RAM ve anakart seçimi

Bütçe
30000

mustafaoguz

Kilopat
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Animasyon
Merhabalar yakın bir tarite bilgisayar toplamayı planlıyorum 32 GB RAM düşünmekteyim ancak aşağıya linklerini bırakacağım 3 RAM arasında kaldım CL değerinin önemini biliyorum ancak hızının yüksek olması mı daha iyi olur yoksa CL değerinin düşük olması mı?

1. Seçenek
2. Seçenek
3. Seçenek

Ryzen R9 5900X işlemci için ise bu 2 anakart arasında kaldım hangisi daha iyidir bildiğim kadarı ile X işlemciler overclock kilidi açık oluyor b serisi daha düşük X serisine göre diye hatırlıyorum yardımlarınızı bekliyorum.

1. Seçenek
2. Seçenek

Merhabalar yakın bir tarite bilgisayar toplamayı planlıyorum 32 GB RAM düşünmekteyim ancak aşağıya linklerini bırakacağım 3 RAM arasında kaldım CL değerinin önemini biliyorum ancak hızının yüksek olması mı daha iyi olur yoksa CL değerinin düşük olması mı?

1. Seçenek
2. Seçenek
3. Seçenek

Ryzen R9 5900X işlemci için ise bu 2 anakart arasında kaldım hangisi daha iyidir bildiğim kadarı ile X işlemciler overclock kilidi açık oluyor b serisi daha düşük X serisine göre diye hatırlıyorum yardımlarınızı bekliyorum.

1. Seçenek
2. Seçenek

Hocam bende X serisi daha iyi diye biliyorum attığınız X570 anakart USB bakımından daha iyi yedekleme konusunda ve özelliklere göre PCI Express konusunda daha güçlü duruyor genel olarak baktığımda B550 anakartın iyi olduğu tek yanı hızı.

Toplayacağınız sistemle ne yapacaksınız bu verilecek öneriler için çok önemli. Benim param çok, en iyisi olsun diyorsanız başka tabi. Ama sadece bu iki anakartı listenize eklemenizin sebebi tam olarak nedir, onu da paylaşır mısınız?
Bellek konusuna gelecek olursak, yine toplayacağınız sistemle ne yapacağınıza bağlı olmakla birlikte benchmark yapmadıkça 3000 MHz ile 5100 MHz bellek setleri arasındaki farkı hissedeceğinizi hiç sanmıyorum. 5950X alıp buna nitrojen bloğu bağlayıp hızaşırtma rekoru deneyecekseniz başka tabi, o zaman bellek frekansları benchmark puanlarını ciddi şekilde etkileyecektir. Ayrıca cidden kafa yorup araştırırsanız fabrika çıkışı 3000 MHz altındaki frekanslarda çalışan bellekleri rahatlıkla 4800-5000 MHz hızlarında çalıştırabilirsiniz.
Yine özetle soruyorum. Toplayacağınız sistem ile ne yapacaksınız?

Toplayacağınız sistemle ne yapacaksınız bu verilecek öneriler için çok önemli. Benim param çok, en iyisi olsun diyorsanız başka tabii. Ama sadece bu iki anakartı listenize eklemenizin sebebi tam olarak nedir, onu da paylaşır mısınız?
Bellek konusuna gelecek olursak, yine toplayacağınız sistemle ne yapacağınıza bağlı olmakla birlikte benchmark yapmadıkça 3000 MHz ile 5100 MHz bellek setleri arasındaki farkı hissedeceğinizi hiç sanmıyorum. 5950X alıp buna nitrojan bloğu bağlayıp hızaşırtma rekoru deneyecekseniz başka tabii, o zaman bellek frekansları benchmark puanlarını ciddi şekilde etkileyecektir. Ayrıca cidden kafa yorup araştırırsanız fabrika çıkışı 3000 MHz altındaki frekanslarda çalışan bellekleri rahatlıkla 4800-5000 MHz hızlarında çalıştırabilirsiniz.
Yine özetle soruyorum. Toplayacağınız sistem ile ne yapacaksınız?

Twitch yayın ve oyun üzerine sistem toplanacak. Belirtmemişim özür dilerim.

Profesyonel düzeyde yayın yapacaksan, capture card kullanacaksan doğrudan CPU'ya bağlı iki PCIe x16 yuvası olan ve bunlara da PCIe Gen4 desteği veren bir anakart seçmen mantıklı olacaktır. Bunları X570'ler dışında sanırım sadece Gigabyte B550 Vision D ile alabiliyorsun. Zaten Vision D yayıncılara yönelik üretilen güzel bir anakart. Bu arada tüm X570'ler malesef bunu desteklemeyebiliyor, özelliklerine iyi bakmak lazım.
Bellek konusunda 3600 üstü belleklere boşuna para vermene gerek yok.
İşlemci olarak R5 5600 rahatlıkla işini görecektir ama daha fazla çekirdek isterim dersen R7 5800X seçilebilir. Profesyonel yayıncıyım, sürekli çektiğim büyük boyutlu videoları düzenliyorum diyorsan 5900X/5950X seçilmeli.

Üstünden epey vakit geçmiş ama bu seçimi de tamamen ne için kullanmak istediğine ve bütçene göre değerlendirmelisin. X570 ve B550 diye kesin çizgilerle ayrılmış kartlar yok. Bazı B550 kartlar çoğu X570'ten daha güçlü özellikler barındırabiliyor. Benzer şekilde X570 ler arasında da çok bariz farklılıkları olanlar da var. Zaten bir üstteki mesajımda bu durumdan bahsetmişim.

Yeni konular

Geri
Yukarı