstü versiyon olan her DDR4 RAM, DDR4 anakarta uyumlu üretilir.
RAM anakarta göre alınmalıdır çünkü örnek vermek gerekirse 3600MHZ RAM alıp 3200 MHZ anakart ile tam performans alamazsınız.

Ram'ın Mhz değerine de dikkat etmelisin. Yüksek Mhz'leri desteklemiyorsa sistemin çalışmaz. Ayrıca 1'den fazla ram kullanacaksan Ram'ın gecikme değeri de önemlidir. Mhz ve gecikme değerleri aynı olan Ram'lar daha güzel çalışır.

Anakartın seçtiğin işlemciye göre uyumlu olan ramleri seçmeniz en doğrusu olacaktır her zaman. Anakart üreticileri kendi sitelerinde test ettikleri RAM'leri QVL listesi olarak paylaşır. O listedeki ürün numarası birebir aynı olan ürünleri kullanmak en sorunsuz kullanımı sağlar.

Anakartın desteklediği RAM listesine bakmak gerek yoksa BIOS görmez.

Anakartın destek listesinde görünmese bile destekliyor hocam tüm RAM'ler orada sıralanmıyor.
Anakartın destek listesi firma tarafından test edilmiş ve XMP profilinde sorun yaşamayan ramleri temsil eder. Eğer yeni bir sistem toplanacak ise o listeye göre toplanması en doğrusudur. Sonrasında mavi ekran problemleri ile uğraşmak istemiyorsanız tabi.

Anakartın destek listesi firma tarafından test edilmiş ve XMP profilinde sorun yaşamayan ramleri temsil eder. Eğer yeni bir sistem toplanacak ise o listeye göre toplanması en doğrusudur. Sonrasında mavi ekran problemleri ile uğraşmak istemiyorsanız tabi.
Şu ana kadar onlarca kez listede olmayanlarla toplamışızdır hiç sorun olmadı. Destek listesindekilerle bile sorun yaşayabiliyorsunuz. Çok takmamak gerekiyor bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı