RAM yetersizliği nasıl anlaşılır?

Bingoo

Hectopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Herkese iyi sosyaller.

Sorunumu şöyle belirteyim, son zamanlarda CS:GO, Minecraft ve benzeri bazı oyunları oynarken oyunumun +60 FPS olmasına rağmen sanki arada 40 50 FPS'miş gibi oluyor yani darboğaz oluyormuş gibi fakat darboğaz olmasına imkan yok, çünkü 4 yıldır kullanıyorum bilgisayarımı ve 1 defa bile olmadı sadece şu son zamanlarda olmaya başladı. Birkaç kişiye sorduğumda RAM'in artık yetersiz kaldığını söylediler, ben de size sorayım, bunun sebebi RAM yetersizliği mi? Ayrıca eklemeliyim ki arkada Google gibi bir RAM canavarı açmadığım sürece hiçbir sıkıntı olmuyor oyunlarda.

Sistem.
GTX 1050 Ti.
i5 4570.
Longline 8 GB 1600MHz.
480GB SSD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese iyi sosyaller.

Sorunumu şöyle belirteyim, son zamanlarda CS:GO, Minecraft ve benzeri bazı oyunları oynarken oyunumun +60 FPS olmasına rağmen sanki arada 40 50 FPS'miş gibi oluyor yani darboğaz oluyormuş gibi fakat darboğaz olmasına imkan yok, çünkü 4 yıldır kullanıyorum bilgisayarımı ve 1 defa bile olmadı sadece şu son zamanlarda olmaya başladı. Birkaç kişiye sorduğumda RAM'in artık yetersiz kaldığını söylediler, ben de size sorayım, bunun sebebi RAM yetersizliği mi? Ayrıca eklemeliyim ki arkada Google gibi bir RAM canavarı açmadığım sürece hiçbir sıkıntı olmuyor oyunlarda.

Sistem.
GTX 1050 Ti.
i5 4570.
Longline 8 GB 1600MHz.
480GB SSD.
Kendi sorunuza kendiniz cevap vermişsiniz.
Afterburner ile oyun oynarken sistem değerlerini gözlemleyin. Eğer RAM kullanımı sürekli 8GB limitine dayanıyorsa demek ki yetersizdir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Herkese iyi sosyaller.

Sistem.
GTX 1050 Ti.
i5 4570.
Longline 8 GB 1600MHz.
480GB SSD.

Hocam 8 GB RAM zaten günümüzde yetersiz.

Kendi sorunuza kendiniz cevap vermişsiniz.
Afterburner ile oyun oynarken sistem değerlerini gözlemleyin. Eğer RAM kullanımı sürekli 8 GB limitine dayanıyorsa demek ki yetersizdir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eklemeyi unutmuşum RAM kullanımı asla %100ü bulmuyor hatta %80i bile bulmuyor.

Afterburner ile oyun oynarken RAM kullanımının görsellerini paylaşabilir misiniz?

Komik gelebilir ama bunu yapamam çünkü bilgisayarımda da son 10 GB alan kaldı =D uygulamada maalesef yüklü değil.

Şu an bunu yazarken fark ediyorum 10GB alan kalması olabilir mi sorun?

Komik gelebilir ama bunu yapamam çünkü bilgisayarımda da son 10 GB alan kaldı =D uygulamada maalesef yüklü değil.
Afterburner'ın kapladığı alan:
1668189533529.png

Şu an bunu yazarken fark ediyorum 10GB alan kalması olabilir mi sorun?
Olabilir, depolama birimleri dolmaya yaklaşınca performans düşürebiliyorlar. Diskten diske değişiyor.

Dİsk performansını test etmek için AttoBenchmark kullanabilirsiniz.

Geri
Yukarı